Više od 90.000 kamenih artefakata, koji datiraju iz neolita prije više od 5.000 godina, otkriveno je u sjeveroistočnoj kineskoj provinciji Heilongjiang, prema lokalnim izvorima, javila je Xinhua.
Artefakti su otkriveni u pećinskom reliktnom lokalitetu Shiren, koji se nalazi istočno od sela Shihe u gradu Hailin, a većina njih su bifaci i proizvodi njihove obrade. Pokrajinski institut za kulturne relikvije i arheologiju Heilongjiang naveo je da je, prema rezultatima datiranja ugljenika-14, pećina iskopana najkasnije prije oko 5.700 godina.
Iskopavanje pećine Shiren obavljeno je između aprila i novembra. Li Youqian, zamjenik direktora instituta i šef arheološkog tima, rekao je za Xinhua da su kameni predmeti pronađeni na tom lokalitetu od velike vrijednosti za proučavanje tranzicije iz paleolitskog u neolitsko doba, kao i za razvoj prahistorijskog društva na sjeveroistoku Kine.
Ovo arheološko iskopavanje pruža mnoštvo podataka za proučavanje tehnologije kamena, proizvodnje i života drevnih ljudi u različitim periodima na ovom području, što je od velikog značaja za bolje razumijevanje ljudskog porijekla i migracija, a pruža i važne dokaze za proučavanje o porijeklu kineske civilizacije, rekao je Li.