raste napetost

Rusija i Trumpov sin upozoravaju da je napravljen korak ka Trećem svjetskom ratu, a čini se da EU priprema istu odluku. Čeka se odgovor Putina

Odluka SAD da dozvoli Ukrajini da cilja rusku teritoriju američkim dalekometnim raketama izazvala je burne reakcije - i u Rusiji i u SAD.

Kao što se uvelike očekivalo nakon odluke Joea Bidena da dopusti korištenje američkih projektila za napade unutar Rusije, strašna upozorenja koja se pozivaju na avet trećeg svjetskog rata počela su stizati iz Moskve - i iz samih SAD.

Među prvima koja je izdala takva upozorenja je ruska političarka Marija Butina, saveznica Vladimira Putina.

"Ovi tipovi, Bidenova administracija, pokušavaju eskalirati situaciju do maksimuma dok još imaju moć i još su na dužnosti", rekla je za Reuters.

"Imam veliku nadu da će Donald Trump prevladati ovu odluku ako je donesena jer oni ozbiljno riskiraju početak Trećeg svjetskog rata koji nije ni u čijem interesu."

Vladimir Dzhabarov, prvi zamjenik čelnika ruskog gornjeg doma za međunarodne poslove, rekao je da će reakcija Moskve biti trenutna.

"Ovo je vrlo velik korak prema početku Trećeg svjetskog rata", citirala ga je državna novinska agencija Tass.

Sličan jezik koristio je i sin novoizabranog predsjednika SAD Donald Trump Jr.

"Čini se da se Vojnoindustrijski kompleks želi pobrinuti za početak Trećeg svjetskog rata prije nego što moj otac dobije priliku stvoriti mir i spasiti živote. Moram zaključati te trilione dolara. Imbecili", naveo je Trump mlađi.

U međuvremenu oglasio se i Kremlj. Moskva je optužila Bidenovu administraciju na odlasku da dolijeva ulje na vatru i nastoji eskalirati sukob u Ukrajini.

Odgovarajući na izvještaje da je Joe Biden dopustio Ukrajini da upotrijebi oružje američke proizvodnje za udare daleko u Rusiju, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi takav potez doveo do novog kruga napetosti i produbio angažman SAD u ratu.

Kakav će biti odgovor Rusije?

Odgovor Kremlja na izvještaje o tome da SAD dopušta udare dugog dometa je "vrsta retorike koju smo očekivali", kaže analitičar Ivor Bennett - ali kako bi Rusija mogla odgovoriti?

Bennett kaže da je Vladimir Putin u prošlosti "povećao izglede za potencijalno slanje oružja" zapadnim protivnicima za napad na zapadne mete u inozemstvu - pretpostavlja se da se misli na Iran.

Također je nedavno promijenio rusku nuklearnu doktrinu kako bi, u teoriji, odgovorila nuklearnim oružjem ako zapadno oružje padne na njezino tlo, dodaje.

"Ali hoće li Rusija to doista učiniti ili je ovo samo još jedno zveckanje oružjem?" kaže Bennett.

“Čini se da je računica u Washingtonu da je ovo još jedan blef Rusije, jer su druge takozvane crvene linije iz Moskve prijeđene u ovom sukobu.

"Mislim, naravno, na raspoređivanje zapadnih projektila u Ukrajini ranije tijekom sukoba. Također su poslali borbene tenkove i borbene zrakoplove u Kijev bez ikakve eskalacije.

"Čini se da razmišljanje u… Bijeloj kući je da, ako opet bude isto, mogu to učiniti bez posljedica. Mislim da bi prikladnije pitanje moglo biti hoće li ovo stvarno imati željeni učinak na bojnom polju?"

I EU priprema istu odluku?

Ono što bi situaciji dodatno moglo rasplamsati jeste navodno to što se i EU priprema da učini isto što i Biden.

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je kako se nada da će članice bloka slijediti taj primjer.

"Već jednom ponavljam da bi Ukrajina trebala moći koristiti oružje koje smo joj dali, ne samo kako bi zaustavila strijele, već i kako bi mogla pogoditi strijelce", rekao je Josep Borrell prije sastanka s ministrima vanjskih poslova u Briselu.

"I dalje vjerujem da je to ono što se mora učiniti. Siguran sam da ćemo još jednom razgovarati. Nadam se da će se zemlje članice oko toga složiti."

Govoreći uoči sastanka, nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je kako misli da je Bidenova odluka "adekvatan odgovor" na rusko raspoređivanje sjevernokorejskih trupa.