Informacija da je firma supruge Rame Isaka, federalnog ministra unutrašnjih poslova dobila posao fizičke zaštite u Elektroprivredi BiH još jedan je dokaz da nema granica nezakonitostima, grabežljivosti, nemoralu i licemjerstvu funkcionera i političara u Bosni i Hercegovini.
U ovom slučaju nije upitno da li je prekršen Zakon o sukobu interesa u organima vlasti FBiH, nego se samo ponavlja još jedna od brojnih situacija iz proteklih godina da funkcioneri svjesno koriste pravni vakuum u ovom slučaju koji im omogućava da izbjegnu sankcije za kršenje zakona, jer ih nema ko kazniti.
Takvoj praksi svjedočimo još od 2013. godine kada je Centralnoj izbornoj komisiji BIH tadašnjim, novim zakonom iz oblasti sukoba interesa oduzeta nadležnost da utvrđuje i sankcionira funkcionere.
Punih 11 godina u Federaciji nije izmijenjen zakon ili donesen novi zakon o sukobu interesa s kojim bi se definiralo ko će umjesto CIK-a utvrđivati sukob interesa kod funkcionera i ko će ga sankcionirati, a istovremeno ko zna koliko je bilo slučajeva poput ovog sa firmom supruge federalnog ministra unutrašnjih poslova.
Razlika u odnosu na bivšu vlast je očekivanoj promjeni koja se nije desila
Međutim, raniji i slučajevi iz prethodnih godina uveliko se razlikuju od ovih današnjih, prije svega zbog toga jer nam je nova vlast obećavala promjene i oštru borbu sa korupcijom, sukobom interesa i drugim negativnim pojavama.
Na toj priči, nova vlast, odnosno stranke "Trojke" su i dobile vlast u Federaciji BiH, međutim, umjesto da iskoriste većinu u Parlamentu FBiH i još na početku mandata riješe problem nepostojanja organa koji će utvrđivati sukob interesa i izricati sankcije, vladajuća većina je iz procedure čak povukla zakon koji je definirao, a koji je pri kraju svog mandata uputila u proceduru bivša Vlada FBiH.
Vrhunac političkog licemjerstva stoga je reakcija Naše stranke na čelu s Edinom Fortom koji su se populistički oglasili o slučaju firme supruge Rame Isaka izražavajući "sumnju na sukob interesa" pa su u pokušaju da se predstave borcima protiv kršenja zakona pozvali federalnog ministra pravde da hitno pusti u proceduru novi zakon i da se uspostavi tijelo koje će utvrditi da li je ministar Isak ovdje u sukobu interesa".
U ovom slučaju Forti treba poručiti da pročita Zakon o sukobu interesa u organima vlasti FBiH i to članove 4., 5., 6. i 8. ovog Zakona, pa onda da pročita i član 9. tog zakona koji precizira da sve situacije koje propisuju kada su funkcioneri u sukobu interesa odnose i na njihove srodnike, a supruge su u prvoj liniji srodništva definiranog i zakonom, koji je još na snazi.
Forto nema kredibilitet da drži moralne lekcije o sukobu interesa
Da je saopćenje Naše stranke samo populizam, a ne namjera konačnog obračuna sa zloupotrebom pravnog vakuuma zbog nepostojanja tijela koje bi utvrdilo sukob interesa govori i činjenica da su pozvali "federalnog ministra pravde da hitno pusti u proceduru novi zakon o sukobu interesa".
Ako se zna da je ministar pravde FBiH iz redova HDZ-a, a da se ta stranka protivi usvajanju sukoba interesa, onda se postavlja pitanje zašto Naša stranka koja ima i predsjedavajućeg Predstavničkog doma FBiH ne uputi sama u proceduru taj zakon, čije odredbe koje rješavaju problem sukoba interesa već postoje u prijedlozima zakona koje je u proceduru upućivala bivša Vlada FBiH, ali i Irfan Čengić i Elmedin Konaković još 2020. godine, u vrijeme kada su njih dvojica bili u Parlamentu FBiH.
I Naša stranka i SDP i NIP koji su dok su bili opozicija u Federalnom parlamentu zdušno su i predlagali zalagali se za usvajanje rješenja koja bi spriječila situacije da supruge, djeca ili drugi bliski srodnici funkcionera preko svojih firmi dobijaju poslove i vrijedne ugovore od javnih preduzeća, te da na drugi način profitiraju od vlasti u kojoj već participiraju.
Nažalost, sada kada su u poziciji da veoma jednostavno riješe taj problem, iako su svi u vlasti jedni druge pozivaju na akciju, umjesto da se zajednički dogovore o ovom pitanju i konačno, nakon 11 godina nekontroliranog dobijanja raznoraznih poslova i privilegija povlaštenih pojedinaca kroz konzumaciju funkcija njihovih srodnika stanu tome ukraj, sukob interesa, nepotizam, a samim tim i korupcija doživljavaju novu renesansu.
To što Naša stranka, kao dio vladajuće većine poziva na "hitnu" reakciju koja bi dovela do deblokade utvrđivanja i sankcioniranja sukoba interesa u Federaciji gotovo bizarno zvuči ako se zna da je Edin Forto s pozicije ministra prometa i komunikacija BiH u proceduru poslao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH s kojim Forto pokušava omogućiti zetu Dragana Čovića, Draženu Primorcu da u neograničenom mandatu može obavljati funkciju direktora u Agenciji.
Da Forto nema kredibilitet da drži moralne lekcije o sukobu interesa i tobožnjoj borbi protiv ove pojave, govori i podatak da je on svog bivšeg savjetnika Ivana Barbalića „progurao“ na poziciju direktora Agencije za zapošljavanje BiH, a njegovu suprugu Stelu Vasić zaposlio kao savjetnicu u svom kabinetu.
Ogorčena i revoltirana javnost
Ako žele javnost iole uvjeriti u svoje namjere da se žele boriti za pravedniju i zemlju u kojoj se supružnici, djeca, kumovi ili prijatelji neće imati prioritet u zapošljavanju i dobijanju vrijednih ugovora od javnih preduzeća, "Trojka" mora naći način da što prije usvoji mehanizme koji će sve navedeno spriječiti .
Naravno i javnost zna da se HDZ protivi usvajanju takvog zakona, najviše zbog kantona u kojima ta stranka "vedri i oblači" kad su u pitanju milionski ugovori za koje se ne zna ni ko ih sada dobija, ali "Trojka" može primijeniti jednostavan recept u tom slučaju.
Onako, kako ste znali naći većinu i "neophodnu ruku" za imenovanje Nine Džidić, kćerke Čovićevog kuma i dugogodišnjeg poznanika Branka Kolobarića, ili kako ste izglasali Marina Vukoju za sudiju Ustavnog suda BIH, jednostavno je nađite i za sprečavanje sukoba interesa.
Jer, građanima ove zemlje koji jedva sastavljaju kraj s krajem i sve većem broju mladih ljudi koji odlaze iz zemlje i zbog situacija u kojima će firma supruge jednog ministra dobiti višemilionski ugovor s jednim javnim preduzećem, ovakve pojave više ne mogu "stati pod kožu".
Ukoliko "Trojka" hitno ne riješi ovo pitanje, sigurno je da će pojačati dojam da im je samo bitno da ovaj mandat "potroše" kako bi oni i njihovi srodnici ostvarili što više privilegija i sigurno je da će (ne)tolerisanje pojava poput slučaja firme supruge Rame Isaka biti presudno i za naredne izbore. A, 2026.godina nije daleko.