VIŠESTRUKI FAKTORI

Stručnjaci predviđaju da će se smrtnost od raka gotovo udvostručiti u cijelom svijetu do 2050.

Stručnjaci predviđaju da će broj slučajeva raka diljem svijeta vrtoglavo porasti, što će dovesti do više miliona smrtnih slučajeva do 2050.

Očekuje se da će se broj smrtnih slučajeva od raka diljem svijeta gotovo udvostručiti do 2050. godine, uglavnom zbog porasta slučajeva u zemljama s niskim i srednjim prihodima.

Habtamu Bizuayehu sa Univerziteta Queensland u Australiji i njegov tim došli su do otkrića gledajući nedavne podatke o slučajevima i stopama smrtnosti za 36 vrsta raka u 185 zemalja iz baze podataka Global Cancer Observatory. Zatim su projicirali buduće slučajeve i smrtne slučajeve primjenom tih stopa na predviđanja za 2050. iz Programa za razvoj Ujedinjenih naroda.

Očekuju da će ukupan broj slučajeva raka diljem svijeta porasti za gotovo 77 posto između 2022. i 2050., što bi značilo dodatnih 15,3 miliona slučajeva u 2050. povrh 20 miliona u 2022. Također se predviđa da će globalna smrtnost od raka porasti za gotovo 90 posto u tom razdoblju, što je rezultiralo s 8,8 miliona više u 2050. u usporedbi s 2022., u kojoj je 9,7 miliona ljudi umrlo od bolesti, piše New Scientist.

Najveća povećanja očekuju se u zemljama s niskim ili srednjim rangom na UN-ovom Indeksu ljudskog razvoja, koji se temelji na prosječnom životnom vijeku, razini obrazovanja i prihodu po osobi. Očekuje se da će se slučajevi raka i smrtni slučajevi u prosjeku gotovo utrostručiti do 2050. u zemljama s niskom ocjenom, kao što su Niger i Afganistan. U međuvremenu, predviđa se da će zemlje s vrlo visokim rezultatom – poput Norveške – vidjeti porast slučajeva i smrti u prosjeku za više od 42 posto, odnosno 56 posto.

Ovo potvrđuje druge dokaze koji pokazuju da slučajevi raka rastu, rekao je za New Scientist Andrew Chan iz Opće bolnice Massachusetts u Bostonu, koji nije bio uključen u studiju. Višestruki faktori vjerojatno potiču ovo, uključujući ljude koji žive duže, što povećava rizik od raka, dodao je. Međutim, rad nije objasnio pojavu novih ili učinkovitijih tretmana.

Manje razvijene zemlje vjerojatno će doživjeti najveći porast zbog “takozvane vesternizacije stanovništva”, rekao je Chan. “Neke navike koje tradicionalno povezujemo s većim rizikom od raka, kao što su rastuće stope pretilosti i loša prehrana, postaju trend u zemljama s niskim i srednjim prihodima”.