Predsjedništvo BiH, tačnije kabinet člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića razmotrit će danas ostavku ambasadora BiH u Kataru Semira Halilovića, potvrđeno je za Raport iz ove institucije.
Napisao pismo
Halilović je, podsjećamo, prekjučer poslao pismo Bećiroviću i šefu bh. diplomatije Elmedinu Konakoviću u kojem podnosi neopozivu ostavku. Ostavka je službeno podnesena na adrese ove dvije institucije i prema procedurama, Predsjedništvo može samo da konstantira da je podnesena i da je prihvati. Sve da je i odbije, što je teško očekivati, jer Halilović, kako nam je rečeno ne misli se više vraćati u Dohu bez obzira što je na bolovanju u Sarajevu nakon operacije leđa.
Istina, Halilović je u proteklu godinu i više u više navrata, nezadovoljan odnosom spram problema u Ambasadi BiH u ovoj zemlji najavljivao ostavke, pisao pisma i dopise, žalbe i pritužbe. Ali, ovoga puta, ostavku je zvanično podnio.
U ostavci se osvrnuo na razne probleme, ali prvenstveno i na aferu "Prisluškivanje" koju je prvi otkrio Raport, a Halilović u dopisu detaljno obrazložio.
"Nelegalno sam prisluškivan i praćen gotovo godinu dana – elektronski, telefoni, emailovi, sms poruke. O opširnim i vrlo potanko iznesenim činjenicama špijunskog djelovanja u Ambasadi upozorio sam Predsjedništvo i MVP. Sve adrese su to odlučile prešutjeti. U takvim okolnostima ne želim dalje raditi. To sam Vam i naveo u svojoj prvoj ostavci prošle godine, zatim u drugoj usmenoj/pismenoj ostavci od oktobra ove godine, i sada neopozivo", naveo je između ostalog Halilović.
No, kada se pogleda malo dublje, fotelja ambasadora BiH u Dohi, kao da je ukleta. Rijetko je ko osim Tarika Sadovića mandat proveo do kraja.
Radi se o bivšem ministru sigurnosti (SDA). Istina, kratko je bio i ministar. Međutim, nakon Sadovića stigla je Turković. Ali, ona je podnijela ostavku jer je predložena za šeficu bh. diplomatije. Poslije Turković, stigao je bivši pratilac Alije Izetbegovića Haris Lukovac. No, Lukovac se također zadržao kratko. I on je demonstrativno, kao i Halilović podnio ostavku, a na njegovo mjesto SDA je, tačnije tadašnji član Predsjedništva Šefik Džaferović, imenovao Abdulaha Skaku, bivšeg gradonačenika Sarajeva.
Fotelja za SDA
Ali, ni Skaki se nije dalo. Brže bolje se vratio kući. On je smijenjen i vraćen kući nakon što je Tužilaštvo KS protiv njega otvorilo istragu i kasnije podiglo optužnicu. Fotelju koju je čuvala godinama SDA, završila se erom Halilovića juniora. Struje koja je godinama prezirala vladajuću dinastiju Izetbegovića.
Pitanje je sada ko će uopće prihvatiti ambasadorsko mjesto i koga će predložit Denis Bećirović.