Izabrani predsjednik Sjedinjenih Država, Donald Trump, namjerava nominirati senatora Floride Marca Rubia za državnog sekretara (ekvivalent ministra vanjskih poslova) u budućoj administraciji.
Republikanac, Marco Rubio služio je kao predsjednik Zastupničkog doma Floride od 2006. do 2008. Tokom prošle sedmice, Rubio se pojavio kao jedan od vodećih kandidata za vođenje američke diplomatije, zajedno s bivšim ambasadorom SAD u Njemačkoj Ricom Grenellom.
Odnos između Rubia i Trumpa snažno je evoluirao od 2016. godine, kada su se njih dvojica sučelili na predizborima Republikanske stranke: Rubio je tom prilikom pobijedio na predizborima u Minnesoti, District of Columbia i Portoriku, uputivši oštre napade na Trumpa, kojeg je nazvao "prevarantom" i "najvulgarnijom osobom koja se ikada kandidirala za predsjednika".
No, ni Trump mu nije ostajao dužan. Jednom prilikom je kazao da se previše znoji i da nije pogodan da sjeda za isti sto sa svjetskim državnicima.
Rubio je bio među prvim republikancima koji su najavili svoju podršku Trumpovoj ponovnoj nominaciji za Bijelu kuću, nedugo prije stranačkih sastanaka u Iowi. Njegov utjecaj na američku politiku prema Latinskoj Americi tokom Trumpovog prvog mandata donio mu je nadimak "virtualni državni sekretar za Latinsku Ameriku".
Rubio je poznat po tome što je tokom vremena podržavao mnoge politike koje se pripisuju konzervativnim "jastrebovima" u Republikanskoj stranci, uključujući čvrstu podršku Ukrajini kao odgovor na rusku invaziju. Posljednjih godina, međutim, njegova su se stajališta progresivno uskladila s Trumpovim, ne samo u pogledu skepticizma u pogledu mogućnosti nastavka ratnih napora u podršci Kijevu. Rubio je prošlog aprila glasao protiv prijedloga zakona koji je dodijelio oko 61 milijardu dolara za ekonomsku i vojnu podršku Kijevu, ali je svoje stajalište stavio u kontekst natezanja konopa između republikanaca i demokrata oko imigracije. "Nisam na strani Rusije, ali nažalost stvarnost je da će rat u Ukrajini završiti dogovorom", rekao je Rubio u intervjuu krajem septembra. "A ja želim, mislim da i Donald Trump želi, da Ukrajina ima što je moguće više utjecaja u tim pregovorima", dodao je.
Rubio je godinama bio među najžešćim kritičarima kineske trgovinske politike i pristalica potrebe da se vanjska politika SAD-a preusmjeri kako bi se bolje pozabavila strateškim sukobom s vodećom azijskom silom. Senator s Floride također je uporno je ponavljao upozorenja na kanale kineskog utjecaja u Sjedinjenim Državama, od Nacionalnog košarkaškog saveza do Konfucijevih instituta na javnim univerzitetima do TikToka. Rubio je bio ključni pokrovitelj Ujgurskog zakona o sprječavanju prisilnog rada, zakona potpisanog 2021. koji zabranjuje ulazak u Sjedinjene Države robi iz logora Komunističke partije Kine u Xinjiangu. Rubio je također bio ključni arhitekt hongkonškog Zakona o ljudskim pravima i demokratiji, zakona koji američkoj federalnoj vladi daje ovlast da poduzme mjere protiv Pekinga kao odgovor na eroziju autonomije i slobode u bivšoj britanskoj koloniji.
Upravo te zakonodavne inicijative koštale su Rubia izravne reakcije Kine: u avgustu 2020. senator je zajedno s kolegom iz Teksasa sankcioniran od strane Pekinga, Tedom Cruzom, i deset drugih američkih državljana, koje je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova sve optužilo za "očito miješanje u poslove Hong Konga i unutarnje poslove Kine", te za "ozbiljna kršenja međunarodnog prava i osnovnih normi kojima se uređuju međunarodni odnosi". Cruz, Rubio i republikanski kongresmen Chris Smith bili su podvrgnuti neodređenim sankcijama od strane Kine već prošlog mjeseca, zbog njihovih javnih stavova u vezi s tretmanom Ujgura u Xinjiangu.
U intervjuu koji je dao nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima 5. novembra, Rubio je televizijskoj kući "CNN" izjavio da će Sjedinjene Države ući u "eru pragmatizma u vanjskoj politici": "Svijet se brzo mijenja. Znate, protivnici se okupljaju - u Sjevernoj Koreji, Iranu, Kini, Rusiji - i postaju sve koordiniraniji. To će zahtijevati puno pragmatizma i mudrosti s naše strane”, rekao je budući državni sekretar.