Raport saznaje

Tužilaštvo BiH podiže optužnicu protiv Fikreta Prevljaka i još šest osoba!?

U dokumentima Tužilaštva, u koje Raport ima uvid, Prevljak se tereti da svojstvu komandanta Štaba oružanih snaga Ilidža početkom jula 1992. godine formirao „Vojnički pritvor u Hrasnici“

Tužilaštvo BiH privodi kraju istragu vezano za navodni ratni zločin na području Hrasnice, zašto sumnjiči više osoba, saznaje Raport.

Bio u Turskoj

Među osumnjičenima je bivši general ARBiH Fikret Prevljak koji je hapšen prije mjesec dana i nalazi se pod mjerama zabrane. Prevljak je uhapšen nakon dolaska iz Turske u BiH, gdje je boravio proteklih nekoliko mjeseci, a zatim su mu oduzete putne isprave.

Prema informacijama Raporta, Tužilaštvo će, prema svemu sudeći optužiti Prevljaka za ratni zločin na području Hrasnice kraja godine. Tužilaštvo ga sumnjiči da je ratni zločin počinio u svojstvu komandanta 4. motorizovane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine. Na sve ove okolnosti, Prevljak se u Tužilaštvu branio šutnjom.

Osim Prevljaka, Tužilaštvo bi zajedno s njim trebalo optužiti još šest osoba, tadašnjih pripadnika ARBiH. Sve ove osobe trebala bi, dati iskaz prije podizanja optužnice.

Na potvrđivanju Sudu, optužnica bi trebala biti poslana zadnju sedmicu decembra, prije praznika.

Osumnjičenom Prevljaku se stavlja na teret da je za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini i oružanog sukoba između Armije RBiH i Vojske RS, od sredine aprila 1992. do marta 1995. godine, na području Hrasnice, Sokolović Kolonije i Butmira, opština Ilidža, Sarajevo,  u svojstvu komandanta Štaba oružanih snaga Ilidža od kraja jula 1992. godine do polovine novembra 1992. godine, a zatim u svojstvu komandanta 4. motorizovane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine (4. mtbr Armije BiH), kasnije 104. motorizovane brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine u periodu od polovine novembra 1992. godine do marta 1995. godine, svjesno i voljno, za vrijeme obavljanja pomenute dužnosti, odnosno funkcije, svojim radnjama, sa sviješću, htijenjem i pristankom, omogućio i organizovao zatvaranje i zlostavljanje civila srpske nacionalnosti u logoru koji se nalazio u garažama u ulici Igmanskih partizanskih bataljona 11, a zatim u podrumskim prostorijama nedovršene stambene zgrade između solitera u ulici Alekse Bojovića Brke bb, na području naselja Hrasnica, opština Ilidža, na način da su njemu podređeni pripadnici Štaba oružanih snaga Ilidža, a kasnije 4. mtbr Armije BiH, namjerno i teško, suprotno međunarodnom pravu, uskraćivali osnovna prava civilima srpske nacionalnosti i to na način što su vršili nezakonita zatvaranja, ubistva, nečovječna postupanja, nanošenja povreda tjelesnog integriteta i zdravlja, te prisiljavanje na prinudni rad, na koji način su postupali u suprotnosti sa članom Ženevske konvencije o zaštiti civilnih lica za vrijeme rata - navedeno je.

U dokumentima Tužilaštva, u koje Raport ima uvid, Prevljak se tereti da "nakon što je Enes Zukanović u svojstvu komandanta Štaba oružanih snaga Ilidža početkom jula 1992. godine formirao „Vojnički pritvor u Hrasnici“, a koji je imao karakter logora i koji je služio za zatvaranje civila srpske nacionalnosti sa područja Hrasnice i Sokolović Kolonije, odredio prostorije u kojima će biti logor, imenovao upravnika logora Huseina Mujanovića, upravu logora i stražarsku službu"

Izdao naredbu

"Zatim je Fikret Prevljak kao komandant Štaba oružanih snaga Ilidža, zatim kao komandant 4. mtbr Armije BiH, pod čijom ingerencijom je bio navedeni logor, dalje omogućio nezakonito funkcionisanje logora na način, da su obezbjeđenje vršili pripadnici 4. mtbr Armije BiH, koje je on određivao i nad kojima je imao ingereneciju i efektivnu kontrolu na način da je svojim naredbama od 25.09.1992. godine, 15.10.1992. godine, 22.6.1993. godine i 17.08.1994. godine razrješavao i imenovao upravnike logora i zamjenika upravnika i odlučivao o sastavu stražara,a zatim dalje preko njemu podređenih pripadnika vojne policije organizovao i izvršio proizvoljno oduzimanje slobode, isključivo srpskog stanovništva sa područja Hrasnice i Sokolović Kolonije, te nije iskoristio svoju pravnu i faktičku vlast da navedeni logor raspusti, iako je znao da ti objekti, s obzirom na njihovu namjenu, jer se radilo o garažama i podrumskim prostorijama, ne ispunjavaju ni minimalne uslove za smještaj, boravak, održavanje higijene i ishrane, odnosno da će te osobe biti podvrgnute nehumanom tretmanu" - navodi se.