raport otkriva

Odluka o konkursu za zamjenika direktora SIPA-e 26. novembra: Nešić i SNSD smislili novu ucjenu?

U Vijeću ministara BIH već skoro tri mjeseca stoji prijedlog ministra Nešića da se na poziciju direktora SIPA-e imenuje Slobodan Radinković, aktualni načelnik Policijske uprave Doboj

Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH na sjednici 26. novembra trebao bi donijeti odluku o provođenju procedure odabira kandidata na poziciju zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), i utvrđivanje teksta javnog konkursa, saznaje Raport.

Vijeće ministara BiH 23. oktobra je razriješilo Zorana Galića s te funkcije i to skoro četiri mjeseca nakon što je on zbog optužbi za teška krivična djela pobjegao u Hrvatsku.

Odluka o razrješenju Galića objavljena je i u Službenom glasniku BiH 15. novembra, o čemu je Raport već pisao i čime su u potpunosti ispunjeni uvjeti za raspisivanje konkursa za izbor kandidata koji će biti imenovan za zamjenika direktora SIPA-e.

Nešić ne odustaje od Radinkovića

Međutim i kod ovog imenovanja mogu se očekivati određene 'igre' i opstrukcije, a i svojevrsna politička trgovina.

Kako saznaje Raport u ovom slučaju ministri u Vijeću ministara BiH iz SNSD-a, te ministar sigurnosti Nenad Nešić kao uvjet imenovanja zamjenika direktora SIPA-e tražit će prvo imenovanje direktora Agencije ili će insistirati na tome da ova dva imenovanja 'idu u paketu'.

Naime, u Vijeću ministara BIH već skoro tri mjeseca stoji prijedlog ministra Nešića da se na poziciju direktora SIPA-e imenuje Slobodan Radinković, aktualni načelnik Policijske uprave Doboj.

Nešić je predložio da Radinković iako je bio trećerangirani na konkursu bude imenovan na poziciju direktora, iako je kao najbolji kandidat za tu poziciju ocijenjen aktuelni direktor SIPA-e Darko Ćulum.

O Radinkoviću su se pojavile i informacije da je on umiješan u određene koruptivne i kriminalne radnje.

Zbog toga su se imenovanju Radinković usprotivili ministri iz stranaka Trojke u Vijeću ministara BiH zbog čega taj prijedlog nikada nije ni došao na dnevni red sjednice Državne vlade.

Imenovanju Radinkovića, navodno se protive i iz HDZ-a BiH.

Nešić ne odustaje od namjere da Radinković bude imenovan na poziciju čelnika jedne od najvažnijih policijskih agencija u zemlji, a u međuvremenu ministri SNSD-a dali su mu u tome podršku na način da su počeli uvjetovati usvajanje određenih tačaka na sjednicama Vijeća ministara BiH 'dok ne bude imenovan direktor SIPA-e'.

Iz SNSD-a u ovom slučaju, kada se izjašnjavaju o odbijanju nekih tačaka na sjednicama Vijeća ministara, odnosno na Kolegiju, ne kažu dok 'ne bude imenovan Radinković', jer na taj bi se način javno odrekli Ćuluma.

Novi alat za ucjene i trgovinu

Jasno je da SNSD-u odgovara i situacija status quo , kada je u pitanju imenovanje direktora SIPA-e, jer je na čelu Agencije trenutno Ćulum koji je pri imenovanju na tu poziciju prije četiri i po godine imao podršku SNSD-a, a sada iz ove stranke odbijanje za imenovanja Radinkovića mogu koristiti kao alibi za ucjene i zaustavljanje usvajanja onih odluka koje su dio njihove politčke agende.

Upućeni u imenovanje Galićevog nasljednika u fotelji zamjenika direktora SIPA-e već sada kažu da će prvorangirani kandidat za tu poziciju sigurno biti onaj koji bude imao podršku HDZ-a BiH i toj stranci je najviše stalo da to imenovanje bude što prije oknčano, jer su Galićevim bjekstvom izgubili bilo kakav vid kontrole u SIPA-i.

Do prave borbe u vezi s imenovanjima direktora i zamjenika direktora SIPA-e doći će svakako onog trenutka kada Nezavisni odbor pošalje listu najuspješnijih kandidata za zamjenika direktora Agencije Nešiću koji će tada u rukama imati novi alat za političke ucjene i trgovinu.

Nešić će u ovom slučaju prvenstveno očekivati da HDZBiH promijeni mišljenje, a tek ćemo vidjeti na koji način će pokušati privoljeti Trojku da popuste njegovim zahtjevima.

Bit će ovo još jedan primjer da političari najviše energije ulažu u kadroviranje i lobiranja da na određene pozicije budu imenovani uglavnom njima podobni, a ne najsposobniji kadrovi

Ono o čemu do sada niko nije govorio, niti to potencirao, jeste pitanje provjera povezanosti Slobodana Radinkovića s kriminalom i korupcijom koja mu se navodi kao prepreka za imenovanje na čelo SIPA-e.

Niko javnosti do sada nije ponudio odgovor da li iko provjerava te informacije i kako Radinković ako postoje opravdane sumnje u to da ima veze s krminalnim aktivnostima, može uopšte obavljati i funkciju načenika PU Doboj?

Ili se na toj poziciji nesmetano može ostati i opstati uprkos već javnon izrećčenim optužbama na njegov račun, koje za sada nadležni niti demantiraju niti potvrđuju, a što unosi nepovjerenje, ne smao u policiju, nego u kompletan sistem.