burna sjednica

Šta je zapravo pozadina današnjeg kolapsa vladajuće većine u Domu naroda BiH?

Zlatko Miletić i Ilija Cvitanović na sjednici Doma naroda BiH (Foto: Fena)

Vladajuća koalicija danas nije položila test. Ne zato što nisu naučili napamet unaprijed pripremljena pitanja, nego zbog toga što je opozicija - uz malu pomoć iznutra - promijenila test.

Naime, vladajuća koalicija na državnom nivou (Trojka, HDZ, SNSD) trebali su održati mirnu sjednicu Doma naroda BiH kao i sjednicu Vijeća ministara i usvojiti tačke koje su spremne već mjesecima.

No, do kratkog spoja došlo je na sjednici Doma naroda BiH kada je opozicija većinom glasova promijenila dnevni red i odlučila da pomiješa karte u parlamentarnim komisijama.

Delegati opozicije iz RS Nenad Vuković i Želimir Nešković tražili su da opozicija bude zastupljena u komisija koje sada dominantno pune članovi SNSD-a i njegovih partnera.

To je, na opće iznenađenje, prošlo glasovima njih dvojice (Klub Srba), Zlatka Miletića i Ilije Cvitanovića (Klub Hrvata) te glasovima četiri delegata u Klubu Bošnjaka - iz SDA, DF-a i SBIH-a.

Dakle, glasovima opozicije s izuzetkom jednog imena - Ilije Cvitanovića.

Cvitanović je faktički dio koalicije - sad se njegov glas pokazao kao 'nepouzdan' za stranke koje čine vlast i na državnom nivou.

Upravo je, prema Raportovim informacijama, Cvitanović i danas bio ključni čovjek. Nešković i Vuković su imali ideju, ali je Cvitanović bio taj koji je prevaga.

Cvitanoviću je ideja o izazivanju šoka u Domu naroda BiH dobrodošla, a kada su postali svjesni šta se može napraviti i SDA i njeni sateliti jedva su dočekali da dignu ruku.

A šta je Cvitanovićev motiv?

Cvitanović je prema informacijama Raporta, s pravom, nezadovoljan statusom svoje stranke (HDZ 1990) u okviru koalicije na federalnom nivou.

Njemu je, kada se formirala vlast, obećan ravnopravan tretman i pozicije koje idu s ulaskom u vlast. No, osim ministra zdravstva FBiH - HDZ 1990 ne može se pohvaliti drugim pozicijama.

Cvitanović je današnjim potezom htio poslati poruku i Trojki i HDZ-u da on neće biti privjesak u vlasti i da traži poštovanje koalicionih partnera.

To je faktički indirektno i priznao u svojoj izjavi nakon sjednice.

"Koalicija u Domu naroda koja je napravila Vijeće ministara nema većinu za 'komotno' donošenje odluka. To će uvijek ovisiti o jednoj ruci.

Prvenstveno mojoj, jer ja nosim političku odgovornost kad je u pitanju BiH i njen evropski put, i sve ono što je bitno za sve narode i građane u BiH. Tako sam neke stvari često podržavao, a danas sam podržao kolege iz opozicije koji dolaze iz RS da budu zastupljeni u komisijama oba doma Parlamenta BiH, sukladno njihovom izbornom rezultatu. Šta će vrijeme donijeti vidjet ćemo. Nikakve špekulacije, ja nisam lično ambiciozan na taj način da bih negdje sjeo, već želim da budemo poštovani i cijenjeni kao stranka i da se cijeni naš izborni rezultat. Uvijek odgovorno uz svoj narod i za svoju državu. I na onoj drugoj strani, koja je opozicija ima toliko politika koje su meni neprihvatljive, tako da u ovom trenutku stvarno bi bilo špekuliranje nagovještavati bilo kakvu novu većinu u Domu naroda BiH”, kazao je Cvitanović.

Dakle, euforija opozicije, prvenstveno SDA, da je ovo uvod u neki raspad vlast ne stoje, ali je očito da unutar same vladajuće koalicije stvari nisu dobro posložene. To ne mora značiti nužno raspad vlasti, ali može značiti otežan rad.