Vjerovatni sljedeći njemački kancelar, čelnik desnog centra Friedrich Merz, pozvao je trenutnog kancelara lijevog centra, Olafa Scholza, da dramatično ubrza planiranje očekivanih prijevremenih izbora nakon raspada trostranačke vladajuće koalicije u zemlji.
Obraćajući se novinarima u njemačkom parlamentu u četvrtak, Merz je zahtijevao da Scholz raspiše glasanje o povjerenju u roku od nekoliko dana, čime bi se očekivani prijevremeni izbori pomaknuli za drugu polovicu januara. U izjavi nakon raspada koalicije, Scholz je predložio daleko duži rok - glasovanje o povjerenju sredinom januara nakon čega bi uslijedili izvanredni izbori do kraja marta.
Pritisak na Scholza
Merz je, međutim, ustvrdio da ne može toliko dugo čekati na formiranje nove vlade s obzirom na hitnost političkog trenutka u Njemačkoj i Evropi.
"Također postoji čitav niz međunarodnih obveza, konferencija i odluka u Evropskoj uniji koje sada zahtijevaju njemačku saveznu vladu koja je sposobna djelovati", rekao je Merz. “Jednostavno si ne možemo priuštiti da imamo vladu bez većine u Njemačkoj nekoliko mjeseci.”
Merzov poziv pojačava pritisak na Scholza, koji je najavio svoju namjeru da vodi manjinsku vladu koju čine njegov SPD i Zeleni s ciljem donošenja ključnih zakona, uključujući proračun za 2025., prije kraja godine. Za donošenje zakona, međutim, Scholzu bi vjerojatno trebala podrška Merzova CDU-a, što se sada čini malo vjerojatnim.
Christian Lindner, ministar financija u odlasku - kojeg je Scholz smijenio u srijedu - i čelnik fiskalno konzervativne Slobodne demokratske stranke (FDP) ponovio je Merzov poziv na hitno glasovanje o povjerenju.
"Kancelarska služba ne smije postati središte izborne kampanje", rekao je Lindner u četvrtak. "Naša zemlja treba vladu koja nije samo na dužnosti, već i ona koja može djelovati", dodao je. “U demokraciji se nitko ne bi trebao bojati birača.”
Za stranačke čelnike također postoji jasna politička računica iza neslaganja oko vremena prijevremenih izbora.
AfD je treći, CDU i CSU prvi
Merzova Kršćansko-demokratska unija (CDU) i njena bavarska sestrinska stranka, Kršćansko-socijalna unija (CSU), trenutno vode u anketama s velikom razlikom, s potporom od 32 posto, te bi trebale voditi svaku buduću koalicijsku vladu. S druge strane, Scholzova Socijaldemokratska stranka (SPD) je na trećem mjestu sa 16 posto, odmah iza krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD).
Što se tiče CDU-a, raniji izbori omogućili bi stranci da kapitalizira svoju relativno visoku razinu trenutne potpore — i dali daleko manje vremena strankama koje su činile vladajuću koaliciju — SPD-u, Zelenima i FDP-u — da se ponovno izgrade iz ruševine njihove pale vlade. Scholz, s druge strane, želi vremena da pokuša vratiti svoju stranku s gotovo rekordno niskih biračkih brojeva.
Čak i kad stranke počnu voditi ozbiljnu kampanju jedna protiv druge, vjerojatno će trebati jedna drugu u nekom obliku nakon sljedećih izbora. CDU je obećao da neće formirati federalnu koaliciju s krajnje desnim AfD-om, ostavljajući malo izbora osim vladanja sa SPD-om. Na temelju trenutnih anketa, možda im još uvijek treba treća stranka za formiranje većine, povećavajući izglede da bi sljedeća koalicija mogla biti jednako razbijena kao i prošla.
Zeleni trenutno imaju 10 posto glasova, dok FDP ima 4 posto - ispod praga potrebnog za ulazak u parlament.
Scholz će se vjerovatno suočiti sa sve većim političkim pritiskom da ne odgodi neizbježno, osobito dok se Donald Trump sprema preuzeti dužnost u SAD-u u siječnju. Trumpovo predsjedništvo otvorit će razdoblje velike nestabilnosti u Europskoj uniji, koja se u obrani oslanja na SAD. Mnogi u Europi strahuju da će Trump potaknuti trgovinski rat nametanjem visokih carina.
Sastanak Merza i Scholza
Merz se trebao sastati sa Scholzom u četvrtak kako bi razgovarali o daljem putu.
Njemačka koalicijska vlada raspala se u srijedu nakon što je Scholz smijenio svog ministra financija FDP-a, Christiana Lindnera, zbog stalnih raskola oko potrošnje i ekonomskih reformi. Koalicija je bila na rubu od izbora za Europski parlament u lipnju, kada su vladajuće stranke doživjele povijesni poraz.
Jörg Kukies, bliski Scholzov savjetnik, sada će zamijeniti Lindnera na mjestu ministra financija, prema medijskim izvješćima. Kukies je dobro poznat u Bruxellesu nakon što je od travnja 2018. do prosinca 2021. bio državni tajnik za politiku financijskog tržišta i evropsku politiku.
Jedan FDP-ov ministar u sadašnjoj vladi, Volker Wissing, koji nadzire prijevoz, rekao je da će ostati u koaliciji i raskinuti s vlastitom strankom, što je izazvalo unutarnju bitku u FDP-u koja možda neće biti dobra za njegovu izbornu kampanju. Wissing je posljednjih dana snažno branio trostranačku koaliciju, protiveći se ultimatumima svoje stranke i prijetnjama da će napustiti vladu.
Njemački predsjednik Frank-Walter Steinmeier, koji bi u konačnici mogao raspustiti parlament ako Scholz izgubi povjerenje - što je vjerojatno - danas je zamolio sve stranke da ostave po strani stranačke borbe.
"Ovo nije vrijeme za taktiziranje i prepucavanja", rekao je Steinmeier. “Vrijeme je za razum i odgovornost. Očekujem da će svi odgovorni odgovoriti na veličinu izazova.”