Davorka Ugljen, supruga Nedžada Ugljena, zamjenika direktora tadašnje Agencije za istraživanje i dokumentaciju (AID), koji je brutalno likvidiran prije 28 godina u Sarajevu na parkingu u Prijedorskoj ulici, saslušana je prije nekoliko dana u Federalnoj upravi policije (FUP), saznaje Raport.
Davorka Ugljen saslušana je na osnovu naloga koje je Tužilaštvu Bosne i Hercegovine izdala Federalna uprava policije (FUP), u okviru novih provjera koja se odnose na nerazjašnjena politička ubistva u BiH.
Nove provjere
Podsjećamo, Ugljen, tadašnji ključni čovjek obavještajne službe BiH, ubijen je na parkingu, a njegove ubice ni nakon 28 godina nisu izvedene pred lice pravde. Ni ubice, ni nalogodavci ubistva.
Isto se odnosi i na atentat na porodicu Halilović, ubistvo Joze Leutara, Ramiza Delalića, Ismeta Bajramovića...
FUP, kako saznaje Raport, postupa na osnovu predmeta koja je prije pola godine formiran u Tužilaštvu BiH, a po krivičnoj prijavi Edina Garaplije, bivšeg pripadnika tajne službe AID.
Garaplija je krivičnu prijavu podnio protiv Bakira Izetbegovića, predsjednika SDA, Kemala Ademovića, člana rukovodstva Doma naroda PSBiH i zamjenika predsjednika NIP-a, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH, Nedžada Herende, bivšeg pripadnika zloglasne jedinice Ševe koji se godinama nalazi u Nizozemskoj, te više NN osoba.
U krivičnoj prijavi se navodi da su samim tim izvršili prikrivanje krivičnih djela terorizma i ubistava vršilaca najviših sigurnosnih funkcija u Federaciji BiH, a koja su činili pripadnici tajne jedinice za likvidacije Ševe.
Iz izvora bliskih istrazi, Raport saznaje da je do sada u FUP-u saslušano pet osoba.
Osim supruge Nedžada Ugljena, iskaz su dala dva bivša pripadnika AID-a, kao i dva stranca, koja su tada bila uključena u istragu. Novi pozivi otišli su za još najmanje deset svjedoka.
U narednih nekoliko dana, kako saznajemo, FUP će na saslušanje pozvati i sina Joze Leutara, Ivicu.
Jozo Leutar, podsjećamo, teško je ranjen 16. marta 1999. u sarajevskom naselju Ciglane kada je u službenom automobilu, kojim je iz stana putovao do sjedišta Ministarstva unutrašnjih poslova entiteta Federacija BiH, eksplodirala podmetnuta naprava.
Vozač preživio
Usljed teških ozljeda preminuo je u sarajevskoj bolnici 12 dana kasnije, 28. marta.
Uz Leutara je u automobilu bio i njegov vozač Željko Ćosić koji je preživio atentat.
Ranije je istrago vodilo Tužilaštvo Kantona Sarajevo, pa sve zatim prebacilo Tužilaštvu BiH. Međutim, niko nikada nije procesuiran.
Ključan je Nedžad Herenda kojeg je Nizomemska odbila izručiti BiH jer "mu se ne garantira sigurnost u našoj zemlji".