Prekid vatre između Izraela i Hezbollaha je dogovoren, uz slavlje u Libanu, ali skepticizam u Izraelu, piše Sky News u analizi.
Libanci se konačno raduju smirenju nakon višemjesečnog teškog bombardiranja glavnog grada Bejruta i cijele zemlje.
Procjenjuje se da je 1,2 miliona ljudi raseljeno, a mnogi gradovi i sela teško oštećeni.
No brza anketa za jedan izraelski informativni kanal pokazala je da je samo 37 posto Izraelaca za dogovor.
Nisu svi u izraelskoj vladi također podržavali dogovor.
Itamar Ben-Gvir to opisuje kao "historijsku pogrešku", ali nije zaprijetio povlačenjem svoje stranke iz vlade. On je bio jedina osoba koja je glasala protiv primirja.
Dakle, šta su ti kritičari izvukli od premijera Benjamina Netanyahua u zamjenu za njihovu podršku?
Neki su se nedavno zalagali za izraelsku okupaciju Gaze ili aneksiju Zapadne obale.
Zabrinutost u Izraelu uglavnom je usredotočena na provedbu i sumnje da će Hezbollah ostati vjeran uvjetima sporazuma.
Netanyahu kaže da će Izrael napasti Hezbollah u trenutku kada pokažu bilo kakav pokušaj ponovnog naoružavanja ili pregrupiranja u južnom Libanonu, ali njegova spremnost da postigne ovaj dogovor sugerira da je spreman odustati od ovog konkretnog rata.
Dakle, s malo podrške javnosti, osobito među mnogima iz vlastite baze, zašto sada?
Pa, piše Sky News, Netanyahu je bio iskren u svojoj televizijskoj izjavi kada je rekao da se IDF treba pregrupirati i naoružati - borbe na više frontova duže od godinu dana uzele su svoj danak, posebno među hiljadama rezervnih vojnika na koje se oslanjaju.
Također je pod pritiskom budućeg novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da prekine ratove i složio se da je ovaj prekid vatre jednostavniji od pregovora s Hamasom u Gazi.
Predsjednik Biden govorio je o obnovljenim naporima da se postigne primirje u Gazi i postoji nada da će se Hamas sada osjećati izoliranim i prisiljenim na dogovor.
Ali situacija u Gazi daleko je složenija, sa životima talaca na kocki, čelnici Hamasa i dalje su odlučni u borbi, a izraelski planovi za Pojas nepoznati.
Prekid vatre između Izraela i Hezbollaha značajan je trenutak, trebao bi i bit će pozdravljen u cijelom svijetu, a mogao bi biti dovoljan da umiri Iran i iračke milicije.
Sve dok taoci ostaju u Gazi, a tamošnja humanitarna kriza se pogoršava s početkom zimskih kiša i nedostatkom pomoći, tamni oblaci nastavit će lebdjeti nad Bliskim istokom.