Arterije su velike krvne žile čija je uloga prenašanje krvi bogate kisikom kroz tijelo. Drugim riječima, temelj su kardiovaskularnog sistema stoga je održavanje njihove prohodnosti od vitalne važnosti. Ipak, uprkos toj činjenici milioni i dalje pate od stanja poput ateroskleroze, pri čemu se arterije začepe plakom, odnosno nakupinom koja se sastoji od holesterola, masnih naslaga, kalcija i drugih tvari i koja ograničava protok krvi. To pak povećava rizik od ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući srčane i moždane udare. Još jedna porazna činjenica upućuje na to da je upravo ateroskleroza povezana s 50 posto smrti u zapadnim zemljama. U Evropi godišnje od kardiovaskularnih bolesti umire oko 4 miliona ljudi i iako se taj trend smanjio-
Uzroci začepljenja arterija
Koronarna bolest arterija specifičan je oblik kardiovaskularne bolesti. Ovo stanje je najčešće uzrokovano aterosklerozom, događa se kada stanice u mišićima, jetri i masnoći ne reagiraju ispravno na inzulin, što dovodi do visokih nivoa šećera u krvi i upale koja može oštetiti stijenke arterija. Ovo stanje može dovesti do angine srčanog udara ili drugih ozbiljnih komplikacija. Osim toga, još neki faktori i zdravstvena stanja pogoršavaju aterosklerozu uključujući:
- Sjedilački način života
- Pušenje
- Dijabetes
- Nezdravu prehranu
- Pretilost
- Porodičnu historiju bolesti arterija
- Visoki krvni pritisak
- Povišen LDL (loš) kolesterol
Prehrana za zdravlje arterija
Namirnice koje arterije vole
Ipak, kao i u svemu, način života ima veliku ulogu u ishodu bolesti. Prema doktoru Ericu Bergu, to možemo učiniti biranjem zdravih namirnica. Na svom YouTube kanalu, nabrojao je pet dobrih strategija. Prilagodba prehrane, ističe, može pomoći u upravljanju ili čak preokretu nakupljanja plaka.
Hrana bogata vitaminom K2
Istraživanja pokazuju da dnevni unos vitamina K2 koji aktivira proteine koji pak pomažu u metabolizmu kalcija, može značajno smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Izvore ovog vitamina nalazimo u:
- jajima,
- govedini,
- siru,
- kiselom kupusu.
Hrana s niskim udjelom ugljikohidrata
Smanjenje unosa ugljikohidrata može poboljšati osjetljivost na inzulin, sniziti nivo šećera u krvi i smanjiti upalu koja oštećuje arterije. U hranu s malo ugljikohidrata uključujemo:
- povrće bez škroba,
- sjemenke,
- morske plodove,
- bobičasto voće,
- orašaste plodove i
- meso.
Omega-3 masne kiseline
Ove su kiseline poznate po smanjenju rizika od srčanih bolesti jer sprječavaju upale, smanjuju krvne ugruške i povećavaju nivo HDL-a (dobrog holesterola). Izvori omega-3 masnih kiselina su u:
- masnoj ribi poput lososa,
- orasima,
- ulju jetre bakalara
- životinjskom mesu hranjenog travom.
Tokoferoli (porodica vitamina E)
Tokoferoli su rijetki u prirodi, ali imaju snažna ljekovita i protuupalna svojstva. Pomažu usporiti nakupljanje plaka i snižavaju nivo holesterola. Izvori:
- ulja rižinih mekinja,
- ječam i
- pšenične klice.
Kalij
Pomaže u sprječavanju vaskularne kalcifikacije, a istraživanje pokazuje da konzumiranje zelenog lisnatog povrća smanjuje rizik od srčanih bolesti za gotovo 16 posto. Osim njega, izvore kalija možete pronaći i u:
- cjelovitim žitaricama,
- orašastim plodovima,
- grahu,
- banani,
- kiviju,
- ananasu,
- krompiru i
- mrkvi.