uoči 3. decembra

Ombudsmeni BiH: Osobe s invaliditetom potpuno uključiti u društvene tokove

Ombudsmani Bosne i Hercegovine i ove godine pridružuju se globalnom obilježavanju 3. decembra, Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, s ciljem jačanja inkluzije i ravnopravnosti u društvu.

Kako bi pridonijeli izjednačavanju osoba s invaliditetom u svim segmentima svakodnevnog života, Ombudsmani posebno skreću pozornost na potrebu za jednakim mogućnostima, jer osobe sa invaliditetom i dalje se suočavaju s preprekama u ostvarivanju svojih prava, posebno u oblastima obrazovanja, zapošljavanja, pristupa javnim uslugama i zdravstvenoj skrbi.

Ombudsmani skreću pažnju i na univerzalni dizajn i pristupačnost, odnosno smatraju da je neophodno ulagati u infrastrukturu i usluge koje su dostupne svima, uključujući osobe sa invaliditetom, kako bi se osigurala njihova potpuna uključenost u društvene tokove.

Skreću pažnju i na borbu protiv diskriminacije. Institucija Ombudsmana poziva na snažniju primjenu zakonskih mjera protiv diskriminacije i na stvaranje društvenog okruženja koje njeguje toleranciju i raznolikost.

Također skreću pažnju i na učešće osoba s invaliditetom u donošenju odluka. Ombudsmani Bosne i Hercegovine pozivaju na punu participaciju osoba sa invaliditetom u kreiranju politika koje se direktno odnose na njih, kako bi njihovi glasovi bili adekvatno zastupljeni.

S ciljem unapređenja prava i položaja osoba sa invaliditetom Ombudsmani predlažu: edukacija i podizanje svijesti, organiziranje kampanja koje će promovirati prava osoba sa invaliditetom i razbijati predrasude. Prelažu i unapređenje zakonodavnog okvira, jer je potrebno ažurirati postojeće zakone kako bi bili u skladu s međunarodnim standardima, uključujući Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom.

Ombudsmani predlažu i zapošljavanje i ekonomsku inkluziju, odnosno stimulaciju zapošljavanja osoba sa invaliditetom kroz programe subvencija, obuke i prilagođavanje radnih mjesta.

Predlažu i pristup obrazovanju, odnosno garantovanje inkluzivnog obrazovanja kroz prilagođavanje nastavnih planova, programa i infrastrukture, te poboljšanje dostupnosti javnih prostora. Institucija Ombudsmana insistira na tome da sve javne ustanove i transport budu u potpunosti pristupačni osobama sa invaliditetom.

"Ovaj dan je prilika za sve nas da se podsjetimo na važnost solidarnosti i saradnje. Stoga, Ombudsmani pozivaju nadležne organe, nevladine organizacije i društvo u cjelini da ulože zajedničke napore u stvaranju inkluzivnijeg društva u kojem osobe sa invaliditetom mogu živjeti dostojanstveno i ravnopravno", saopćeno je iz Institucije Ombudsmana za ljudska prava BiH.