Proteklih dana, pažnju svjetskih medija privuklo je jedno neobično sjedište u avionu A220-300, Croatian Airlinesa, označeno natpisom "NE ZAUZIMATI OVO SJEDIŠTE".
Riječ je o sjedištu 31E, koje se nalazi u sredini zadnjeg reda, a zašto je ovo sjedište isključeno iz upotrebe, izazvalo je brojne teorije na društvenim mrežama.
Jedan od putnika podijelio je fotografiju sjedišta na internetu, uz napomenu da mu je kabinsko osoblje objasnilo da sjedište nema sigurnosni pojas. Iako je nosač za pojas vidljiv, pojas nije pričvršćen, što je zbunilo mnoge. Zanimljivo je da avio-kompanije često pribjegavaju ovakvim rješenjima u slučajevima kada određeni tehnički problemi ne mogu odmah da se riješe ili kada postoje sigurnosni razlozi koji zahtijevaju isključenje sjedišta iz upotrebe.
Sigurnosni propisi i kapacitet aviona
Avion Airbus A220-300 inicijalno je bio projektovan sa maksimalno 145 sjedišta, u skladu sa sigurnosnim regulativama koje zahtjevaju odgovarajući broj izlaza za evakuaciju. Kasnijim odobrenjem Evropske agencije za vazduhoplovnu sigurnost (EASA), broj sjedišta povećan je na 149. Međutim, ukoliko bi se koristilo i 150. sjedište, avion bi morao biti opremljen dodatnim izlazima iznad krila, što bi značajno povećalo troškove avio-kompanije.
Prema stručnjacima, ovakva ograničenja često se uvode da bi se zadržala efikasnost evakuacije u slučaju vanrednih situacija. U putničkim avionima, svaki izlaz mora omogućiti brzo napuštanje aviona, a dodavanje dodatnih izlaza zahtijevalo bi i kompleksne izmjene u konstrukciji aviona.
Preskakanje redova – sujevjerje u avijaciji
Prema planu sjedišta u ovom avionu, red 13 ne postoji. Ovo je uobičajena praksa u avio-industriji zbog sujevjerja povezanih sa brojem 13, koje mnogi smatraju nesrećnim. Zanimljivo je da neki avioni preskaču i red 17, jer u određenim kulturama, poput italijanske i brazilske, ovaj broj takođe ima negativnu konotaciju.
Iako je postojanje "zabranjenog" sjedišta zanimljivo, ono može biti prednost za putnike koji sjede u njegovoj blizini. Nedostatak putnika u ovom dijelu aviona omogućava više prostora i udobnosti, što mnogi putnici pozdravljaju, posebno na dužim letovima.
Croatia Airlines nije jedina avio-kompanija koja koristi ovakva rješenja,