Ministar komunalne privrede infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Kantona Sarajevo Bojan Bošnjak na ročište za određivanje pritvora u Općinskom sudu doveden je u pratnji policajaca i sa lisicama na rukama uveden u sudnicu nadležne sutkinje.
Bošnjak se sumnjiči da je dao pozitivno mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu kojim je htio legalizirati nezakonite urbanističke projekte gradnje na Bjelašnici, u sprezi sa ranije uhapšenima Ibrom Berilom i Nađom Milišić.
Tužilaštvo Kantona Sarajevo tereti ga za zloupotrebu položaja i ovlaštenja, odnosno kako je rekao tužilac Darko Soldat, ozakonjenju nezakonitih urbanističkih radova na Bjelašnici, povezujući ga sa načelnikom Općine Trnovo Ibrom Berilom i njegovom pomoćnicom Nađom Milišić.
"Prilično mi je teško. Zatečen sam. Uzdrman sam inisinuacijama i tvrdnjama Tužilaštva. Nikakav interes nemam u svemu ovom.
Ibru Berila površno poznajem i ne postoji nikakvo krivično djelo koje sam s njim počinio. Nekoliko puta smo se vidjeli, isključivo zbog projekata zaštite Bjelašnice i pripreme dokumenata", rekao je Bojan Bošnjak.
Govoreći o navodnim nezakonitostima u kojima je učestvovao osumnjičeni Bošnjak, tužilac je pomenuo da su na kantonalnog ministra utjecali ne samo Berilo, nego da su u tome učestvovali i direktor jednog kantonalnog preduzeća, zaduženog za izgradnju na spomenutom području, kao i predsjednici dvije političke stranke.
Tužilac je naveo da se vještačenjem oduzetih telefona želi potpuno razotkriti postojanje grupa za komunikaciju u vladi i stranci, i pomoćnika ministra koji su učestvovali u ovom postupku.
Soldat je dodao da će se vještačiti i telefoni i pomoćnika ministra i sekretara ministarstva.
Također, Soldat tvrdi da je na ranije zahtjeve tužilaštva iz ministarstva dostavljeno samo pet akata, dok je preostalih 105 pronađeno prilikom pretresa prostorija ministarstva prije dva dana.
Između ostalog, tužilac tvrdi da su skriveni bili dokazi koje su Bošnjakovi prethodnici na poziciji ministra tražili od Kantonalne inspekcije da izvrši nadzod nad građevinskim radovima na Bjelašnici, a koji su prema tužiocu nelegalno izvršeni.
Bošnjakov branilac Jasmir Muratović usporotivio se predloženom pritvoru od 30 dana, tvrdeći da zahtjev tužilaštva ne ispunjava ni minimalne zahtjeve za takvom mjerom.
"Nije se moglo ozakoniti nešto što je već ozakonjeno", rekao je Muratović, misleći na ministrov potpis kojim je dato pozitivno mišljenje na spomenutu strategiju.
Dodao je da su odluke Opoćinskog vijeća Trnovo donesene u zakonskoj proceduri, da su iste objavljene u službenom glasniku i da nikad nisu proglašene ništavnim.
Također je dodao da je ministar u junu ove godine dostavio sve dokumente koje je službenici SIPA tražili, a da o tome da je nešto sakrio ne postoji nikakva službena zabilješka.
Osim toga, kaže da ministrov potpis nije proizveo nikakve štetne posljedice po službu, niti su išle u korist njega ili interes drugih osoba.