predstavnički dom pfbih

Mioković: Rasprava o katastrofi u Jablanici je trebala biti ranije, pruga je dosad trebala biti osposobljena

I dalje sam stava, da smo pristupili ovoj sjednici onda kada je to opozicija tražila, a nismo imali ništa, to bi onda bilo politiziranje, rekao je

Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković izjavio je danas da je njegov stav da se o prirodnoj katastrofi koja je 4. oktobra zadesila pojedina područja u više kantona Federacije BiH, uzrokujući i gubitak ljudskih života i ogromne materijalne štete, adekvatno može razgovarati u smislu parlamentarne rasprave, samo na osnovu relevantnih podataka dobijenih od institucija koje su zadužene da te informacije prikupljaju.

"Da li je ta informacija trebala biti ranije? Da, apsolutno, i nemam nikakav problem to da kažem da je trebala biti ranije. Podsjetiću vas da je zaključak Predstavničkog doma Parlamenta bio, da se u roku mjesec dana, po toj informaciji, organizuje vanredna sjednica. Dva dana smo probili taj rok", izjavio je Mioković novinarima tokom pauze na vanrednoj sjednici tog doma.

Govoreći o vremenu koje je izgubljeno kada je riječ o rješavanju pitanja Komadinovo vrelo-Donja Jablanica i obnovi željezničke pruge, Mioković je rekao da je pruga dosada trebala biti osposobljena.

"Međutim, ja sam predsjedavajući Predstavničkog doma i moja je obaveza da sjednice tog doma ne budu politikanstvo. I dalje sam stava, da smo pristupili ovoj sjednici onda kada je to opozicija tražila, a nismo imali ništa, to bi onda bilo politiziranje", dodao je Mioković.

Naveo je da se na osnovu izvještaja koje su dobili, te informacija koje su čuli od načelnika i gradonačelnika na vanrednoj sjednici, u sinergiji sa Vladom mogu donijeti zaključci koji pomažu tim ljudima u ugroženim područjima.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne Dennis Gratz (DF) u izjavi novinarima izrazio je razočaranost tokom današnje vanredne sjednice.

"Još uvijek čekamo na premijera koji se pojavio, po mom sjećanju, kada je izglasana Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, onda ga dugo nije bilo i jutros smo imali njegovo izlaganje u kojem nismo saznali ništa novo što već nismo znali", rekao je Gratz.

Dodao je da je takvo ponašanje vlasti neodgovorno „s obzirom na činjenicu da nakon dva mjeseca još uvijek nismo poduzeli ništa konkretno da pomognemo ljudima u ugroženim područjima.

"Žao mi je što će najvjerovatnije ishod i ove sjednice biti na nivou određenih zaključaka, a što nećemo moći ništa konkretno reći ljudima koji su u ovom trenutku najugroženiji u pet opština u našoj zemlji i što im nećemo moći konkretno pomoći", rekao je Gratz.

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne Slaven Raguž (HRS) je rekao da će pomoć ovisiti o tome koje će zaključke na kraju usvojiti.

"Ja sam predložio dva zaključka u smjeru implementacije važećeg Zakona o zaštiti i spašavanju koji bi mogli od sutra otkočiti sustav zaštite i spašavanja jer ovdje nije sistem zakazao, sistem ne postoji", rekao je Raguž.