OČUVANJE ZDRAVLJA

Poznati ljekar upozorava: ‘Prestanite jesti ovu hranu i prevenirat ćete čak 60 posto bolesti’

Poznati ljekar Chris van Tulleken, u razgovoru na podcastu Diary of a CEO sa Stevenom Bartlettom, izdao je snažno upozorenje o prehrambenoj grupi koju bi trebalo izbjegavati radi očuvanja zdravlja. Ultra-prerađena hrana (UPF), koja uključuje proizvode poput hljeba, mliječnih proizvoda i industrijski proizvedenih slastica, prema dr. van Tullekenu, može ozbiljno narušiti zdravlje zbog visokog udjela industrijski proizvedenih sastojaka.

“Loša prehrana nadmašila je duhanski dim kao vodeći uzrok preuranjene smrti na planeti,” izjavio je van Tulleken. Pojam "loša prehrana" odnosi se na prehranu bogatu ultra-prerađenim namirnicama, koje izazivaju upalne procese u organizmu, pojasnio je ljekar.

Ultra-prerađena hrana lako je dostupna u trgovinama i uključuje proizvode kao što su narezani industrijski hljeb, žitarice, kolačići, umaci te neki mliječni proizvodi. Dr. van Tulleken definira UPF kao hranu pakiranu u plastiku koja sadrži barem jedan sastojak koji inače ne biste koristili u kuhanju kod kuće.

Utječe i na mentalno zdravlje

U Ujedinjenom Kraljevstvu, upozorava ljekar, čak 80% kalorijskog unosa kod jednog od pet stanovnika dolazi iz ovakvih proizvoda. Štoviše, ovisnost o UPF-ima može izazvati zdravstvene probleme poput zaostajanja u rastu djece za devet centimetara u usporedbi s njihovim vršnjacima u drugim zemljama.

Osim fizičkog zdravlja, van Tulleken ističe kako UPF može negativno utjecati i na mentalno zdravlje jer poremećuje hormonalne reakcije povezane s obrocima. Dugotrajna konzumacija također može promijeniti povezivanje dijelova mozga odgovornih za navike i nagrade, čime se potiču nezdravi prehrambeni obrasci.

Ipak, nije sve izgubljeno. Prema njegovim istraživanjima, smanjenje ili potpuno uklanjanje UPF-a iz prehrane može smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolesti poput kardiovaskularnih problema i demencije za čak 60%.

'Ukinite siromaštvo'

Dr. van Tulleken smatra da pitanje prehrane nije stvar individualnog izbora, već pravedne raspodjele bogatstva. "Ovo nije pitanje osobne odgovornosti, nego socijalne pravde. Ljudi bez financijskih sredstava prisiljeni su konzumirati lošu hranu," tvrdi on. “Uklonite siromaštvo, i riješit ćete otprilike 60% problema vezanih za bolesti uzrokovane lošom prehranom.”

Kao alternativu, van Tulleken preporučuje veću zastupljenost voća, povrća, mahunarki, cjelovitih žitarica i orašastih plodova u prehrani, pozivajući se na primjere uravnoteženih dijeta poput mediteranske, azijske i arktičke prehrane. Mediteranska prehrana, poznata po upotrebi maslinovog ulja, posebno se ističe zbog svojih blagotvornih učinaka na zdravlje.