izborni dan

Jučer je održan važan referendum o pobačaju: Evo kako je glasala Amerika

Foto: X

Pokušaj da se pravo na pobačaj doda u ustave američkih saveznih država propao je na Floridi, no uspio u New Yorku, Arizoni, Coloradu i Missouriju, objavili su američki mediji. Najpomnije se promatrala Florida, u kojoj je na predsjedničkim izborima prema projekcijama pobijedio republikanski kandidat Donald Trump, koji je za vrijeme svog predsjedničkog mandata imenovao sudije odgovorne za ukidanje prava na pobačaj na nacionalnom nivou.

Bilo je potrebno 60 posto glasova kako bi se usvojila mjera koja bi dozvolila pobačaj kada je "nužan radi zaštite zdravlja pacijentice, kao što je određeno pružateljem zdravstvenih usluga pacijentice". Za mjeru je glasalo 57 posto birača, što nije bilo dovoljno.

Glasanje se smatra pobjedom republikanskog guvernera države Rona DeSantisa koji se snažno protivio mjeri.

Očekuje se da će mjere biti usvojene u demokratskim saveznim državama Marylandu i New Yorku.

U Marylandu je 74 posto birača glasalo za mjeru koja utvrđuje prava na reproduktivne slobode, uključujući "sposobnost donošenja i realizacije odluka za sprečavanje, nastavak ili okončanje vlastite trudnoće". Stanje je bilo takvo u trenutku kada je prebrojeno 55 posto glasova, prema NBC Newsu, no očekuje se da će mjera s lakoćom biti usvojena.

NBC News je objavio da je u New Yorku oko 70.3 posto birača glasalo za mjeru prema kojoj se ljudima ne smiju uskratiti prava na temelju "etniciteta, nacionalnog porijekla, dobi te invaliditeta" ili "spola, uključujući seksualnu orijentaciju, rodni identitet, rodno izražavanje, trudnoću, ishode trudnoće te reproduktivnog zdravlja i autonomije".

Jugozapadna savezna država Arizona, koja je dugo bila utvrda tradicionalnih republikanskih glasača, usvojila je inicijativu sa 62,9 naprema 37,1 posto glasova, čime je zagarantovano temeljno pravo na pobačaj, objavio je NBC.

Jedna od najopsežnijih mjera u devet država s referendumima o tom pitanju dopustila bi pobačaj do "fetalne održivosti", što se uglavnom odnosi na do 24 sedmice trudnoće.

Pravo na pobačaj je također prihvaćeno u Coloradu sa 61,5 naprema 38,5 posto glasova, prema CNN-u i NBC-ju. NBC je objavio da je slična mjera usvojena u Missouriju s 51,8 posto naprema 48,2.

O mjerama za "pravo na pobačaj" se također glasalo u Montani i Nebraski, gdje se također glasa o mjeri za zabranu pobačaja, i Južnoj Dakoti. Demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris je reproduktivno zdravlje i prava na pobačaj učinila temeljem svoje predizborne kampanje.