burno u njemačkoj

Raspad vladajuće koalicije u Njemačkoj: Šta sada slijedi?

Usred sveg komešanja oko SAD-a predsjedničkih izbora prošle sedmice, možda ste propustili mnoge pojedinosti o još jednoj značajnoj vijesti: raspadu njemačke vladajuće koalicije.

Samo nekoliko sati nakon što je postalo jasno da je Donald Trump pobijedio u SAD-u. glasanja, šaljući šokove širom Evrope, kancelar Olaf Scholz pojavio se pred kamerama kako bi najavio kraj svog pohabanog, trostranog saveza na prilično dramatičan način (barem prema staloženom standardu njemačke politike). Scholzova najava pokrenula je niz događaja koji će dovesti do njemačkih prijevremenih izbora u roku od nekoliko mjeseci, iako tačan trenutak još nije jasan.

Evo kratkog pregleda kako bismo vas upoznali s onim što se upravo dogodilo u Njemačkoj — i što možete očekivati ​​sljedeće.

Zašto je pala vladajuća koalicija?

Njemačka trostranačka vladajuća koalicija — koja se sastoji od Socijaldemokratske stranke (SPD) i Zelenih na lijevoj strani političkog spektra, te fiskalno konzervativne Slobodne demokratske stranke (FDP) na desnom centru — nikada nije bila ravnopravna na nebu . I SPD i Zeleni zalažu se za snažnu mrežu socijalne sigurnosti i velika ulaganja za ubrzavanje gospodarskog rasta i prijelaza na zelenu energiju. FDP, s druge strane, vjeruje u manje vlade i manje potrošnje.

Možete se zapitati zašto se ova trijada uopće spojila. Dobro pitanje! Jednostavno rečeno, nije bilo puno opcija s obzirom na sve rascjepkaniji politički krajolik Njemačke, budući da je uspon novih stranaka otežao osnivanje velikih stranaka - SPD-a i konzervativne Kršćansko-demokratske unije (CDU) dvostranačke koalicijske vlade.

Fragmentacija se pogoršala usponom krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koja je sada na drugom mjestu na nacionalnoj razini, a nastavit će se dolaskom novopridošlice populističke ljevice, Alijanse Sarah Wagenknecht (BSW). Poslijeratna Njemačka nije imala mnogo iskustva s većim koalicijama (Scholzova propala trijada bila je prva trostruka alijansa u više od šest desetljeća), ali tekuće podjele mogle bi učiniti takve koalicije — koje su obično nestabilnije — novom normom.

Ključni trenutak u ranom raspadu Scholzove koalicije dogodio se prije godinu dana, kada je njemački vrhovni sud donio bombašku presudu kojom je okončano zaobilazno rješenje koje je vlada koristila da troši novac bez kršenja ustavne "kočnice duga" zemlje. Kako bi zaobišla ta samonametnuta fiskalna ograničenja, Scholzova se koalicija oslanjala na mrežu "posebnih fondova" izvan glavnog proračuna. Sud je tu praksu smatrao nezakonitom, napuhavši pritom rupu od 60 milijardi eura u saveznom proračunu.

Nakon toga, Scholzova koalicija, koja se oslanjala na slobodan protok novca na papir preko svojih velikih ideoloških razlika, nije bila dugo na ovom svijetu. Niz neugodnih izbornih poraza i rekordno niske ocjene odobravanja potaknule su koalicijske stranke da igraju na svojim osnovama kako bi oživjele svoju političku sreću, pogoršavajući njihove neprestane svađe. Čelnik FDP-a Christian Lindner i njegovi stranački kolege u više su navrata prijetili da će prekinuti koaliciju i iznuditi nove izbore. Prošle srijede navečer, Scholz je pobijedio Lindnera otpustivši ga, što je navelo FDP da napusti koaliciju.

Ne da se tapšemo po ramenima, ali predviđamo rani kraj za Scholza i društvo još u junu.

Kada će izbori?

To je pitanje od 64.000 dolara.

Njemačka, oprezna od ponavljanja onesposobljavajuće nestabilnosti Weimarske republike s početka 20. stoljeća, ne olakšava održavanje prijevremenih izbora. Prije nego što se to dogodi, Scholz mora raspisati (i izgubiti) glasovanje o povjerenju u parlamentu, ishod koji je gotovo siguran. Njemačkom bi predsjedniku tada bilo dopušteno da raspusti parlament u roku od 21 dana. Prijevremeni izbori uslijedili bi u narednih 60 dana.

Najveće pitanje današnje njemačke politike je kada će Scholz pozvati na glasanje o povjerenju. Nakon što je otpustio Lindnera na nacionalnoj televiziji, kancelar je rekao da namjerava nastaviti vladati s manjinskom vladom do januara. 15, kada bi održao glasovanje o povjerenju koje bi dovelo do novih izbora do kraja marta. Ali nakon što je predložio ovaj vremenski raspored, njegovi politički protivnici zahtijevali su da drastično ubrza raspored.

Friedrich Merz, čelnik CDU-a i vjerovatno sljedeći njemački kancelar, na temelju trenutnih anketa, pozvao je Scholza da osigura održavanje izbora prije nego što Trump preuzme dužnost u SAD-u. on Jan. 20, tvrdeći da je politička hitnost trenutka zahtijevala žurbu. “Jednostavno si ne možemo priuštiti da nekoliko mjeseci imamo vladu bez većine u Njemačkoj”, rekao je.

Za oba lidera postoji jasna politička računica. CDU-u bi raniji izbori omogućili da kapitalizira svoju relativno snažnu trenutnu potporu - i dali bi protivnicima manje vremena za obnovu. Scholz, u međuvremenu, želi vrijeme da poboljša šanse svoje stranke i usvoji neke popularne zakone za očuvanje i jačanje socijalnih beneficija.

U nedjeljnom televizijskom intervjuu, čini se da je Scholz popustio pod pritiskom i rekao da je spreman održati glasovanje o povjerenju prije Božića. No, za Merza je to još uvijek prekasno.

Ali čak i ako se pronađe politička volja, njemačka birokracija koja nije poznata po brzim reakcijama još uvijek može stajati na putu. Čelnik saveznog tijela koje nadzire izbore navodno je u pismu Scholzu upozorio da bi izbori u prva dva mjeseca 2025. doveli do "neprocjenjivih rizika". Praktične prepreke, napisao je dužnosnik, uključuju nabavu dovoljno papira i odgovarajuće usluge tiskanja.

Ko će pobijediti?

Merzov CDU i njihova konzervativna bavarska sestrinska stranka, Kršćansko-socijalna unija (CSU), trenutno vode u anketama s velikom razlikom, s potporom od 32 posto, i vjerovatno će voditi svaku buduću koalicijsku vladu. S druge strane, Scholzov SPD je treći sa 16 posto, odmah iza krajnje desnog AfD-a.

Budući da je CDU obećao da neće formirati saveznu koaliciju s AfD-om, gotovo je sigurno da će formirati koaliciju sa Scholzovim SPD-om (koji bi do tada već mogao imati novog vođu na vrhu svoje karte — vjerovatno ovog tipa). Na temelju trenutnih anketa i političke rascjepkanosti zemlje, konzervativci i SPD će možda trebati treću stranku s kojom će upravljati.

Dvojica glavnih kandidata poznati su osumnjičenici koji ne bi baš odgovarali. Zeleni — koji trenutno imaju 10 posto glasova — postali su omiljena meta konzervativaca zbog njihove politike useljavanja i klime. FDP bi bio bolji par konzervativcima, ali ne toliko SPD-u, iz očitih razloga. Osim toga, FDP sada ima 4 posto glasova — ispod praga potrebnog za ulazak u parlament — tako da oni ionako možda nisu opcija.

Kako god se stvari zatresle, drugim riječima, sljedeća koalicija mogla bi biti jednako razbijena kao i prošla.

Je li išta od ovoga bitno?

Ovo je pitanje koje si često postavljamo. Dok se njemački čelnici prepiru oko toga kada će održati glasovanje o povjerenju, čini se da se oko 50.000 ruskih i sjevernokorejskih vojnika sprema pokrenuti napad na ukrajinske snage u ruskoj regiji Kursk, dok ruske snage nastavljaju napredovati duž fronte u Ukrajini.

Ukratko, Ukrajina je sve više u problemima kako ulazi u kritične zimske mjesece rata, dok najmoćnije nacije EU - Njemačka i Francuska - izgledaju sve više zalutale zbog političke slabosti svojih vođa. Uparite to s nadolazećim povratkom Donalda Trumpa, koji ne samo da je prijetio smanjenjem američkih snaga. pomoć Ukrajini, ali je čak ohrabrio Moskvu da "radi što god žele" članicama NATO-a koje ne ispunjavaju ciljeve saveza za obrambenu potrošnju.

S obzirom na te okolnosti, Berlin — drugi najveći doprinositelj vojne pomoći Ukrajini iza SAD-a. — bi prirodno bio taj koji bi okupio europske prijestolnice da pošalju jasne signale podrške Ukrajini i ojačaju vlastitu obranu. Umjesto toga, Njemačku izjedaju domaći problemi i zastoj, i paralizirana svojom nesposobnošću čak ni da usvoji proračun za 2025.

Ovo je posebno loše vrijeme za vakuum vodstva u Njemačkoj i iz drugih razloga: gospodarstvo zemlje se smanjuje baš kad je Trump preuzeo dužnost, nakon što je obećao povećanje carina — uključujući i njemačke automobile.

Za nekoliko mjeseci stvari bi u Njemačkoj mogle izgledati sasvim drugačije. Merz, vjerovatni sljedeći kancelar, daleko je jastrebiji kada je riječ o pomoći Ukrajini i kaže da ima recept slobodnog tržišta za izvlačenje njemačkog gospodarstva iz kolotečine. U isto vrijeme, pomaknuo je njemačke konzervativce mnogo više udesno u usporedbi s godinama Angele Merkel i izrazio želju za prekidom "dogovora" s Trumpom.

No, vjerovatno će trebati nekoliko mjeseci da se održe izbori i da se nakon glasovanja oblikuje koalicija. S obzirom na goleme izazove s kojima se suočavaju Njemačka i Evropa, potrebno je dugo čekati sljedeću njemačku vladu.