vlada u odlasku

Njemačku očekuju prijevremeni izbori. Je li na pomolu šokantna koalicija?

Otkad su početkom mjeseca liberali u Njemačkoj razbili vladajuću "semafor koaliciju", na vidjelo izlaze dugogodišnji problemi ekonomije.

Možda najteže teme su skupa energija i izvoz u Sjedinjene Američke Države nakon pobjde novog predsjednika Donalda Trumpa.

Zeleni u padu

Njemačka stranka Zeleni izabrala je na stranačkoj konvenciji u nedjelju u Wiesbadenu aktuelnog ministra ekonomije Roberta Habecka za glavnog kandidata ove stranke na prijevremenim parlamentarnim izborima u februaru.

"Želim preuzeti odgovornost za građane Njemačke i ako izborni rezultat to bude dozvolio i kao kancelar", rekao je Robert Habeck pred članovima konvencije.

Habeck, kojeg je kao glavnog kandidata Zelenih izabralo 96,5 posto delegata, upozorio je na opasnost formiranje tzv. velike koalicije između trenutno opozicione demokršćanske Unije CDU/CSU i trenutno vladajućih socijaldemokrata (SPD).

"Velika koalicije je simbol za stagnaciju i društveni zastoj", rekao je Habeck.

On u odlazećoj vladi Olafa Scholza (SPD) obavlja funkciju ministra ekonomije i energetike.

Habeck je priznao da je tokom svog mandata načinio grešku gurajući zakon o grijanju koji je trebao dovesti do što bržeg prelaska na obnovljive izvore energije.

"To je ispravan zakon ali s mnogo grešaka i jasno je da je kao takav bio preveliki zalogaj za mnoge građane", rekao je Habeck i priznao da je ovaj zakon doveo do gubitka povjerenja građana, prenosi HRT.

Na svojoj stranačkoj konvenciji koja je počela u petak, Zeleni su na čelu stranke potvrdili dvojac Franziska Brantner i Felix Banaszak.

Skupo grijanje

Zeleni su dio vladajuće koalicije kancelara Scholza koja se raspala nakon što je Scholz 6. novembra otpustio ministra finansija Christiana Lindnera iz Liberalno-demokratske stranke (FDP).

Prijevremeni parlamentarni izbori su zakazani za 23. februar.

Prema aktuelnim ispitivanjima javnog mnijenja stranku Zeleni trenutačno podržava između 10 i 12 posto birača.

Zeleni u anketama stoje loše, jer su uveli zakon o skupom grijanju.

Država dijeli velike iznose za socijalu, subvencije i projekte, koji su više politička reklama, nego odgovor na krizu. I eEnergija je skupa, najveća evropska autoindustrija zatvarat će domaće tvornice.

"Tvornice nemaju dovoljno narudžbi zbog slabosti izvoza u Kinu, ali i zbog manjka investicija u Njemačkoj. Mnoga njemačka preduzeća proizvode robe za investitore i tu se događa jako malo toga.

Jednako tako u stanogradnji", istaknuo je prof. dr. Clemens Fuest, predsjednik ifo-Instituta u Munchenu.