Prihodi od prodaje oružja i vojnih usluga 100 najvećih firmi u industriji dosegnuli su u 2023. godini 632 milijarde dolara, što je realno povećanje od 4,2 posto u poređenju s 2022., pokazuju najnoviji podaci koje je objavio Stockholmski institut za istraživanje mira (SIPRI).
Povećanje prihoda od prodaje oružja zabilježeno je u svim regijama, s posebno oštrim porastom među firmama sa sjedištem u Rusiji i na Bliskom istoku. Sve u svemu, manji proizvođači bili su učinkovitiji u odgovoru na novu potražnju povezanu s ratovima u Gazi i Ukrajini, rastućim napetostima u istočnoj Aziji i programima ponovnog naoružavanja u drugim regijama.
Vodeće firme u sektoru povećavaju proizvodnju i broj zaposlenih
U 2023. mnogi su proizvođači oružja povećali svoju proizvodnju kao odgovor na rastuću potražnju. Ukupni prihodi od prodaje oružja 100 vodećih kompanija u sektoru u prošloj godini su se oporavili nakon pada u 2022. Gotovo tri četvrtine firmi povećale su prihode na godišnjem nivou, no većina firmi koje su povećale svoje prihode nalazi se u donjoj polovini liste Top 100.
“U 2023. došlo je do značajnog porasta prihoda od prodaje oružja, a to će se vjerovatno nastaviti i 2024.”, rekao je Lorenzo Scarazzato, istraživač SIPRI programa za vojnu potrošnju i proizvodnju oružja. “Prihodi od prodaje 100 najvećih proizvođača oružja još uvijek ne odraavaju u potpunosti razmjere potražnje, a mnoge su firme aktivnije u zapošljavanju, čime pokazuju da su optimistične glede buduće prodaje.”
Prihodi američkih proizvođača oružja rastu
Među vodećih 100 firmi u sektoru proizvodnje oružja i vojne opreme 41 ima sjedište u Sjedinjenim Državama. One su u 2023. zabilježile ukupan prihod od 317 milijardi dolara, što predstavalja polovinu ukupnih prihoda od prodaje oružja svih sto kompanija na listi i 2,5 posto više u poređenju s prethodnom godinom. Od 2018. vodećih pet mjesta na listi drže firme sa sjedištem u SAD.
Od 41 američke firme, njih 30 je u 2023. povećalo svoje prihode od prodaje oružja. Međutim, Lockheed Martin i RTX, dva najveća svjetska proizvođača, bili su među onima koji su zabilježili pad.
“Veće firme poput Lockheed Martina i RTX-a, koje imaju širokproizvodni portfelj, često ovise o složenim, višeslojnim lancima opskrbe, što ih je učinilo ranjivima na dugotrajne izazove koji su u lancima opskrbe zabilježeni tokom 2023.”, razlaže dr. Nan Tian, direktor SIPRI-jevih odjela za analizu vojnih izdataka i programa proizvodnje oružja. “To se posebno osjetilo u sektorima aeronautike i proizvodnje projektila.”
Evropska industrija oružja zaostaje u rastu prihoda
Ukupn prihodi od kombiniranog naoružanja 27 evropskih firmi (bez Rusije) na listi 100 vodećih svjetskih proizvođača oružja u 2023. iznosili su 133 milijarde dolara. To je samo 0,2 posto više nego u 2022., što je najmanje povećanje među svim svjetskim regijama.
Međutim, iza niskog rasta slika je nijansiranija. Evropski proizvođači oružja koji proizvode složene oružane sisteme uglavnom su tokom prošle godine radili na starijim ugovorima i stoga njihovi prihodi u prošloj godini ne odražavaju priljev narudžbi.
“Složeni oružani sistemi imaju duže vrijeme pripreme”, tumači Lorenzo Scarazzato. “Firme koje proizvode takve sisteme stoga su same po sebi sporije u reagiranju na promjene u potražnji. To objašnjava zašto su njihovi prihodi od oružja u 2023. bili relativno niski, unatoč porastu novih narudžbi.”
U isto vrijeme, brojni drugi evropski proizvođači zabilježili su znatan rast prihoda od prodaje. Rast je potaknut prvenstveno potražnjom povezanom s ratom u Ukrajini, posebno za municijom, artiljerijom i sredstvima za protuzračnu odbranu te kopnene sisteme. Firme u Njemačkoj, Švedskoj, Ukrajini, Poljskoj, Norveškoj i Češkoj iskoristile su tu potražnju. Naprimjer, njemački Rheinmetall povećao je proizvodni kapacitet municije od 155 mm, a prihodi su mu porasli zahvaljujući isporukama tenkova Leopard i novim narudžbama, uključujući ratne programe “razmjene prstenova” (“ring-exchange”, model prema kojima zemlje isporučuju vojnu robu Ukrajini i primaju zamjene od saveznika).
Ratna proizvodnja potaknula nagli porast prihoda ruskih firmi od oružja
Dvije ruske firme uvrštene u Top 100 zabilježile su povećanje ukupnih prihoda za 40 posto i dosegnule procijenjene prihode od 25,5 milijardi dolara. To je gotovo u potpunosti rezultat povećanja prihoda od prodaje oružja od 49 posto koje je zabilježio Rostec, državna holding kompanija koja kontrolira mnoge proizvođače oružja, uključujući sedam prethodno navedenih u Top 100 za koje se nije bilo moguće dobiti pojedinačne podatke o prihodima, navodi SIPRI.
“Službeni podaci o ruskoj proizvodnji oružja su oskudni i upitni, ali većina analitičara vjeruje da je proizvodnja nove vojne opreme znatno porasla u 2023., dok je postojeći ruski arsenal prošao kroz opsežnu obnovu i modernizaciju”, rekao je dr. Nan Tian. ‘Konkretno, smatra se da je porast proizvodnje borbenih aviona, helikoptera, UAV-ova, tenkova, streljiva i projektila pratio nastavak ruske ofanzive u Ukrajini.”
Južnokorejske i japanske firme predvode rast prihoda u Aziji i Oceaniji
Na listi vodećih 100 kompanija u sketoru su 23 azijsko-pacifičke koje su zabilježile rast prihoda od prodaje oružja od 5,7 posto na godišnjem nivou, na 136 milijardi dolara. Četiri firme sa sjedištem u Južnoj Koreji zabilježile su konsolidirani 39-postotni porast prihoda od oružja na 11,0 milijardi dolara. Pet kompanija sa sjedištem u Japanu zabilježilo je porast prihoda za 35 posto na 10 milijardi dolara. Politika jačanja japanske vojske od 2022. potaknula je domaće narudžbe, pri čemu su neke tvrtke zabilježile povećanje vrijednosti novih narudžbi za više od 300 posto.
“Oštar rast prihoda od oružja među južnokorejskim i japanskim firmama odražava širu sliku vojnog nagomilavanja koje se odvija u regiji kao odgovor na povećanu percepciju prijetnje”, rekao je Xiao Liang, istraživač u SIPRI-ju. “Južnokorejske firme također pokušavaju proširiti svoj udio na globalnom tržištu oružja, između ostaloga i zahvaljujući potražnju u Evropi vezanu uz rat u Ukrajini.”
I proizvođači oružja na Bliskom istoku profitiraju na sukobima u Gazi i Ukrajini
Šest od 100 najvećih firmi za proizvodnju oružja imalo je sjedište na Bliskom istoku. Njihov prihod od prodaje oružja porastao je za 18 posto na 19,6 milijardi dolara. S izbijanjem rata u Gazi, prihodi tri firme sa sjedištem u Izraelu koje se nalaze na listi vodećih sto kompanija dosegli su 13,6 milijardi dolara. To je najveća brojka koju su izraelske tvrtke ikada zabilježile, prema podacima stockholmskog instituta. Tri firme sa sjedištem u Turskoj zabilježile su rast svojih prihoda od prodaje oružja za 24 posto, na 6 milijardi dolara, zahvaljujući izvozu potaknutom ratom u Ukrajini i poticajima turske vlade proizvođačima oružja.
“Najveći bliskoistočni proizvođači oružja u Top 100 vidjeli su da su njihovi prihodi od oružja dosegnuli neviđen nivo u 2023. i čini se da će se rast nastaviti”, rekao je dr. Diego Lopes da Silva, viši istraživač u SIPRI-jevu programu. “Konkretno, uz rekordne prihode od prodaje oružja u 2023., izraelski proizvođači oružja bilježe mnogo više narudžbi dok rat u Gazi bjesni i širi se.”
- Devet firmi u Top 100 sa sjedištem u Kini zabilježilo je najmanji međugodišnji postotni porast prihoda od oružja (+0,7 posto) od 2019. zbog generalnog usporavanja kineske ekonomije. Njihovi ukupni prihodi od oružja u 2023. dosegli su 103 milijarde dolara.
- Kombinirani prihodi od naoružanja tri indijske firme u prvih 100 porasli su na 6,7 milijardi dolara (+5,8 posto).
- NCSIST, jedina firma sa sjedištem u Tajvanu među Top 100, zabilježila je povećanje od 27 posto u prihodima od prodaje oružja, na 3,2 milijarde dolara.
- Turski Baykar proizvodi naoružane letjelice bez posade (UAV) koje su naširoko korištene u ratu u Ukrajini. Izvoz je činio oko 90 posto njegovih prihoda u 2023., koji su lani porasli za 25 posto na 1,9 milijardi dolara.
- Atomic Weapons Establishment Ujedinjenog Kraljevstva, koji projektira, proizvodi i održava nuklearne bojeve glave, zabilježio je najveći godišnji postotak povećanja prihoda od oružja (+16 posto) među britanskim firmama u Top 100, dosegnuvši 2,2 milijarde dolara prihoda.