Konzorcij zaštitarskih agencija u kojem je i firma u vlasništvu supruge federalnog ministra MUP-a Rame Isaka dobio je od Elektroprivrede BiH ugovor vrijedan 14 miliona KM. Na ovu informaciju reagirala je i Ambasada SAD u BiH, koja je ocijenila kako se otvaraju ozbiljna pitanja o sukobu interesa kada supruga sadašnjeg federalnog ministra dobije unosan ugovor od kompanije koja je u vladinom vlasništvu.
"Postojeći Zakon o sprečavanju sukoba interesa FBiH izričito zabranjuje firmama koje vode državni dužnosnici ili njihovi bliski srodnici, uključujući i supružnike, primanje više od 5.000 KM godišnje od bilo kojeg nivoa vlasti. Međutim, provedba je bitna.
Nažalost, izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba interesa na državnom nivou iz 2013. godine ukinuta je provedba zakona Federacije na državnom nivou. Nadalje, u Zakonu o sprečavanju sukoba interesa FBiH nedostaju odredbe kojima se uspostavlja vlastito neovisno institucionalno tijelo koje bi bilo odgovorno za odlučivanje kada se ponašanje kvalificira kao sukob interesa", saopćeno je iz Ambasade SAD.
When the spouse of a sitting FBiH minister receives a lucrative contract from a government-owned company, it raises serious questions about conflict of interest.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) November 5, 2024
The existing FBiH Law on Prevention of Conflict of Interest expressly prohibits companies led by government…
Dodaju kako Vlada FBiH više od deset godina nije uspjela izmijeniti zakon kako bi on ispunio svoju svrhu sprečavanja sukoba interesa i provođenja mjera prinude.
"Ovaj neuspjeh leži isključivo na prošloj Vladi FBiH, uključujući sadašnju opoziciju, kao i sadašnjoj Vladi FBiH. Nečuveno je da je Vlada FBiH – i prethodna i sadašnja vlada – ili namjerno odbila ili na neki drugi način propustila izmijeniti ili donijeti učinkovit i provediv zakon o sukobu interesa, čime je omogućeno da se sukobi interesa nastave nekontrolirano.
Vlasti FBiH bi trebale bez odlaganja poduzeti korake da se donese Zakon o sprečavanju sukoba interesa FBiH u skladu s međunarodnim standardima koji sprečava pojavu ovakvih situacija, te uspostavlja mehanizam za odgovornost onih koji se bave korupcijom", poručila je Ambasada SAD.
Ističu kako neuspjeh da se to učini lišava građane BiH mogućnosti da se natječu na poštenom terenu, legitimizira korupciju i uskraćuje stanovnike FBiH poštenih državnih usluga.
"Što se tiče učešća Condora u ugovoru o zaštiti koji je dodijeljen Elektroprivredi, etično i ispravno bilo bi da se firma povuče", stav je Ambasade SAD.