Kardiovaskularne bolesti su među najčešćim uzrocima smrti širom svijeta. Da biste smanjili rizik od moždanog udara, srčanog udara itd., trebali biste se kloniti sljedećih pića.
Nivo holesterola igra ključnu ulogu u zdravlju srca. Dugo vremena su životinjske masti smatrane glavnim uzrokom povišenog nivoa holesterola. Međutim, trenutne studije pokazuju da neka popularna pića mogu imati i značajan negativan uticaj na nivo holesterola – i samim tim značajno povećati rizik od srčanog i moždanog udara.
Zaslađene limunade
Gazirana pića i zaslađena bezalkoholna pića sastavni su dio mnogih obroka, posebno u kombinaciji sa brzom hranom. Ali studija objavljena u Journal of the American Heart Association pokazuje zastrašujuće efekte: konzumiranje barem jedne limenke sode svaki dan dovodi do povećanog rizika od abnormalnih nivoa lipida u krvi nakon četiri godine.
Visok sadržaj šećera dovodi do oslobađanja inzulina, što dugoročno dovodi do neravnoteže u metabolizmu i povećava vjerovatnost razvoja dijabetesa tipa 2. Osim toga, zašećerene limunade dovode do vrtoglavog porasta nivoa šećera u krvi i izazivaju štetne upalne procese u krvnim žilama, što može dovesti do stvaranja plakova. Ovi plakovi sužavaju arterije, tjerajući srce da radi jače, što povećava krvni pritisak i povećava rizik od srčanog udara.
Voćni sokovi
Mnogi ljudi se okreću voćnim sokovima jer misle da čine nešto dobro za svoje tijelo. Ali i tu vreba skrivena opasnost: voćni sokovi prirodno sadrže znatnu količinu fruktoze. Istraživanja su pokazala da svakodnevna konzumacija voćnog soka može povećati rizik od kardiovaskularnih bolesti u sličnoj mjeri kao i redovna konzumacija gaziranih pića. Razlog tome je fruktoza, koja ne samo da potiče skladištenje masti u tijelu, već i povećava proizvodnju triglicerida – vrste masti koja je posebno štetna za zdravlje srca.
Lagana pića
Lagana pića su popularna jer ne sadrže šećer ili kalorije. Međutim, ova pića se često miješaju s umjetnim zaslađivačima kao što su aspartam ili saharin, za koje se također pokazalo da imaju negativne efekte na kardiovaskularni sistem. Studije sugeriraju da konzumacija takvih zaslađivača povećava želju za šećerom i navodi tijelo da troši više kalorija.