Amerikanci biraju svog sljedećeg predsjednika, u natjecanju koje se pozorno prati širom svijeta.
Utrka je iznimno tijesna i mogli bi pobijediti ili potpredsjednica Kamala Harris ili bivši predsjednik Donald Trump.
Glasači također biraju članove Kongresa, političare koji igraju ključnu ulogu u donošenju zakona koji mogu imati dubok učinak na život u SAD-u.
Kada su predsjednički izbori u SAD-u?
Izbori 2024. održavaju se danas, 5. novembra 2024.
Uoči dana izbora, desetine miliona birača sudjelovali su u prijevremenim glasanjima širom SAD-a.
Pobjednik će služiti mandat od četiri godine u Bijeloj kući, počevši od januara 2025.
Na svjetskoj pozornici američki čelnik ima značajnu slobodu predstavljanja zemlje u inozemstvu.
Unutar SAD-a, predsjednik ima ovlasti samostalno donositi neke zakone, ali on ili ona uglavnom moraju surađivati s Kongresom na donošenju zakona.
Ko su kandidati za predsjednika?
Bivši predsjednik Donald Trump predstavlja Republikansku stranku. Osvojio je potporu stranke golemom prednošću nad svojim suparnicima.
Trump je izabrao senatora iz Ohia JD Vancea za svog potpredsjedničkog kandidata.
Kamala Harris, sadašnja potpredsjednica, kandidatkinja je Demokratske stranke. U utrku se uključila nakon što je predsjednik Joe Biden odustao i niti jedan drugi demokrat nije joj se usprotivio.
Njezin protukandidat za potpredsjednika je guverner Minnesote Tim Walz.
Za predsjednika se natječu i neki nezavisni kandidati. Jedan od najistaknutijih bio je Robert F. Kennedy Jr., no on je u kolovozu obustavio kampanju i podržao Trumpa.
Za što se zalažu demokrati i republikanci?
Demokrati su liberalna politička stranka, poznata po podršci građanskim pravima, mreži socijalne sigurnosti i mjerama za rješavanje klimatskih promjena.
Na izborima 2024., pitanja koja je istaknuo Harris uključuju rješavanje krize troškova života i potporu pravima na abortus.
Republikanci su konzervativna politička stranka. Zalagali su se za niže poreze, smanjenje veličine vlade i prava na oružje.
Pitanja za koja se Trump zalagao uključuju borbu protiv ilegalne imigracije i zaustavljanje inflacije kako bi "Ameriku ponovno učinili pristupačnom".
Kako funkcioniraju američki predsjednički izbori?
Pobjednik nije osoba koja ukupno dobije najviše glasova.
Umjesto toga, oba se kandidata natječu za pobjedu u natjecanjima koja se održavaju u 50 država.
Svaka država ima određeni broj glasova takozvanih elektorskih koledža, djelomično na temelju broja stanovnika. Postoji ukupno 538 za osvajanje, a pobjednik je kandidat koji dobije 270 ili više.
Sve države osim dvije imaju pravilo da pobjednik uzima sve, tako da kandidat koji ima najveći broj glasova dobiva sve glasove izbornog kolegija.
Većina država snažno naginje jednoj ili drugoj stranci, tako da je fokus na oko sedam država u kojima bi bilo koja od njih mogla pobijediti. One su poznate kao bojno polje ili swing države.
Moguće je da kandidat osvoji najviše glasova na nacionalnoj razini – kao Hillary Clinton 2016. – ali ipak bude poražen.
Ko se još bira u novembru?
Sva će pozornost biti usmjerena na to ko će pobijediti na predsjedničkim izborima, ali birači će također birati nove članove Kongresa - gdje se donose zakoni - kada popune svoje glasačke listiće.
Kongres se sastoji od Zastupničkog doma, u kojem se bira svih 435 mjesta, i Senata, u kojem se natječu 34 mjesta.
Republikanci trenutno kontroliraju Zastupnički dom, koji pokreće planove potrošnje. Demokrati su zaduženi za Senat koji glasuje o ključnim imenovanjima u vladi.
Ova dva doma donose zakone i mogu djelovati kao provjera planova Bijele kuće ako se vladajuća strana u bilo kojem domu ne slaže s predsjednikom.