Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je u Goraždu šestu Edukativnu radionicu o uvođenju pneumokokne vakcine u redovni imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine na kojoj je učestvovalo više od 30 sudionika, ljekara, specijalista, medicinskih sestara i drugih stručnjaka uključenih u provedbu imunizacije na području Bosanskopodrinjskog kantona Goražde.
Cilj je bio informirati ih i dodatno educirati o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) - bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novoj vakcini protiv pneumokoka u redovnom imunizacijskom programu i Planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima.
"Ponovo dolazimo u Goražde i to vrlo radosni jer smo u susretu sa zdravstvenim radnicima s područja BPK Goražde. Želimo im prezentirati uvođenje pneumokokne vakcine u redovni kalendar imunizacije u FBIH. Naime, pneumokokna vakcina u našoj zemlji još nije uvedena, a u drugim evropskim zemljama je uvedeno prije deset godina.
Ono štiti od važnih upala koje uzrokuje bakterija Streptococcus pneumoniae kao što su upale srednjeg uha kod djece, upala pluća, upala mozga i sepsa.
Bakterija uopće nije bezopasna i zato je važno da uvedemo imunizaciju protiv pneumokoka. Prije nego li iduće godine započne ova imunizacija, vrlo je važno da zdravstvene radnike, primarno pedijatre, ali i ostale, informiramo i dodatno educiramo o novom cjepivu protiv pneumokoka i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine.
U saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i dr. Medinom Bičo, direktotricom, i uz podršku lokalnog ministra zdravstva mi smo zaista sretni što smo danas ovdje da govorimo o onome što je novost u našoj zdravstvenoj zaštiti i što je unaprjeđenje imunizacijskog programa i zdravstvene zaštite u FBiH", rekao je prim. dr. sc. Siniša Skočibušić, dr. med., direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
Ministar za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice BPK Goražde Senad Čeljo je izrazio zadovoljstvo što se edukativna radionica o uvođenju imunizacije protiv pneumokoka u Federaciji Bosne i Hercegovine realizirala i u ovom kantonu.
"Vrlo je važno govoriti o ovoj temi. To je nešto što je novina u zdravstvenoj zaštiti stanovništva, nešto što je prevencija i što će poboljšati zdravstveno stanje stanovništva.
Ministarstvo za socijalnu politiku, zdravstvo, raseljena lica i izbjeglice će dati svoju maksimalnu podršku u provedbi imunizacije protiv pneumokoka, u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo BPK Goražde i Zavodom za javno zdravstvo FBIH i svim partnerima", rekao je ministar Čeljo.
Dr. Medina Bičo, direktorica Zavoda za javno zdravstvo BPK Goražde, zahvalila je Zavodu za javno zdravstvo FBiH i partnerima koji su omogućili održavanje edukativne radionice u Goraždu.
"Edukativna radionica o uvođenju imunizacije protiv pneumokoka u FBIH ima veliki značaj za zdravstvene djelatnike, posebno pedijatre, sa područja BPK Goražde. Zaista vlada veliko interesovanje. Uvođenjem imunizacije protiv pneumokoka smanjit će se broj oboljelih od upala srednjeg uha kod djece, upala pluća, upala mozga i sepse, ali nažalost i smrtnih ishoda kao najteže komplikacije.
Smanjit će se i upotreba antibiotika. Mala djeca su u najvećem riziku od pneumokokne bolesti. Oko 60 posto djece u prve tri godine života bar jednom oboli od upale srednjeg uha. Zato je jako bitno da se na vrijeme zaštite djeca", rekla je Bičo.
Specijalista pedijatar u Domu zdravlja "Dr. Isak Samokovlija" u Goraždu dr. Edin Mujković izrazio je zadovoljstvo što se edukativna radionica održala i u Goraždu i što se uvodi pneumokokna imunizacija u FBIH.
"Pneumokokna bolest koju uzrokoje pneumokok (Streptococcus pneumoniae) uključuje lakše bolesti (upala srednjeg uha, sinusitisi) i ozbiljne i potencijalno smrtonosne bolesti (upala pluća, meningitis i sepsa). Djeca su u najvećem riziku od pneumokokne bolesti, kao i starije osobe i osobe sa oslabljenim imunitetom.
Najbitnija je prevencija, koja, prije svega, podrazumijeva imunizaciju, ali i higijenske mjere. Ono što mene jako raduje je da od početka 2025. godine konačno i kod nas u redoviti kalendar imunizacije ulazi pneumokokno cjepivo, koje će sigurno štititi našu djecu", rekao je dr. Mujković.
Pozvao je roditelje da svoju djecu cijepe protiv pneumokoka u 2. i 4. mjesecu i docijepe u 2. godini života i tako ih zaštite i preveniraju pneumokoknu bolest.
Dr. Dušan Kojić iz UNICEF BIH istaknuo je važnost uvođenja pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBiH.
Podsjetio je da UNICEF BIH od samog početka podržava uvođenje pneumokoknog cjepiva jer želi da podrži zdravstveni sustav da djeci pruži svu moguću zaštitu.
Dr. Rozalija Nedić iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBIH je tijekom radionice zdravstvenim djelatnicima iz BPK Goražde govorila o značaju i teretu pneumokokne bolesti, a pomoćnica ravnatelja za medicinske poslove i voditeljica Sektora javnog zdravstva Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH prof. dr. sc. prim. Aida Ramić Čatak, dr. med. o dobrim praksama u komunikaciji i promociji imunizacije protiv pneumokokane bolesti.
Tokom radionice, prof. dr. sc. Prim. Sanjin Musa, dr. med. sudionicima radionice je predstavio "Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije" čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tokom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima uručen je informativno - edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka koje je producirao Zavod za javno zdravstvo FBiH.
Iz Zavoda podsjećaju da je Zavod za javno zdravstvo FBiH stručno uredio i vodi seriju edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, a koje su namijenjene zdravstvenim djelatnicima u FBiH. Cilj edukativnih radionica je informirati i educirati zdravstvene djelatnike, posebno provoditelje imunizacije, ali i širu javnost o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) - bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima FBiH. Dodatni cilj je doprinos prevenciji zaraznih bolesti, promidžbi imunizacije i unaprjeđenju i promicanju zaštite zdravlja djece.
Edukativne radionice o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u FBiH održavaju se tokom oktobra, novebmbra i decembra ove godine i u drugim gradovima i općinama Federacije Bosne i Hercegovine.
Radionice se organiziraju u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, UNICEF BIH, Europskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom, saopćeno je iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.