obavještenje

Ambasada BiH u New Delhiju: Radna snaga sa indijskog potkontinenta u uslovima primjene biometrijskih pravila

Ambasada Bosne i Hercegovine u New Delhiju saopćila je da će tokom novembra i decembra 2024. godine preći na biometrijsko uzimanje podataka za aplikante koji apliciraju za vize Bosne i Hercegovine.

"Biometrija je uslov bez koga nije moguće nastaviti daljni konzularni rad i dio je naših obaveza prema EU. Biometrijsko uzimanje podataka će nužno usporiti konzularne aktivnosti i neminovno dovesti do dužeg čekanja na obavezne konzularne intervjue u sklopu procedura za izdavanje radnih viza", navodi se u saopćenju.

Dodaje se da pitanje dugoročnog dolaska radne snage iz inostranstva postaje pitanje migracione politike Bosne i Hercegovine.

"Stoga, vodeći računa o dugoročnoj potrebi naše privrede za radnom snagom iz ovog dijela svijeta, ali i sve većem broju stranih studenata koji se primaju na visokoškolske ustanove u BiH, svakako imajući pri tome u vidu da se takve kategorije stranaca po prirodi posla u našoj zemlji zadržavaju duži vremenski period na osnovu odobrenja za privremeni boravak koji odobrava Služba za poslove sa strancima, kao i da su periodi čekanja na intervjue za vize u Ambasadi sve duži zbog enormno povećanog broja zahtjeva, ovom prilikom upućujemo poslodavce i menadžment visokoškolskih ustanova na odredbe člana 82. Zakona o strancima kojim je propisano da strano lice u pravilu zahtjev za odobrenje privremenog boravka podnosi van Bosne i Hercegovine, u diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH", navode iz Ambasade BiH u New Delhiju.

Dodaju kako, također, smatraju važnim uputiti da strancu za dolazak na rad i školovanje u BiH i reguliranje prava na boravak nije potrebna viza, već da to pravo u pravilu ostvaruje podnošenjem zahtjeva za odobrenje privremenog boravka u Ambasadi. Takav zahtjev Ambasada bez odlaganja prosljeđuje u BiH na daljnje odlučivanje.

"Ovakav pristup poslodavaca i aplikanata bio bi u skladu sa zakonskim odredbama koje se odnose na kretanje i boravak stranaca koji se u našoj zemlji namjeravaju zadržati duži vremenski period. To bi dodatno ubrzalo procedure u regulisanja prava stranog lica na privremeni boravak u BiH. Sve navedeno bi omogućilo Ambasadi da obrađuje i u BiH prosljeđuje na odlučivanje veći broj zahtjeva za odobrenje privremenog boravka u odnosu na broj zahtjeva koje je u stanju obraditi u novim biometrijskim okolnostima koje postaju obavezne prilikom izdavanja viza. Smatramo da bi se pojednostavio postupak i vremenski skratila procedura dolaska stranog lica te reguliranje boravišnog statusa u BiH, a ujedno bi se povećala diplomatska, konzularna i administrativna efikasnost Ambasade", navodi se u saopćenju Ambasade Bosne i Hercegovine u Indiji, Bangladešu, Šri Lanki i Nepalu koje potpisuje ambasador Haris Hrle.