Američki predsjednik Joe Biden najavio je sporazum o prekidu vatre kako bi se okončale 13-mjesečne borbe između Izraela i Hezbollaha, libanske milicije koju podržava Iran.
U zajedničkom priopćenju, SAD i Francuska su rekli da će sporazum prekinuti borbe u Libanonu i "osigurati Izrael od prijetnje Hezbollaha i drugih terorističkih organizacija".
Ovo je ono što znamo o sporazumu o prekidu vatre iz službenih brifinga i medijskih izvješća.
Prekid vatre trebao bi biti trajan
Američki predsjednik Joe Biden rekao je novinarima da je sporazum "zamišljen kao trajni prekid vatre".
Prema uvjetima prekida vatre, tokom 60 dana Hezbollah će ukloniti svoje borce i oružje iz područja između Plave linije - neslužbene granice između Libanona i Izraela - i rijeke Litani, oko 30 km sjeverno.
Borce Hezbollaha zamijenit će snage libanonske vojske u tom području, koje će osigurati da se infrastruktura ili oružje uklone i da se ne može ponovno izgraditi, prema visokom američkom dužnosniku koji je dao izjavu za BBC.
Tijekom istih 60 dana Izrael će postupno povući svoje preostale snage i civile, rekao je Biden, dodajući da će to omogućiti civilima s obje strane granice da se vrate svojim domovima.
Hezbollah će zamijeniti 5.000 libanonskih vojnika
Očekuje se da će libanonska vojska rasporediti 5.000 vojnika na jug prema sporazumu, prema američkom dužnosniku.
Međutim, ostaju pitanja o njihovoj ulozi u provođenju prekida vatre i hoće li se suprotstaviti Hezbollahu ako bude potrebno, što bi moglo pogoršati napetosti u zemlji u kojoj su sektaške podjele duboke.
Libanonska vojska također je rekla da nema resurse - novac, ljudstvo i opremu - da ispuni svoje obveze prema sporazumu, iako bi se to moglo ublažiti doprinosima nekih međunarodnih saveznika Libanona.
Ali mnogi zapadni dužnosnici kažu da je Hezbollah oslabljen i da je ovo trenutak da libanonska vlada ponovno uspostavi kontrolu nad cijelim teritorijem zemlje.
Ko će nadzirati provedbu prekida vatre?
Sporazum uvelike slijedi rezoluciju 1701 Vijeća sigurnosti UN-a, kojom je 2006. okončan rat između Izraela i Hezbollaha.
Prema Rezoluciji 1701, područja južno od Litanija trebala bi biti slobodna od bilo kakvog naoružanog osoblja ili oružja osim onog libanonske države i mirovnih snaga UN-a (Unifil).
Ali obje su strane tvrdile da je došlo do kršenja rezolucije.
Izrael kaže da je Hezbollahu bilo dopušteno izgraditi opsežnu infrastrukturu u tom području, dok Libanon kaže da su izraelska kršenja uključivala vojne letove iznad njegovog teritorija.
Ovaj put, SAD i Francuska će se pridružiti postojećem tripartitnom mehanizmu, koji uključuje Unifil, Libanon i Izrael, koji će biti zaduženi za praćenje kršenja, rekao je visoki američki dužnosnik.
"Neće biti američkih borbenih trupa u tom području, ali će biti vojne potpore libanonskim oružanim snagama, kao što smo radili u prošlosti. Ali u ovom slučaju, to će se obično raditi s libanonskom vojskom i u također u suradnji s francuskom vojskom", rekao je dužnosnik.
Aludirajući na zabrinutost Izraela, Biden je rekao: "Neće se dopustiti ponovna izgradnja terorističke infrastrukture Hezbollaha u južnom Libanonu."
Izrael tvrdi da ima pravo odgovoriti na kršenja
Premijer Netanyahu rekao je da će Izrael "zadržati punu slobodu vojne akcije" u Libanonu "uz puno razumijevanje Sjedinjenih Država".
“Ako Hezbollah prekrši sporazum i pokuša se naoružati, mi ćemo napasti. Ako pokuša obnoviti terorističku infrastrukturu blizu granice, mi ćemo napasti. Ako lansira raketu, ako iskopa tunel, ako doveze kamion s raketama, mi ćemo napasti”, ustvrdio je.
Biden je podržao to stajalište, rekavši novinarima: "Ako Hezbollah ili bilo tko drugi prekrši dogovor i predstavlja izravnu prijetnju Izraelu, tada Izrael zadržava pravo na samoobranu u skladu s međunarodnim pravom."
No također je rekao da sporazum podržava suverenitet Libana.
Vjeruje se da izraelski zahtjev za pravom na uzvratni udarac nije dio sporazuma o prekidu vatre jer ga je Libanon odbio. Kako bi zaobišli problem, medijski izvještaji sugerirali su da će SAD izdati pismo u kojem će podržati pravo Izraela da djeluje.