Velika odluka Sjedinjenih Država da dopuste Ukrajini da ispaljuje projektile dugog dometa dublje unutar ruskog teritorija zakomplicirala je potencijalno otopljavanje zapadnih diplomatskih odnosa s Rusijom dok se deseci svjetskih čelnika okupljaju ove sedmice.
Mnogi su zapadni čelnici na nedjeljnu odluku gledali kao na način da se Ukrajina pozicionira za uspjeh prije promjene američkog vodstva, pri čemu je budući predsjednik skeptičan prema nastavku pomoći SAD-a.
Samit G20
Ali to je također zakompliciralo diplomatski ples vođa koji sudjeluju na summitu G20 u kojem moraju sudjelovati dok upravljaju složenom geopolitičkom dinamikom bloka.
Rusija će "ispaljivanja projektila dugog dometa pod vodstvom američkih vojnih stručnjaka shvatiti kao kvalitativno novu fazu rata Zapada", rekao je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov tijekom konferencije za novinare na summitu, prema ruskim državnim medijima TASS.
Lavrov je prisustvovao G20 umjesto ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji se suočio s pitanjima o tome može li biti uhićen za ratne zločine na međunarodnom tlu. Nekoliko dana nakon što je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskij pozvao brazilske vlasti da uhite Putina, ruski je čelnik rekao da će preskočiti summit kako ga ne bi ometao, piše CNN.
Usred promjene strategije – o kojoj je Biden razmišljao mjesecima – predsjednik i njegov tim klonili su se Lavrova na terenu u Riju.
Kad je Biden propustio fotografiju s drugim čelnicima u ponedjeljak, pojavile su se špekulacije da je pokušavao izbjeći fotografiranje s Lavrovom. Bijela kuća je to demantirala, navodeći logistički problem.
Ipak, ni Biden ni njegovo izaslanstvo nisu razgovarali s Lavrovom ili njegovim timom, rekli su američki dužnosnici. A tečni rasporedi Bidena i Lavrova značili su da nisu fotografirani zajedno s drugim svjetskim čelnicima.
Ali neki zapadni saveznici, osjećajući veliku promjenu u američkom pristupu sukobu nakon što Donald Trump preuzme dužnost, čini se da razmišljaju o promjeni vlastitog stava prema Moskvi.
Scholz razgovarao sa Putinom
Njemački kancelar Olaf Scholz razgovarao je s Putinom telefonomsedam dana prije summita. U svojim primjedbama na zatvaranju summita, Lavrov je također pozdravio odbijanje njemačke vlade da pošalje krstareće rakete Taurus Ukrajini kao "odgovorno stajalište", izvijestio je TASS.
A na licu mjesta u Riju, francuski predsjednik Emmanuel Macron mogao se vidjeti kako se rukuje s Lavrovom, stojeći u redu iza njega tokom "porodične fotografije" prisutnih.
U Riju je predstojeće Trumpovo predsjedništvo zasjenilo gotovo svaku raspravu o sukobu u Ukrajini. Ovdašnji čelnici itekako su svjesni Trumpovih pogleda na rat, ali nisu sigurni kako će se to očitovati u politici nakon što preuzme dužnost.
Nije jasno, na primjer, hoće li Trump podržati Bidenovu odluku o dopuštanju Ukrajini sposobnosti dugog dometa, korak koji su čelnici NATO-a mjesecima ohrabrivali. Trumpov budući savjetnik za nacionalnu sigurnost, predstavnik Floride Mike Waltz, doveo je u pitanje odluku u intervjuu u ponedjeljak.
"To je još jedan korak na ljestvici eskalacije i niko ne zna kamo ovo vodi", rekao je na Fox Newsu, dodajući da ga administracija na odlasku nije obavijestila o promjeni politike.
Dužnosnici u Riju odbili su reći je li Biden pokrenuo pitanje projektila s Trumpom tokom njihovog dvosatnog sastanka u Ovalnom uredu prošlog tjedna.
“Dvojica predsjednika razgovarali su o širokom spektru pitanja. Bili smo prilično oprezni da taj razgovor ne pročitamo u detalje. Svakako, razgovor je uključivao sva glavna pitanja od geopolitičkog značaja, ali neću ulaziti u detalje", rekao je zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost Jon Finer.
Postojala je nada među zapadnim dužnosnicima u snažnu izjavu kojom se osuđuje ruska invazija na kraju summita. Konkretno, europski su diplomati u kasnoj fazi nastojali ojačati jezik nakon masivnog ruskog napada bespilotnim letjelicama i projektilima u nedjelju, prema osobama upoznatim s razgovorima.
Naposljetku, pokušaj je prekinut kada se pokazalo da druge zemlje nisu uključene. Jezik u završnoj izjavi čelnika razvodnjen je u odnosu na prethodne godine, uključujući široke reference na "ljudsku patnju" i "negativne dodatne učinke rata" bez izričite osude Rusije.
Ukrajinski rat generirao je samo jedan odlomak u završnom dokumentu, u usporedbi s nekoliko njih koji su bili uključeni u završni dokument koji je izradio G20 prošle godine u New Delhiju — koji je i sam razvodnjen iz prethodne godine.
Kako je summit završavao, bilo je očito da su napetosti između SAD-a i Rusije samo rasle. Rusija je najavila dok je drugi dan summita bio u tijeku da će ažurirati svoju nuklearnu doktrinu kako bi agresiju bilo koje nenuklearne države – ali uz sudjelovanje nuklearne zemlje – smatrala zajedničkim napadom na Moskvu.
Američki dužnosnici nisu bili iznenađeni kada su saznali da je Moskva ažurirala svoju nuklearnu doktrinu nakon Bidenove odluke o projektilima dugog dometa.
"Rusija je signalizirala svoju namjeru ažuriranja svoje doktrine nekoliko tjedana", rekao je američki dužnosnik u odgovoru na ažuriranje doktrine, dodajući da do sada SAD nije primijetio nikakve izmjene ruskog nuklearnog stava - i stoga ne vidi razloga za promjenu stav SAD-a.
"Ovo je više ista neodgovorna retorika iz Rusije, koju smo vidjeli posljednje dvije godine", rekao je dužnosnik.
U svojoj završnoj riječi, Lavrov je nastojao umanjiti značaj promjene u sitnim slovima njezinog nuklearnog stava – prebacujući krivnju umjesto toga na Zapad.
"Ažuriranje vojne doktrine ne dodaje ništa što bi bilo drugačije… od američke doktrine ili dokumenata o tome što učiniti s nuklearnim oružjem", prema ruskim državnim medijima.