Politika

NATO o ruskoj poruci: Prijetnje su neprihvatljive

Nakon što je Ambasada Rusije u Bosni i Hercegovini (BiH) u svom saopćenju od četvrtka (18. marta) navela kako će, ukoliko BiH krene u integracijski proces sa NATO „morati reagovati na taj neprijateljski korak“, iz sjedišta NATO- a za Radio Slobodna Evropa (RSE) je rečeno kako saradnja s NATO-om ne prejudicira bilo kakvo potencijalno članstvo u toj organizaciji za BiH.

U odgovoru kojeg potpisuje glasnogovornica NATO-a Oana Lungescu se navodi kako svaka zemlja ima suvereno pravo da izabere svoje vlastite sigurnosne aranžmane. O tome hoće li zemlje odabrati saradnju s NATO kroz partnerstvo ili kao puna članica Alijanse, ovisi o svakom individualnom aplikantu i 30 saveznika.

„Nijedna treća strana nema pravo da interveniše ili da stavi veto na taj proces. Sve prijetnje u tom smislu su neprihvatljive. Vrijeme sfera uticaja je prošlo“, rečeno je iz NATO-a za RSE.

Navedeno je i kako NATO u potpunosti cijeni suverenitet zemlje i njenu nezavisnost, te pozdravljaju „kontinuirane doprinose BiH euroatlantskoj sigurnosti“.

Saopštenje Ruske ambasade u BiH stiglo je nakon što je konstituisana Komisija BiH za saradnju sa NATO-om, a na osnovu odluke Vijeća ministara od 24. februara 2021.

Zadatak Komisije je da utvrđuje prioritete u realizaciji obaveza koje proizlaze iz učešća BiH u NATO programu Partnerstvo za mir i iz dokumenta Program Reformi BiH.

Mandat komisije je da organizuje i rukovodi izradom godišnjih dokumenata Programa reformi u okviru saradnje BiH i NATO-a, te da ih dostavlja Vijeću ministara na razmatranje i usvajanje.

Saopćenje Ambasade Ruske Federacije za RSE komentarisala je i Kancelarija visokog predstavnika u BiH (OHR).

“Nećemo komentirati izjave ruske strane, ali bismo željeli skrenuti pažnju na jednoglasno usvojeni Zakon o odbrani u kome je članstvo u NATO-u navedeno kao cilj BiH. Što se tiče ostalog, pitanja treba uputiti Ministarstvu odbrane i NATO štabu Sarajevo ili pak Glavnom štabu NATO-a u Briselu“ navodi se u izjavi OHR-a za RSE.