Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, suočeno sa izazovima novonastale situacije u školama, jasno pokazuje posvećenost dijalogu i saradnji sa svim sudionicima obrazovnog procesa. Danas su se ponovo sastali predstavnici Ministarstva, predvođeni ministricom Naidom Hota-Muminović, sa predstavnicima Vijeća roditelja učenika osnovnih i srednjih škola Kantona Sarajevo.
"Sigurnost naše djece je naš apsolutni prioritet", istakla je ministrica. Dodaje da Ministarstvo čini sve što je, u njihovoj nadležnosti, da bi ublažilo posljedice trenutne situacije. Fokus današnjeg sastanka bio je pregled poduzetih aktivnosti i rezultati od prethodnog sastanka, održanog 15. oktobra. Zaključci tog sastanka već su pretočeni u konkretne upute, koje su poslane svim školama u Kantonu Sarajevo.
Ministrica Hota-Muminović je naglasila da će takvi sastanci biti redovni, sve dok se ne osiguraju željeni rezultati.
"Edukacija i stručna podrška školama čine samo dio naših aktivnosti. Posebno je važno pružiti psihološku pomoć učenicima, što je preporuka školskih psihologa, kao i slušati roditelje jer njihovo mišljenje ima ključnu ulogu", naglasila je ministrica.
U kontekstu nedavnih izazova u školama, posebno nakon pandemije Covid-19, pitanje mentalnog zdravlja postaje sve važnije.
"U pojavi ovakvih situacija dolazi do retraumatizacije, naša podsvijest reagira. Potpuno razumijemo naše zajednice, roditelje, prije svega učenike. Ovim lažnim dojavama se buni podsvijest koja traži odbranu. Svjesni smo izazova na koje nailazimo kad se radi o mentalnom zdravlju. Upravo zato ćemo nastaviti pratiti situacije mentalnog zdravlja i pružati pomoć učenicima i svim koji su pogođeni tom situacijom", kazala je Melisa Mizdrak iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS.
U trenucima krize, kako smatra Ajla Džinko iz Vijeća roditelja učenika osnovnih i srednjih škola KS, svaka zajednica suočava se sa izazovima koji zahtijevaju kolektivni odgovor.
"Mnogi roditelji nemaju svijest koliko je situacija ozbiljna. Ne gleda se situacija globalno, svi gledaju samo svoje dijete i situaciju u njegovoj školi. Nažalost, ne znamo šta nas očekuje. Zato je važno da se što više roditelja angažira da djeluju i da budu tu za svoju djecu. Na taj način ćemo se svi društveno angažirati i pomoći našoj djeci. Mi sami ne možemo raditi, kao ni samo Ministarstvo, moramo multisektorski djelovati", kazala je Džinko.
Ministrica Hota-Muminović je nadalje otkrila da predstavnici MUP- i FUP-a već idu u škole, razgovaraju s učenicima, upoznaju ih s kaznama i posljedicama njihovog ponašanja.
Na sastanku je definirano kao ključno jačanje preventivnih mjera kroz sve resore, a jedan od zaključaka je i pojačati i unaprijediti projekt škole roditeljstva. Programi specifični za roditelje, u odnosu na dob djece i mladih, provesti kao obavezu.
"Angažirati Centar za socijalni rad, porodično savjetovalište i druge resurse čija je podrška potrebna; Pojačati odgovornost roditelja; napraviti presjek četverogodišnjeg istraživanja o psihofizičkom zdravlju djece/mladih, prosvjetnih radnika i roditelja i predstaviti ga školama i roditeljima", zaključci su sa sastanka.
Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo nastavlja s intenzivnim radom na poboljšanju situacije u školama, s posebnim fokusom na sigurnost i mentalno zdravlje učenika i radnika u obrazovanju. Redovnim sastancima s Vijećem roditelja, Ministarstvo će osigurati kontinuiranu podršku školama, roditeljima i učenicima kroz implementaciju preventivnih mjera i programe za roditelje. Angažman stručnjaka i saradnja s institucijama dodatno će ojačati sistemsku podršku, čime se nastoji stvoriti sigurnije i poticajnije okruženje za sve učesnike obrazovnog procesa.
"Najavljen je sastanak sa predstavnicima socijalnih službi, kao i s predstavnicima zdravstvenih institucija kako bi se dodatno upoznali sa izazovima s kojima se suočavaju obrazovne zajednice i porodice", saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.