državni parlament

Jesu li počele blokade promjene sastava komisija u korist PDP-a i SDS-a?

Branislav Borenović, poslanik PDP-a za Raport kaže da do održavanja sjednice ima još desetak dana i da će se tad znati hoće li odluke o izmjenama sastava zajedničkih komisija biti uvrštene u eventualno izmijenjeni dnevni red

Neizvjesno je kada će Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmatrati izmjenu sastava zajedničkih komisija oba doma PSBiH, a nakon što je odluku o imenovanju novih članova u tim komisijama usvojio Dom naroda PSBiH na prošlosedmičnoj, turbulentnoj sjednici tog doma koja je uzdrmala političku scenu u BiH.

Podsjećamo, opozicija u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH uz presudni glas Ilije Cvitanovića, delegata u Klubu hrvatskog naroda iz HDZ-a 1990 na posljednjoj sjednici je uspjela bez glasova SNSD-a i HDZ-a BiH, te uz suzdržan glas delegata NiP-a Kemala Ademovića usvojiti odluke o izmjeni sastava i zajedničkih radnih tijela PSBiH i stalnih tijela Doma naroda.

Borenović: Sačekat ćemo konačan dnevni red

Odluku Doma naroda PSBiH o imenovanju po jednog delegata iz PDP-a i SDS-a i to Nenada Vukovića i Želimira Neškovića u pojedine zajedničke komisije, umjesto kadrova SNSD-a, da bi one bile konačne treba potvrditi i Predstavnički dom PSBiH.

Činjenica da iz Doma naroda u Predstavnički dom još nisu stigle odluke o izmjenama sastava zajedničkih radnih tijela, još se ne može posmatrati kao blokada, jer postoji mogućnost da u narednih desetak dana, koliko ima vremena do sjednice, ili na sam dan zasjedanja ta tačka eventualno bude uvrštena u dnevni red zasjedanja.

Takva očekivanja je u izjavi za Raport izrazio i poslanik PDP-a u Predstavničkom domu PSBiH Branislav Borenović.

"Danas (ponedjeljak, op.a) je stigao dnevni red, vidio sam da nema tih tačaka, a na samoj sjednici ćemo vidjeti da li će doći do izmjena dnevnog reda. Praksa je da se prije svake sjednice Doma održi sjednica kolegija u proširenom sastavu s šefovima svih poslaničkih klubova, kada se definira končan dnevni red. Vidjet ćemo šta će biti na konačnom dnevnom redu za sjednicu zakazanoj za 28. novembar i tek tada ćemo moći nešto više reći o spremnosti da se sastav komisija u skladu s propisanim procedurama i mijenja", kazao je Borenović za Raport.

Međutim, ako se na narednoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH ne nađe odluka o imenovanju novih članova u zajedničkim komisijama koji podrazumijeva istovremeno smjenu nekih od sadašnjih članova iz SNSD-a, bit će jasno da su na sceni opstrukcije i blokade SNSD-a i HDZ-a.

Put od četvrtog do drugog sprata PSBiH pun je prepreka

Jer, odluke o imenovanju samo treba "spustiti" s četvrtog sprata u zgradi parlamentarne skupštine BiH na kojem djeluje Dom naroda, do drugog sprata gdje su smještene službe Predstavničkog doma.

No, očigledno je da između ta dva sprata ima mnogo blokada u pogledu ovih odluka čijom nerealizacijom će mjesta u zajedničkim komisijama koja su ostala upražnjena odlaskom SNSD-ove delegatkinje Snježane Novaković-Bursać i dalje čekati na popunu.

Inače, Dom naroda PSBiH je usvojio da prema novom odnosu snaga u Klubu srpskog naroda gdje sad sjede dva opoziciona i tri delegata SNSD-a u Zajedničku komisiju za odbranu i sigurnost, umjesto SNSD-ovog Radovana Kovačevića bude imenovan SDS-ov Želimir Nešković, a da Nikolu Špirića iz SNSD-a u Zajedničkoj komisiji za nadzor nad radom OSA-e zamijeni Nenad Vuković.

Dom naroda je već usvojio i da Vuković bude novi član zajedničke komisije za ekonomske reforme i razvoj, te Zajedničke komisiji za evropske integracije u kojoj je do sada bila Novaković-Bursać.

Dom naroda je izglasao i da Vuković bude imenovan u Zajedničku komisiju za administrativne poslove umjesto Nikole Špirića.

Jasno je da bi usvajanjem ove odluke i u Predstavničkom domu PSBiH došlo ne samo do popunjavanja upražnjenog mjesta iza Snježane Novaković-Bursać, nego bi Vuković dobio i pozicije u drugim izuzetno važnim zajedničkim komisijama, što će SNSD ukoliko ne uspije to spriječiti, onda će taj proces što više odugovlačiti.

Trojka "između dvije vatre"

Iako stranke Trojke, HDZBiH, te SNSD sa svojim partnerima iz Srpskog kluba u Predstavničkom domu PSBiH imaju većinu od 23 poslanika, ipak je neizvjesno kako će se u ovom slučaju ponašati stranke Trojke za koje će ovo glasanje biti izbor između ili podrške koalicionim partnerima ili podrške poslovnikom propisanoj proporcionalnoj zastupljenosti broju, poslanika i delegata u komisijama.

Jer, kako ne podržati koalicione partnere, a s druge strane kako ne omogućiti delegatima zastupljenim u Domu naroda da ne dobiju pozicije koje im pripadaju.

No, za pretpostavku o načinu glasanja kod tačaka na kojima su u Domu naroda SNSD i HDZBiH izgubili većinu treba ipak biti ispunjen uvjet da se te tačke i nađu na dnevnom redu Predstavničkog doma, na što ćemo očigledno još morati sačekati.

Sada je već sigurno da će prije svega Nebojša Radmanović (SNSD), predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH, ovom pitanju puno opreznije pristupiti od Dragana Čovića, predsjedavajućeg Doma naroda PSBiH, koji je tačke o izmjenama sastava komisija na dnevni red Doma uvrstio samo u nadi, kako je i sam rekao, da će ih "zakonito oboriti". Evidentno je da je Čović napravio "grešku u koracima", od koje će Radmanović bježati, sve dok ne bude siguran da će se glasanje okončati onako kako to odgovara SNSD-u.