ekslacija sukoba

Slavlje i euforija se šire Rusijom: ‘Je li to nuklearni udar?’

U četvrtak 21. novembra, u dramatičnim večernjim satima i prije nego što su se Rusi spremali na počinak, ruski predsjednik Vladimir Putin slavodobitno je "priznao" da su ruske snage kao, kako je rekao, odgovor na odobrenje Zapada da Ukrajinci mogu dalekometnim projektilima ATACMS i Storm Shadow gađati ciljeve na ruskom teritoriju hipersoničnom balističkom raketom srednjeg dometa nazvanom Orešnik pogodili vojnu tvornicu Južmaš (tvornica za proizvodnju raketne i svemirske tehnologije) u gradu Dnjipro.

Nakon toga su u prorežimskim ruskim medijima zavladale prava euforija i ekstaza. "Putin nije mogao ne odgovoriti", "Da to nije napravio, sam sebe više ne bi cijenio", "Putin priredio iznenađenje godine za NATO", "Proxy-rat je gotov: Putin je suočio Zapad s kobnim izborom i i izazovom", "Karte su na stolu - nema više tajne politike" - samo su neki naglasci u glavnim ruskim prorežimskim glasilima, poput RIA Novosti, Komersanta, Moskovskog Komsomolca ili pravoslavnog portala Cargrad.

"Jučerašnja izjava ruskog predsjednika o raketama srednjeg dometa nije ništa drugo nego šah-mat. Zapad je, odnosno Anglosaksonci, dobio što je tražio. Misili su da dovode Kremlj, a ujedno i novu Trumpovu administraciju (ovo je vrlo zanimljiva opservacija i očito nadanje da će Donald Trump povući poteze koji idu na ruku Moskvi, op.a.), u bezizlaznu situaciju dopuštajući Kijevu da svojim projektilima ograničenog dometa udari po ruskom teritoriju u okvirima njezinih stranih granica (autor teksta iz RIA Novosti ističe "stare granice" jer je, podsjetimo, Rusija u septembru 2024. godine svojim teritorijem proglasila još četiri ukrajinske regije, koje i ne kontrolira u cijelosti - Donjeck, Luhansk, Zaporižju i Herson, op.a.). No ispalo je kao i uvijek u ukrajinskom sukobu koji se pretvorio u "džepni" ili "foteljaški" treći svjetski rat - napominje analitičar RIA Novosti Aleksandar Jakovenko.

Nastavlja da je Sergej Karaganov (jedan od najvažnijih Putinovih ratnohuškačkih ideologa) "potpuno u pravu kada kaže da su Washington i Zapad zapravo sami postavili pitanje obuzdavanja trećeg svjetskog rata kao globalnu agendu". Portal Cargrad, koji vodi jedan od kremaljskih oligarha Konstantin Malofejev, trijumfalno i prijeteći pobraja europske glavne gradove i minutažu koja je potrebna da ih ruski interkontinentalni balistički projektili pogode: "Varšava - 8 minuta, Berlin - 11 minuta, London i Lisabon 19 minuta." Napominje da projektil leti dva-tri kilometra u sekundi. Stoga ruski prorežimski mediji zadovoljno navode da je Zapad, po njima, "osupnut" te da "sada vidi da Rusija neće oklijevati". Komersantov novinar Andrej Kolesnikov stoga uzbuđeno piše da je reljef Južmaša nakon pogotka izgledao kao scena iz filma "The Day After" (američki film iz vremena Hladnog rata, 1983. godine, koji se bavi posljedicama nuklearnog rata).

Podsjetimo da su Ukrajinci odmah objavili da su Rusi, prvi put u ratu, upotrebili interkontinentalnu balističku raketu, no unatoč tome što je, kako pišu ruski mediji, Moskva o svojim namjerama obavijestila Washington (SAD je u srijedu zbog toga zatvorio svoju ambasadu u Kijevu), mnogi zapadni analitičari su bili skeptični oko tih navoda smatrajući da je korištenje interkontinentalnih balističkih raketa suluda odluka Putina. No pokazalo se da nije te da je ovo Putinovo pokazivanje mišića jer je ta raketa, kako navode čak i ruski mediji, još "u eksperimentalnoj fazi", ali se Putin očito žurio pokazati da je "spreman na sve", pa najtiražniji ruski tabloid, prorežimskog koda, donosi naslov: "Je li to nuklearni udar? Zapad je potresen i zapanjen dometima Orešnika."

No ova uporaba razorne interkontinentalne balističke rakete, kako je naveo Putin, nije samo odgovor na ATACMS-e i Storm Shadowe nego i, kako je rekao, "odgovor na planove SAD-a da razvija proizvodnju raketa srednjeg i kratkog dometa u Europi te azijsko-tihooceanskoj regiji". Prema Putinu, Sjedinjene Američke Države su "pogriješile" kada su "jednostrano i pod izmišljenom izlikom izašle" iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa 2019. godine. - Iskušavamo raketni sustav Orešnik u borbenim uvjetima kao odgovor na agresivne akcije zemalja NATO-a protiv Rusije - rekao je Putin. Komersant navodi scenu s konferencije za medije Lavrovljeve glasnogovornice Marije Zaharove, kada su je nazvali te kazali (ona -namjerno?! - nije isključila mikrofon, pa se čulo što joj govore) da ne komentira "napad balističkom raketom" jer su, navodi Kolesnikov, "dali do znanja da ima netko kvalificiraniji tko će o tome govoriti - vrhovni zapovjednik Vladimir Putin".

Iako ruski mediji inzistiraju na tome da je Putin "iznenadio i natjerao Zapad da se zamisli", samo koji dan prije ispaljivanja Orešnika ruski mediji su prijetili da će Ukrajina biti gađana "interkontinentalnim balističkim raketama", ali se spominjao Oreškinov stariji brat (to je ista serija, samo se razlikuju u dometu) RS-26 Rubež (Granica). Očito je da je ovo promišljen, ali donekle i očajnički potez Putina, kojim želi u prvom redu zastrašiti Evropu, ali ga koristi i za "domaću uporabu" jer su se počela postavljati pitanja "zašto to tako dugo traje" i "do kad će trajati".

"Historijski Zapad će u Ukrajini doživjeti poraz od povijesne Rusije - tvrdi ushićeno Jakovenko nakon ispaljivanja Orešnika, uvjeren da će "Zapad ustuknuti".