Novo doba

Izrael uskoro postavlja lasere koji bi mogli značiti novu eru ratovanja: Željezna zraka rušit će sve što se pojavi na nebu

Izrael očekuje da će njegov laserski odbrambeni sistem "Željezna zraka" biti operativan u roku od godinu dana, rekavši da će donijeti "novo doba ratovanja" dok se uključuje u rat dronovima i projektilima s Iranom i njegovim regionalnim partnerima.

Jevrejska država, piše CNN, potrošila je više od 500 miliona dolara na ugovore ove sedmice s izraelskim programerima Rafael Advanced Defence Systems, arhitektom izraelske Željezne kupole i Elbit Systems za proširenje proizvodnje štita. Nazvan Željezna zraka, štit ima za cilj korištenje lasera velike snage za suzbijanje niza projektila, uključujući projektile, bespilotne letjelice, rakete i minobacače, saopćilo je ove sedmice izraelsko ministarstvo odbrane.

"Ona najavljuje početak nove ere u ratovanju", rekao je Eyal Zamir, glavni direktor ministarstva odbrane, u ovosedmičnoj izjavi. "Očekuje se da početne mogućnosti zemaljskog laserskog sistema… uđu u operativnu upotrebu u roku od jedne godine", rekao je.

Izrael je prvi put predstavio prototip Iron Beama 2021. i od tada radi na tome da ga stavi u funkciju.

Komentari ministarstva odbrane dolaze dok Izrael nastavlja s ratovima u Gazi i Libanonu, i nakon što je njegova vojska dva puta učestvovala u izravnim raketnim napadima na Iran.

Otkako je Izrael započeo svoj rat protiv Hamasa u Gazi prošle godine, nakon napada 7. oktobra, također vodi rat s "Osovinom otpora" koju podržava Iran širom Libana, Jemena, Sirije i Iraka. Iran i njegovi partneri nastoje svladati izraelsku Željeznu kupolu gađajući je raznim projektilima, od raketa i bespilotnih letjelica do minobacača i balističkih projektila, ranije su rekli stručnjaci.

Iz južnog Libana, gdje Izrael sada vodi kopneni rat, Hezbollahove rakete dospjele su duboko u Izrael. Ranije ovog mjeseca, kuća izraelskog premijera Benjamina Netanyahua na plaži u obalnom gradu Caesarea oštećena je u napadu drona za koji je odgovornost preuzela šijitska libanska grupa. Jedan od tri lansirana drona izbjegao je izraelski sistem protuzračne odbrane.

Stručnjaci kažu da bi Željezna zraka mogla biti dodatni sloj odbrane za Izrael, kako u smislu učinkovitosti tako i u smislu cijene.

Kako radi

Sistem koristi laser velike snage koji je stacioniran na tlu. S dometom od stotina metara do nekoliko kilometara, laser zagrijava čahuru mete u osjetljivim područjima, uključujući motor ili bojevu glavu, sve dok se projektil ne sruši.

Ovo je drugačije od izraelskog tradicionalnog načina uništavanja projektila i raketa, gdje se radar koristi za identifikaciju nadolazeće prijetnje, a zatim se ispaljuje projektil presretač da uništi projektil u zraku.

U usporedbi sa Iron Domeom, laserski bi štit bio jeftiniji, brži i učinkovitiji, kažu stručnjaci.

Procjenjuje se da će svaka presretna raketa Iron Dome koštati oko 50.000 dolara, ako ne i više, prema stručnjacima. Izrael ispali dvije rakete po presretanju, rekao je CNN-u Yehoshua Kalisky, viši istraživač Instituta za studije nacionalne sigurnosti (INSS) u Tel Avivu.

Izrael gotovo svakodnevno presreće projektile otkako je počeo rat sa sjevernim susjedom. Samo u utorak, oko 50 projektila prešlo je iz južnog Libana na izraelski teritorij, objavile su Izraelske odbrambene snage (IDF), dodajući da su neki presretnuti, a drugi nisu.

Rafael Advanced Defense Systems, koji pomaže u proizvodnji Iron Beama, rekao je da laserski odbrambeni sistem ima “gotovo nultu cijenu po presretanju”. Godine 2022. bivši premijer Naftali Bennett rekao je da se očekuje da će svako lasersko presretanje koštati samo 2 dolara.

"Ekonomija je očito glavna tačka", rekao je za CNN Sascha Bruchmann, gostujući istraživač za odbrambenu i vojnu analizu na londonskom Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS). "Nećete uništiti odbrambeni proračun."

Laserski sistem bio bi najučinkovitiji protiv bespilotnih letjelica, rekli su stručnjaci, koje izraelska Željezna kupola više puta nije uspjela presresti.

Dok izraelska Željezna kupola presreće i uništava većinu projektila, prvenstveno je dizajnirana za borbu protiv raketa i projektila, a ne za bespilotne letjelice. Bespilotne letjelice (UAV) su male, lagane i imaju slab radarski potpis, što znači da ih izraelski radarski sistemi neće uvijek detektirati na način na koji detektiraju projektile, koji su veći, kažu stručnjaci. Dronovi također nemaju uvijek postavljeno odredište i mogu promijeniti smjer tokom putovanja.

Laserski sistem bit će vrlo učinkovit protiv dronova, rekao je Kalisky. Laser će moći učinkovito "zagrijati i uništiti" dronove i UAV-ove.

Ko ga još ima?

Druge su vlade eksperimentirale s različitim vrstama laserskih sustava. Američka mornarica testirala je visokoenergetsko lasersko oružje koje može uništiti avione u letu, a Ujedinjeno Kraljevstvo je nedavno predstavilo lasersko energetsko oružje pod nazivom DragonFire koje se može koristiti protiv prijetnji iz zraka. Pentagon je također rekao da Kina i Rusija razvijaju lasere koji bi mogli ciljati satelite.

Nije jasno je li Iran razvio vlastiti laserski odbrambeni sustav. Godine 2022. Iran je rekao da je “sposoban proizvesti lasersko oružje za odbranu… osjetljivih regija”, objavili su državni mediji.

Sumnja se, međutim, da Iran ima lasersko oružje "Tihi lovac" kineske proizvodnje, rekli su stručnjaci, dodajući da laser nije toliko jak kao oni dizajnirani za Željeznu zraku.

Hoće li doista promijeniti igru?

Izraelska željezna zraka i dalje bi imala svoje nedostatke.

Laserski sistem ne bi dobro funkcionirao po oblačnom, kišnom ili maglovitom vremenu, kažu stručnjaci, dodajući da to smanjuje sposobnost lasera da prođe kroz atmosferu i dosegne cilj. Sistem bi također zahtijevao veliku količinu energije da bi nastavio raditi.

Aspiracije projekta i očekivani vremenski okvir također ostaju nejasni.

Jedan od glavnih problema bio je taj što su vlade uvijek trebale milijarde dolara i desetljeća istraživanja kako bi ispunile svoje težnje s ovom laserskom tehnologijom, rekao je Bruchmann. Svijet tek treba vidjeti je li Izrael "ovaj put stvarno razbio šifru" i može li je koristiti do sljedeće godine, rekao je.

Kalisky iz INSS-a rekao je da, iako nije jasno hoće li Iron Beam doista biti "mjenjač igre" za Izrael, on će ipak biti "još jedan sloj odbrane", dodajući da će vjerovatno biti najučinkovitiji protiv dronova i kratkog dometa rakete i projektili. Možda neće biti tako učinkovit protiv balističkih projektila, rekao je, koje izraelski presretači Arrow 2 i Arrow 3 tradicionalno osujećuju.

Stručnjaci kažu da bi Željezna zraka također mogla djelovati kao sredstvo odvraćanja od daljnjih napada Irana ili njegovih proksija. Prošlog mjeseca, The New York Times je izvijestio da je Hamas želio izvesti svoj napad od 7. oktobra do kraja 2023., strahujući da će Izrael početi postavljati svoj laserski sistem, koji bi bio učinkovitiji protiv Hamasovih raketa. Novine su citirale dokumente koje je zaplijenila izraelska vojska, a do kojih je došao Times.

CNN je zatražio komentar od IDF-a.

"Iran i njegovi opunomoćenici (možda) računaju da bi to, s njihove tačke gledišta, bila promjena igre", rekao je Bruchmann, "da bi ozbiljno obezvrijedili desetke ili stotine hiljade projektila koje grade kao strateški arsenal odvratiti Izrael.”