klimatske promjene

Na Antarktiku se dešava nešto zabrinjavajuće, naučnici misle da bi ovo mogli biti predznaci kraja

Antarktika, ledeni kontinent, doživljava iznenađujuću preobrazbu dok njegovi rubovi postaju zeleni od biljnog svijeta uslijed sve viših temperatura. Ova izvanredna promjena zorno je prikazana na novoj karti koju je izradio NASA-in Zemaljski opservatorij koristeći podatke iz arhiva satelitskih slika.

Količina zelene vegetacije na Antarktičkom poluotoku povećala se više od deset puta u manje od 40 godina. Između 1986. i 2021. površina vegetacije na Antarktičkom poluotoku povećala se s 0,86 na 11,95 kvadratnih kilometara (0,33 na 4,61 kvadratnih kilometara), prema studiji objavljenoj ranije ove godine.

Istraživači su došli do ovih brojki tragajući po podacima koje je prikupio program Landsat, koji kontinuirano prikuplja slike kopnene površine Zemlje od 1972. godine.

U novom postu, tim iz NASA Earth Observatorija objavio je obnovljenu verziju vizualizacije podataka studije.

Svaki šesterokut predstavlja 5000 kvadratnih kilometara i osjenčan je prema razinama zelenila i gustoće biljaka. Promatranja su prikupljana u ožujku svake godine, pred kraj ljeta na Antarktici, kada je rast biljaka najopsežniji.

"Biljke koje nalazimo na Antarktičkom poluotoku - uglavnom mahovine - rastu u možda najsurovijim uvjetima na Zemlji", rekao je u izjavi dr. Thomas Roland, autor nedavnog rada i naučnik za okoliš sa Sveučilišta Exeter.

"Krajolikom još uvijek gotovo u potpunosti dominiraju snijeg, led i stijene, sa samo malim dijelom koloniziranim biljnim svijetom. Ali taj maleni dio dramatično je porastao – pokazujući da je čak i ova golema i izolirana 'divljina' pod utjecajem antropogenih klimatskih promjena," nastavio je Roland.

Zelenu revoluciju na Antarktiku pokreću klimatske promjene. Kako se temperature povećavaju, ledenjaci i ledene ploče se povlače i otkrivaju više zemlje na kojoj biljke mogu rasti. Međutim, ovo nije baš bogato, plodno tlo, tako da se biljni svijet nastoji izgraditi kroz nekoliko faza.

Prvo, pionirske alge i cijanobakterije naseljavaju se na kopnu i žive između zrna pijeska, gdje stvaraju površinu za rast drugih organizama. Lišajevi i mahovine koriste površinu kako bi se smjestili i rasli. S vremenom veće biljke koriste vlažnu mahovinu kao mjesto za klijanje i rast svojih sjemenki.

Uz mahovine, Antarktika ima dvije autohtone vrste vaskularnih biljaka: antarktičku dlaku i antarktičku bisernicu. Dok su ove dvije vrste nekada bile relativno rijetke na kontinentu kojim je dominirao led, postale su sve češće u posljednjih nekoliko godina zbog porasta temperatura.

Kontinent je također napao više od 100 drugih biljnih vrsta koje nisu domaće. To uključuje običnu travnjačku travu koja se brzo proširila subantarktičkim otocima i čini se da se probija niz Antarktički poluotok.