pomoć

Uskoro kreće isplata štete nakon poplava u Drežnici

Stožer civilne zaštite Grada Mostara razmatrao je elaborat o pričinjenoj šteti u poplavama u mjesnoj zajednici Drežnica, koji je pokazao da je ukupna pričinjena šteta 5,32 miliona maraka, od čega je šteta na stambenim objektima, poljoprivrednom zemljištu i poslovnim objektima 1,46 miliona KM, a na infrastrukturi 3,85 miliona KM.

Grad Mostar je iz namjenskih sredstava u tijeku trajanja elementarne nepogode izdvojio 110.796,66 KM za sprečavanja djelovanja elementarne nepogode i stvaranje minimuma komunalnih potreba na području MZ Drežnica, priopćeno je iz Stožer civilne zaštite Grada Mostara.

Zakonom o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća predviđeno je da se iz namjenskih sredstava financira saniranje dijela šteta nastalih prirodnom i drugom nesrećom.

Pravilnikom o dodjeli pomoći za saniranje šteta nastalih prirodnom i drugom nesrećom je predviđeno da Grad iz sredstava koja pripadaju Gradu na osnovu članka 180. Zakona za saniranje šteta, osigurava najviše u iznosu do 40 posto sredstava prikupljenih tokom tekuće godine i do 20 posto ukupno raspoloživih sredstava za zaštitu i spašavanje prikupljenih u prethodnim godinama.

Također, Pravilnikom je predviđeno da visina novčane pomoći u postotku iznosi 10 do 20 posto u odnosu štetu koju je procijenila Komisija.

S obzirom da je prijedlog Komisije bio maksimalan iznos, u skladu s Pravilnikom, Stožera civilne zaštite Grada Mostara je jednoglasno donio odluku da se fizičkim i pravnim osobama iz ovih sredstava to i odobri te je zadužena Komisija za procjenu šteta da prati način utroška dodijeljene pomoći i o istome izvijesti Stožer civilne zaštite Grada Mostara.

Što se tiče saniranja šteta na infrastrukturi, konstatirano je da Grad Mostar iz vlastitih sredstava neće moći izvršiti financiranje svih šteta tako je u skladu s Uredbom o jedinstvenoj metodologiji za procjenu štete od prirodnih i drugih nesreća podnesen zahtjev za traženje pomoći od viših razina vlasti u BiH.

Također, u suradnji s timom imenovanim od Vlade Federacije BiH radi se na popuni aplikacije za pomoć iz Fonda solidarnosti EU.

Zaključeno je da će Služba za Civilnu zaštitu Grada Mostar zajedno s Odjelom za urbanizam i građenje te Odjelom za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove izaći na teren, sačiniti listu prioriteta te u skladu s tim i krenuti u izradu projektne dokumentacije neophodne za početak sanacije štete, navode iz Stožer civilne zaštite Grada Mostara.