jeste li u dilemi

Hemičar objasnio koji je bolji deterdžent za pranje veša: U prahu, tekući ili kapsula

Kada kupujete deterdžent za pranje veša, niz izbora koji imate pred sobom je zbunjujući. Svi će učiniti vaše rublje nešto čišćim, ali...
Foto: Freepik

Kada kupujete deterdžent za pranje veša, niz izbora koji imate pred sobom je zbunjujući. Svi proizvodi vjerovatno će učiniti vaše rublje nešto čišćim. Ali šta daje najbolji rezultat za vašu odjeću i vaš budžet?

Želite li bjelji bijeli veš? Trebate li enzime? I koja je razlika između praškastog i tekućeg deterdženta?

Kao što je često slučaj, ako saznate više o hemiji u proizvodima pomoći će vam da odgovorite na ta pitanja.

Šta je deterdžent za pranje veša?

Aktivni sastojci i praškova i tekućina za rublje su površinski aktivne tvari, također poznate kao deterdženti (otuda i naziv proizvoda). To su obično nabijene ili 'ionske' molekule koje imaju dva različita dijela u svojoj strukturi. Jedan dio dobro stupa u interakciju s vodom, a drugi s uljima.

Ovo korisno svojstvo omogućuje surfaktantima da podignu masnoću i prljavštinu s tkanina i suspendiraju ih u vodi. Surfaktanti također mogu stvarati mjehuriće.

Metalne soli otopljene u vašoj vodi mogu ograničiti učinak surfaktanata. Takozvana tvrda voda sadrži mnogo otopljenih kalcijevih i magnezijevih soli koje mogu lako stvoriti talog od sapuna.

Moderni deterdženti za pranje rublja stoga sadrže fosfate, omekšivače vode i druge 'sekvestrante' metala koji zaustavljaju stvaranje taloga od sapuna. Fosfati mogu uzrokovati cvjetanje algi u slatkovodnim sredinama. Zbog toga moderne formulacije deterdženata sadrže manje količine fosfata.

Mnogi proizvodi također sadrže optičke izbjeljivače. Ove hemikalije apsorbiraju ultraljubičasto svjetlo i oslobađaju plavo svjetlo, što daje fenomen "bjelje bijele" ili "svjetlije boje".

Deterdženti za pranje rublja obično sadrže mirise. Oni nisu bitni za hemiju čišćenja, ali daju dojam da je odjeća svježa.

Na kraju, neki deterdženti za pranje rublja sadrže enzime.

Šta se nalazi u prašku za veš?

Iako su deterdženti i sastojci za izbjegavanje taloga od sapuna najvažniji sastojci, oni nisu najzastupljeniji. Glavni sastojci u prahu su soli (poput natrijevog sulfata) koje dodaju volumen i sprečavaju grudvanje praha.

Još jedna uobičajena sol koja se dodaje prašcima za pranje rublja je natrijev karbonat, također poznat kao soda za pranje rublja. Soda za pranje (hemijski rođak sode bikarbone) pomaže hemijski modificirati masnoću i prljavštinu tako da se otope u vodi.

Prašci za rublje također često sadrže oksidante poput natrijevog perkarbonata. Ovo je stabilna kombinacija sode za pranje i vodikovog peroksida. Aditiv poznat kao tetraacetiletilendiamin aktivira perkarbonat dajući blagi učinak izbjeljivanja.

Hemijski prašci imaju prednost – njihove komponente mogu se formulirati i miješati, ali se drže odvojeno u krutom obliku. (U prašku za rublje obično možete vidjeti različite vrste granula.)

Šta se nalazi u tekućini za pranje rublja?

Glavni sastojak tekućine za pranje rublja je voda. Preostale sastojke treba pažljivo razmotriti. Moraju biti stabilni u boci, a zatim zajedno raditi u pranju.

Kada kupujete deterdžent za pranje veša, niz izbora koji imate pred sobom je zbunjujući. Svi će učiniti vaše rublje nešto čišćim, ali...
Foto: Freepik

To uključuje sastojke slične prašcima, kao što su alkalne soli, sekvestranti metala, omekšivači vode i površinski aktivne tvari.

Surfaktanti u tekućim proizvodima često se navode kao ionski (nabijeni) i neionski (nenabijeni). Neionski surfaktanti mogu prema zadanim postavkama biti tekući, što ih čini neprikladnima za formulacije u prahu. Neionske tenzide dobre su za suspendiranje ulja u vodi i ne stvaraju talog od sapuna.

Tekući deterdženti također sadrže konzervanse koji sprečavaju rast mikroba koji kvare smjesu.

Postoje i mikrobne implikacije za unutrašnjost perilice rublja. Tekući proizvodi ne smiju sadržavati perokside (blaga sredstva za izbjeljivanje) koji se nalaze u proizvodima u prahu. Peroksidi ubijaju mikrobe. Odsutnost peroksida u tekućim deterdžentima povećava vjerovatnost stvaranja biofilma plijesni u mašini i prijenosa bakterija između odjevnih predmeta.

Kao alternativa peroksidima, tekući deterdženti će obično sadržavati samo optičke posvjetljivače.

Tekućine imaju jednu prednost u odnosu na praškove – mogu se dodati direktno na mrlje prije stavljanja rublja u pranje.

Najnovija 'praktična' verzija tekućih formula su visoko koncentrirane kapsule deterdženta. Šareni i nalik poslasticama, ovi su proizvodi opasni za malu djecu i osobe s kognitivnim oštećenjima.

Šta je s enzimima?

Enzimi su prirodno razvijeni proteini uključeni u proizvode za pranje rublja za uklanjanje specifičnih mrlja. Hemijski, oni su katalizatori – stvari koje ubrzavaju hemijske reakcije.

Enzimi su nazvani prema molekulama na koje rade, nakon čega slijedi završetak "-aza". Na primjer, lipaza razgrađuje masti (lipide), proteaza razgrađuje proteine, dok amilaza i mananaza razgrađuju škrobove i šećere.

Ovi enzimi potječu iz organizama koji se nalaze u regijama s hladnom klimom, što im pomaže funkcionirati na niskim temperaturama vode za pranje.

Pokretanje pretjerano vrućeg ciklusa pranja može oštetiti ili denaturirati strutrukturu enzima, sprečavajući ih da vam pomognu u pranju. Zamislite bjelance koje se mijenja iz prozirnog u bijelo tokom kuhanja – to je denaturacija proteina.

Ako vaš deterdžent sadrži enzime, temperatura pranja ne smije biti ni prevruća ni preniska. Kao vodič, temperature od 15-20°C koriste se u standardnim testovima pranja rublja.

Je li bolji prah ili tekućina?

Hemičar Nathan Kilah, predavač hemije na Univerzitetu Tasmanija, piše za Science Alert da vrijedi eksperimentirati s različitim proizvodima kako biste pronašli ono što vama najbolje odgovara i odgovara vašim potrebama, kućnom budžetu i ekološkim aspektima, kao što je pakiranje koje se može reciklirati.

"Lično perem na 20°C s pola preporučene doze praška za rublje ugodnog mirisa, pakiranog u karton koji se može reciklirati, a sadrži široku paletu enzima i aktivirani izvor peroksida.

Poznavanje malo hemije može mnogo doprinijeti čistoći vaše odjeće.

Međutim, proizvođači deterdženta za pranje rublja ne otkrivaju uvijek potpuni popis sastojaka na pakiranju proizvoda.

Ako želite više informacija o tome šta se nalazi u vašem proizvodu, morate pogledati web mjesto proizvoda. Također, možete kopati malo dublje čitajući dokumente koji se nazivaju sigurnosno-tehnički listovi (STL). Svaki proizvod koji sadrži potencijalno opasne hemikalije mora imati STL.