kralj žireva

Nevjerovatno: Osuđenog tajkuna iz Hrvatske niko ne traži. Pobjegao je iz zeničkog zatvora, nema ni zahtjeva za izručenje BiH

Iz zatvora pobjegao u maju 2004. godine, nakon dvije decenije zgrnuo bogatstvo u susjednoj državi

Pisali smo već o Zijadu Pezeroviću, koji jer nakon bjekstva iz najvećeg zatvora u Bosni i i Hercegovini, onog u Zenice, stigao u Hrvatsku i tamo postao biznismen koji je zgrnuo milione u poslovima s državom.

Kako je moguće da je bjegunac iz KPD Zenica uspio neokrznut stići u Hrvatsku te tamo razgranati biznis koji je, između ostalog, kulminirao zaradom od čak 2,6 miliona eura kroz ugovor s preduzećem Hrvatske šume o prikupljanju i otkupu žira.

Razbojništvo u Hamburgu

Bjekstvo iz Zenice desilo se još 2004., gdje je Pezerović služio kaznu od 15 godina zatvora zbog razbojništva.

U pokušaju da "rekonstruišemo" Pezerovićevo bjekstvo, krenuli smo od onog osnovog - za šta je on uopće osuđen?

Odgovor smo dobili iz Kantonalnog suda Sarajevo.

Kantonalni sud Sarajevo: Zločin iz 1996. godine

"Informišemo Vas da su Zijad Pezerović i dr., presudom ovog suda osuđeni za krivično djelo teško razbojništvo počinjeno 14. 11. 1996. godine u Hamburgu, na štetu Dresdner banke", saopćili su iz Kantonalnog suda za Raport.

Iz KPD Zenica ranije su nam potvrdili da je Pezerović iz zatvora pobjegao u maju 2004. godine (nije se vratio sa dnevnog izlaza, koje mu je odobrio bivši upravnik zatvora), da su raspisali potragu, obavijestili sud u Sarajevu te nas uputili da pitanje o tome da li je raspisana potjernica potražimo u Općinskom sudu Sarajevo.

"U vezi sa Vašim upitom obavještavamo Vas da podaci koje tražite predstavljaju podatke iz kaznene evidencije te Vam se isti shodno članu članu 227. Zakona o krivičnom postupku FBiH ne mogu dostaviti", odgovorili su iz Općinskog suda na naš upit.

Između ostalog, interesiralo nas je da li je pred Općinskim sudom Sarajevo ikada vođen postupak protiv Zijada Pezerovića.

Općinski sud odbio dati podatke

Pitali smo i da li je Općinski sud imao bilo kakva postupanja u vezi sa Pezerovićem, odnosno nadležnost da raspiše potjernicu za njim, a ukoliko jeste, da nam odgovore kada ili, ako to nije učinio, a imao nadležnost, zbog čega nije?

No, niti na jedno od ovih pitanja nismo dobili odgovor... uključujući ključno, da li je raspisana potjernica za Pezerovićem?

Zato smo potragu nastavili upitima prema Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine, kao i zeničkom tužilaštvu i sudu, na čijoj se teritoriji desilo bjekstvo.

Kantonalno tužilaštvo ZDK: Ne prolazi kroz evidenciju

Iz Kantonalnog suda Zenica dobili smo odgovor da se "protiv Pezerovića nije vodio krivični postupak pred ovim sudom, niti ga je upućivao na izdržavanje kazne te da s obratimo upravi KPD Zenica i sudu koji je izrekao prvostepenu presudu (Općinski sud u Sarajevu, op.a.)", dok su iz Tužilaštva ZDK potvrdili da "Pezerović ne prolazi kroz sistem za automatsko upravljanje predmetima u tužilaštvima".

Odgovor Ministarstva pravde BiH

Iz Ministarstva pravde su nas obavijestili da Pezerovićevo izručenje nije zatraženo iz susjedne Hrvatske.

"Izvršenim provjerama kroz računarski sistem Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine nije evidentiran predmet Zijad Pezerović, dakle Bosna i Hercegovina nije tražila izručenje imenovanog iz Republike Hrvatske.

Pitanje raspisivanja međunarodnih potjernica nije u nadležnosti Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, već u nadležnosti Ministarstva sigurnosti, Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH- Odsjeka NCB Interpola Sarajevo", poručuju iz Ministarstva pravde BiH.

Sam taj odgovori sugerira da vjerovatno nema ni potjernice, s obzirom na to da bi njenim raspisivanjem uslijedio i zahtjev za izručenjem...

Dakler, tajkun iz Hrvatske može biti miran nakon bjekstva iz zeničkog zatvora, jer nema ni potjernice ni zahtjeva za izručenje BiH.