Brige za šefa SDA

Afera ‘Revizija presude’: SIPA poslala tražene dokumente, mora li Bakir Izetbegović uskoro u Tužilaštvo BiH

Nakon zahtjeva SIPA, Sekretarijat Predsjedništva BiH odmah je postupio prema traženom zahtjevu SIPA-e i krajem avgusta  dokumentaciju i dostavio ovoj policijskog agenciji.

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) poslala je Tužilaštvu BiH sve prikupljenje informacije koje se odnose na reviziju presude Međunarodnog suda pravde u Hagu, po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije.

Nalog Tužilaštva

SIPA je postupila po nalogu Tužilaštva BiH, a ova policijska agencija u augustu prošle godine je zatražila od Predsjedništva BiH dokumente koji se odnose na reviziju presude.

Predmet u Tužilaštvu, koji vrši provjere na osnovu prijave koja je stigla mailom, zaveden je pod nazivom “Bakir Izetbegović i drugi”.- Provjere o spornoj reviziji počele su tada 2017. godine, kada je predmet zvanično formiran.

Podsjećamo, Međunarodni sud pravde u Hagu je prije nekoliko godina odbacio zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid, a na kojem je insistirao Izetbegović. Lider SDA je tada u Vijećnici okupio bh. patriote i političare kako bi dobio podršku ali je svjesno prešutio inforamciju da tadašnji predstavnik BiH Sakib Softić nema legitimitet podnosioca zahtjeva. I zbog toga je na kraju sve propalo. Upravo ta laž Izetbegovića smatra se jednom od najvećih njegovih izdaja, a brojna su tumačenja da je sve dogovoreno sa Srbijom.

Nakon zahtjeva SIPA, Sekretarijat Predsjedništva BiH odmah je postupio prema traženom zahtjevu SIPA-e i krajem augusta dokumentaciju i dostavio ovoj policijskog agenciji.

U zahtjevu SIPA-e traženi su podaci o Bakiru Izetbegoviću, Dževadu Mahmutoviću, Elviru Čamdžiću te Sakibu Softiću, u cilju utvrđivanja koje su funkcije, pozicije i poslove imenovani obavljali 2017. godine.

SIPA je tražila i dobila podatke o tome ko su bili imenovani članovi ekspertne grupe za reviziju presude za genocid po tužbi BiH protiv Srbije.

U zahtjevu SIPA su eksplicitno naveli da traže podatke o Izetbegoviću, Softiću, Mahmutoviću i njihovom funkcijama u vrijeme priče o zahtjevu za pokretanje revizije.

Raoport saznaje da su traženi podaci uz izvještaj krajem prošle godine proslijeđeni Tužilaštvu BiH.

Ovaj predmet, podsjećamo, formiran je 2017 godine jer je Softiću, bivšem bh. agentu u Hagu, već bio istekao ugovor, što su Izetbegović i njegovi savjetnici prikrili od javnosti te su lažirane ovlasti iz Izetbegovićevog kabineta da Softić zastupa BiH.

Sve slagao

Sve je rezultiralo time da je zahtjev za reviziju odbijen.

Nakon odbijanja revizije presude zvaničnom odlukom Međunarodnog suda pravde u Hagu uslijedile su burne reakcije u javnosti jer je tada Izetbegović brutalno slagao vlastiti narod i izdao bošnjačke žrtve rata kada je na skupu u sarajevskoj Vijećnici ustvrdio da je Softić legitiman i da zahtjev za reviziju nije sporan. Sve ovo Izetbegović mora pojasniti u Tužilaštvu BiH. I on i njegovi savjetnici.

"Predmet je u radu, kada bude donesena tužiteljska odluka, javnost će biti informirana", rečeno je iz Tužilaštva BiH za Raport.