zdravstvene prednosti

Muči vas probava? Spas su ove fermentirane namirnice

Znakovi neuravnoteženog crijevnog okruženja uključuju nadutost, zatvor, refluks, probleme s kožom i loše mentalno zdravlje. Tu počinje zdravlje (i bolest) pa je mudro na to obratiti pozornost i hraniti se prema potrebama crijeva.

A jeste li se ikada zapitali kako fermentirana hrana može pomoći vašim crijevima?

Da, probiotici mogu biti od pomoći, ali uključivanje puno fermentirane hrane (koja vrvi mikroorganizmima) u vašu prehranu naučno je dokazano da poboljšava raznolikost crijevnih mikroba, smanjuje upalu i poboljšava funkcioniranje imunološkog sistema (što smanjuje vjerojatnost razvoja raznih bolesti ).

Studija iz 2021. koju su proveli istraživači s Medicinskog fakulteta Stanford otkrila je da 10-sedmična dijeta koja uključuje određenu fermentiranu hranu može “preoblikovati mikrobiotu kod zdravih odraslih osoba”, prema Justinu Sonenburgu, vanrednom profesoru mikrobiologije i imunologije na ovom univerzitetu.

Istraživanja sugeriraju da jedemo što više fermentirane hrane.

Najbolja fermentirana hrana za prehranu

“Ako vam crijeva nisu u ravnoteži, počnite polako”, savjetuje Ryan Stevenson, nutricionist i osnivač Artaha. “Dodajte nekoliko kašika divlje fermentirane hrane nekoliko puta sedmično i postupno povećavajte unos.” Ona preporučuje izbjegavanje fermentirane hrane s dodatkom šećera, boja ili puno sirćeta, prenosi Danas.rs.

Grčki jogurt

Ako niste probali nikakvu fermentiranu hranu, grčki jogurt—ili bilo koji “živi” jogurt—može biti dobar početak, kao i odličan izvor proteina. Jogurt se dobiva tako da se u mlijeko dodaju bakterije i pusti da fermentira, a ovisno o vrsti dolazi u različitim stepenima gustoće. Izbjegavajte jogurte s aromama ili dodanim šećerom, potražite oznaku “žive i aktivne kulture” na pakiranju i provjerite je li nepasteriziran kako biste imali najbolje zdravstvene prednosti.

Kefir

Slično kao i jogurt, kefir se dobiva dodavanjem kefirnih zrna u mlijeko i puštanjem da fermentira. Ovaj kiselkasti napitak jednostavan je način da svakodnevno poboljšate zdravlje crijeva.

Kiseli kupus

Napravljen od fermentiranog nasjeckanog kupusa, kiseli kupus dugo je bio popularan u njemačkoj i srednjoevropskoj prehrani – i to s dobrim razlogom. Jednostavan i ukusan dodatak svakom jelu, a također je bogat vlaknima i antioksidansima.

Kombucha

Da, možete piti fermentiranu hranu. Kombucha je izvrstan – i ukusan – način za poboljšanje mikrobne raznolikosti crijeva, a također je bogata antioksidansima.

Istraživanja pokazuju da konzumacija kombuche ima pozitivan učinak na upale, detoksikaciju jetre i crijevnu disbiozu, a uz to je i vrlo ukusna. Odaberite kombuche koje su sirove, nepasterizirane i nefiltrirane.

Kimchi

Porijeklom iz Koreje, kimchi je još jedna ukusna fermentirana hrana napravljena od kupusa, rotkvica i/ili drugog povrća. Studije pokazuju da je koristan za mnoge aspekte zdravlja, uključujući smanjenje BMI, zdrav krvni pritisak i ublažavanje sindroma iritabilnog crijeva.

Miso juha

Dodajte miso juhu svojoj prehrani – ne samo da je ukusna, već je i prepuna zdravstvenih prednosti. Napravljen od fermentirane soje, soli i gljiva, miso sadrži probiotik (poznat kao A. oryzae) koji smanjuje rizik od upalnih bolesti crijeva. Ne volite juhu? Možete ga koristiti i kao pastu ili ga dodati u preljeve za jela, piše vogue.com.

Grčki jogurt, kefir i kiseli kupus dostupni su zaista svuda. S druge strane, kimchi možete napraviti i sami kod kuće, a pastu za miso juhu možete potražiti u specijaliziranim azijskim dućanima.