opasnost od tsunamija

115 godina je prošlo od katastrofe u Kaliforniji. Jutros se desilo isto, ono najgore tek se očekuje

Foto: Ilustracija

Još jedno razorno razdoblje seizmičke aktivnosti dogodilo se 115 godina nakon potresa u Cascadiji 1700. kada je New Madrid Fault Zone oslobodila svu svoju snagu na Srednjem zapadu.

Ova rasjedna zona proteže se 230 kilometara, prelazeći dijelove Arkansasa, Illinoisa, Indiane, Kentuckyja, Mississippija, Missourija i Tennesseeja.

Godine 1811. i 1812. proizveo je tri snažna potresa — magnitude između 7,5 i 7,7 — koji su potresli središnju dolinu rijeke Mississippi.

Historijski zapisi pokazuju da je tokom godine živote izgubilo između 100 i 500 ljudi.

Dok Kalifornija procjenjuje štetu od potresa magnitude 7,0 koji se dogodio u četvrtak, država je prethodno doživjela događaj magnitude 7,9 prije više stotina godina: potres u Fort Tejonu 1857. godine.

Fort Tejon, Kalifornija, bivša predstraža američke vojske koja je povremeno bila aktivna između 1854. i 1864., bila je okupirana u vrijeme potresa.

Snažno podrhtavanje trajalo je jednu do tri minute, uzrokujući značajnu materijalnu štetu.

Dvije su zgrade proglašene nesigurnima, dok su druge tri pretrpjele veliku štetu, ali su još uvijek smatrane useljivima. Nekoliko drugih pretrpjelo je umjerenu štetu.

Jedna je osoba poginula kada se srušila kuća u obližnjem Gormanu.

Uticaj potresa osjetio se na širokom području, uključujući gusto naseljene gradove poput Los Angelesa.

U središtu Los Angelesa zabilježeno je snažno podrhtavanje tla, popucale su neke kuće i zgrade. Međutim, nije zabilježena veća šteta.

Jedan stanovnik Los Angelesa, stariji muškarac, možda se srušio i umro zbog potresa, iako izvješće nije službeno potvrđeno.

Dvije godine kasnije dogodio se potres u Oregonu i Kaliforniji 1873. godine.

Ovaj potres magnitude 7,3 po Richteru napukao je tlo duž staze između Crescent Cityja i Gasqueta, srušivši sve dimnjake u tom području.

Najveći potres koji je pogodio istočnu obalu u zabilježenoj povijesti dogodio se 1886. godine, kada je potres magnitude 7,3 razorio Charleston u Južnoj Karolini.

Potres je ubio 60 ljudi i prouzročio znatnu štetu na gotovo svim građevinama u gradu, a dodatna su razaranja dosegla sve do središnjeg Ohija.

Financijski danak bio je procijenjen na 5 do 6 miliiona dolara u to vrijeme, što danas iznosi nevjerovatnih gotovo 2 milijarde dolara.

Više od stoljeća kasnije, 1964., snažan potres magnitude 9,2 pogodio je Anchorage na Aljasci, što je poznato kao Veliki aljaški potres.

To je i dalje drugi najjači potres ikada zabilježen u svijetu.

Čudovišni potres pogodio je rasjed između pacifičke i sjevernoameričke tektonske ploče, a do puknuća je došlo u blizini College Fjorda u Prince William Soundu.

Snažno podrhtavanje potrajalo je više od četiri minute, izazvavši više tsunamija i prouzročivši veliku materijalnu i infrastrukturnu štetu.

Anchorage je pretrpio značajna razaranja na kućama, zgradama, popločanim ulicama, pločnicima, vodovodnim i kanalizacijskim cjevovodima, električnim sustavima i drugim strukturama.

Ukupna šteta procijenjena je na više od 45 miliona dolara, a više od 131 osoba umrlo je diljem južne središnje Aljaske zbog pukotina u tlu, rušenja struktura i tsunamija.

Aljaska često trpi velike potrese zbog subdukcije pacifičke ploče ispod Aljaske, što se događa dok se pacifička ploča pomiče ispod sjevernoameričke ploče brzinom od nekoliko centimetara godišnje.