Astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) bili su poslani u paniku nakon što je stigao teretni brod s 'otrovnim mirisom' i 'mogućom opasnošću od kontaminacije u obliku kapljica.'
Progress 90 spojio se s ruskim modulom Poisk u subotu u 9:31 ET, a kozmonauti Roscosmosa prepoznali su miris odmah nakon otvaranja otvora.
Ruska posada brzo je stavila zaštitnu opremu i aktivirala dodatni sustav za pročišćavanje zraka na svom segmentu ISS-a na oko 30 minuta.
NASA-in astronaut Don Pettit također je izvijestio o mirisu 'nalik na boju u spreju' u modulu Node 3 američkog segmenta, ali nije bilo odmah jasno je li potjecao od Progressa, piše Daily Mail.
'Pročišćivači zraka svemirske stanice i senzori onečišćenja pratili su atmosferu stanice nakon promatranja, au nedjelju su kontrolori leta utvrdili da je kvaliteta zraka unutar svemirske stanice na normalnoj razini', objavila je NASA-a.
Footage of Spacewalk on ISS 🛰️👩🚀 pic.twitter.com/91M5xY7i9A
— Curiosity (@MAstronomers) November 21, 2024
Agencija je nastavila objašnjavati da od nedjelje poslijepodne nema zabrinutosti za posadu, ali je otvor između ruske modularne i teretne letjelice i dalje zatvoren.
Progress 90 stigao je u ruski modul Poisk u 9:31 ujutro, dopremivši tri tone hrane, goriva i zaliha za članove posade Expedition 72 na ISS-u.
NASA je izvijestila da je američka strana orbitalnog laboratorija također aktivirala vlastiti sustav za pročišćavanje zraka, dok je otvor ruskog modula Poisk ostao zatvoren.
Dok su ruski mediji izvještavali o otrovnom mirisu, NASA je ispričala drugačiju priču.
'Nakon što su otvorili otvor svemirske letjelice Progress, kozmonauti Roscosmosa primijetili su neočekivani miris i male kapljice, što je posadu navelo da zatvori otvor Poisk za ostatak ruskog segmenta', objavila je agencija na X.
Predviđeno je da Progress 90 ostane usidren oko šest mjeseci prije povratka na Zemlju.
'Otrovni miris' dolazi samo nekoliko mjeseci nakon što je izvještaj otkrio da svemirska agencija i njezin ruski pandan, Roscomos, prate 50 'zabrinjavajućih područja' povezanih s rastućim curenjem na stanici.
NASA je pukotine u ruskom servisnom modulu nazvala 'glavnim sigurnosnim rizikom' - eskalirajući ocjenu prijetnje na pet od pet.
Iako su dužnosnici svjesni problema od 2019., tačan izvor curenja još uvijek nije poznat.
Sve potencijalne pukotine prekrivene su 'kombinacijom brtvila i zakrpa', ali NASA je upozorila da je curenje doseglo najveću stopu dosad u aprilu ove godine.