Psihijatar Jalel Mohamed podijelio je na TikToku objavu u kojoj govori o pet zabrinjavajućih znakova koji bi mogli sugerisati da u svakodnevnom životu imate posla sa psihopatom.
Međutim, on i naglašava kako njegova uputstva nisu smjernice za postavljanje kliničke dijagnoze.
Psihopatija je u medicini poznata kao psihički poremećaj ličnosti obilježen egocentričnošću, površnim šarmom, nesposobnošću davanja ljubavi, nedostatkom srama i kajanja, nedoživljavanjem krivice, nedostatkom uviđavnosti i nesposobnošću učenja iz iskustva.
Vjeruje se da to stanje utiče na tri od 100 ljudi, prema statistici Minda.
Prema studiji iz 2023. godine, smatra se da brojni faktori utiču na poremećaje ličnosti, poput razvoja u djetinjstvu, genetike i uticaja okoline, no istraživanja o psihopatiji su rijetka. Ipak vjeruje se da ih je oko dva do tri odsto u opštoj populaciji.
Znači, iako je malo vjerovatno da ćete u stvarnom životu imati posla s nekima od najpoznatijih psihopata opisanih u filmovima, ovo je pet znakova koje možda prepoznajete na ljudima koji vas okružuju.
Hronično laganje
Prvo na listi je hronično laganje, a doktor Mohamed objašnjava da je psihopata u stanju da kreira ”čitave alternativne stvarnosti prema vlastitim potrebama”.
“Zabrinjavajuće je to što su često vrlo dobri u tome”, dodao je.
“Oni mogu lagati sa šarmom i samopouzdanjem.”
Nedostatak empatije
Nedostatak empatije često se smatra jednom od temeljnih karakteristika psihopatije, što se smatra nesposobnošću razumijevanja ili saosjećanja sa osjećanjima drugih. Zbog toga se psihopate obično karakterišu kao hladne i ravnodušne prema patnji drugih ljudi.
“Iako oni razumiju emocije intelektualno”, primijetio je dr. Mohamed, ”jednostavno ne razumiju emocije poput saosjećanja, krivice ili kajanja.”
Dodaje i kako će neke psihopate vješto ”lažirati” te emocije kako bi se uklopili i stekli povjerenje drugih.
Površinski šarm
Jeste li ikad upoznali nekoga ko djeluje toliko šarmantno i harizmatično da je skoro neprijatno biti u njegovoj blizini? Ovo takođe može biti znak psihopatije.
“Psihopate mogu djelovati vrlo harizmatično, privlačeći ljude svojom simpatičnošću”, kaže Mohamed.
Međutim, njihov šarm je obično samo ”površinski” alat kojim se koriste da zadobiju povjerenje druge osobe, dodaje ovaj psihijatar.
Impulsivnost
Osobine poput impulsivnosti, nepromišljenog i često kriminalu sklonog ponašanja mogu se uočiti kod osoba s ovim poremećajem ličnosti.
“Dok će većina ljudi oklijevati ili dvaput razmisliti o svojim postupcima, psihopate mogu biti opasno impulsivne i donositi nepromišljene odluke ne razmišljajući o riziku za druge ljude”, objasnio je Mohamed, dodajući kako nakon toga neće osjećati nikakvu ”krivicu ili odgovornost”.
Grandiozno samopouzdanje
Posljednji na listi je napumpan osjećaj vlastite vrijednosti. Iako većina nas može imati tu osobinu s vremena na vrijeme, doktor Mohamed objašnjava da su psihopate često uvjerene da su superiornije od drugih ljudi.
Ovu osobinu često koriste kao opravdanje za njihova ponašanja poput manipulisanja i kontrolisanja drugih.
Prema NHS-u, ovaj psihički poremećaj ličnosti se dijagnostikuje nakon ”stroge i detaljne psihološke procjene” kada osoba navrši 18 godina.
Da bi se postavila dijagnoza, moraju biti ispunjena barem tri kriterijuma uključujući impulsivnost, varanje ili kršenje zakona i nedostatak empatije.
Iako njihovo ponašanje može biti ekstremno u ranoj odrasloj dobi, ono se može poboljšati u 40-ima