mitska figura

Naučnici otkrili kako izgleda praco lice Djeda Mraza prvi put u gotovo 1.700 godina

Pravo lice čovjeka koji je inspirirao Djeda Mraza može se vidjeti po prvi put u gotovo 1.700 godina, nakon što su naučnici rekonstruirali njegov lik iz njegove lobanje.

Sveti Nikola iz Mire bio je ranokršćanski svetac čija je reputacija po darivanju nadahnula nizozemsku narodnu figuru Sinterklaasa, koji je kasnije postao Djed Mraz u SAD-u.

Mitska figura

Ta bi se mitska figura zatim spojila s engleskim Djedom Božićnjakom – koji se često povezuje s gozbama i igrama, a ne s darovima – kako bi se stvorio lik kojeg djeca danas obožavaju.

Ipak, nijedan prikaz čovjeka koji stoji iza mita nije preživio iz njegova života, a većina prikaza 'starog svetog Nicka' datira stoljećima nakon njegove smrti 343. godine.

Sada se njegovo živo lice može vidjeti po prvi put od dana kasnog Rimskog Carstva, nakon što su stručnjaci forenzički obnovili njegove crte pomoću njegove lubanje.

žMoraes, vodeći autor nove studije, rekao je da je to 'snažno i nježno lice'.

Rekao je da je također 'čudno kompatibilan' sa 'širokim licem' opisanim u pjesmi iz 1823. Posjet svetog Nikole, nadaleko poznatoj kao 'Twas The Night Before Christmas'.

Rekao je: 'Lobanja ima vrlo robustan izgled, generirajući snažno lice, budući da su njezine dimenzije na vodoravnoj osi veće od prosjeka, piše Daily Mail.

'To je rezultiralo "širokim licem" neobično kompatibilnim s pjesmom iz 1823.

'Ova karakteristika, u kombinaciji s gustom bradom, jako podsjeća na figuru koju imamo na umu kada pomislimo na Djeda Mraza.'

José Luís Lira, koautor Moraesa i stručnjak za živote svetaca, opisao je značaj stvarnog Nikole iz Mire.

Rekao je: 'Bio je biskup koji je živio u ranim stoljećima kršćanstva i imao je hrabrosti braniti i živjeti učenja Isusa Krista, čak i riskirajući svoj život.

'Izazvao je vlasti, uključujući rimskog cara, zbog ovog izbora.

'Pomagao je onima koji su bili u potrebi tako često i učinkovito da kada su ljudi tražili simbol dobrote za Božić, inspiracija je dolazila od njega.

'Sjećanje na njega opće je ne samo među kršćanima, nego među svim narodima.'

Moraes objasnio je kako je slavni svetac postao današnja narodna legenda.

Rekao je: 'Protestantska reformacija, koju je vodio Martin Luther, bila je pokret koji je pridonio nestanku štovanja svetog Nikole u mnogim zemljama.

Nizozemska izuzetak

Značajan izuzetak bila je Nizozemska, gdje je legenda o Sinterklaasu, što je jezično potiskivanje svečevog imena, ostala snažna, čak je utjecala na kolonije te nacije.

'Jedna od tih kolonija bio je grad New Amsterdam, danas New York, gdje je legenda anglicizirana u ime Djed Mraz.

'Opisivali su ga kao starca koji je kažnjavao djecu koja se loše ponašaju, a one koji su se dobro ponašali nagrađivao je darovima.'

Nastavio je: 'Slika Djeda Mraza kakvog danas poznajemo temelji se na ilustraciji Thomasa Nasta za časopis Harper's Weekly početkom 1863. godine.

'Ovo je pak bilo inspirirano opisom u pjesmi iz 1823. Posjet sv. Nikole pripisuje se Clementu Clarkeu Mooreu.'

Pjesma je potaknula mnoge popularne predodžbe o narodnoj figuri kakvu danas imamo, uključujući njegove rumene obraze, njegove sobove, njegove saonice, njegovu vreću s igračkama i 'široko lice' opisano ranije.

Za izradu lica, Moraes i njegov tim koristili su podatke koje je 1950-ih prikupio Luigi Martino, uz dopuštenje Centro Studi Nicolaiani.

Rekao je: 'Inicijalno smo rekonstruirali lubanju u 3D koristeći ove podatke.

'Zatim smo pratili profil lica pomoću statističkih projekcija.

'To smo nadopunili tehnikom anatomske deformacije, u kojoj se tomografija glave žive osobe podešava tako da lobanja virtualnog darivatelja odgovara lobanji sveca.

'Konačno lice je interpolacija svih ovih informacija, tražeći anatomsku i statističku koherentnost.'

Rezultat su dva skupa slika: jedan objektiv u sivim tonovima i jedan više umjetnički – dodajući značajke poput brade i odjeće, inspiriran ikonografijom Svetog Nikole.

Međutim, svečevi ostaci ne otkrivaju samo njegovo lice.