Iako nije bilo predviđeno da zakon bude na dnevnom redu ove sjednice, on će biti uvršten naknadno.
O zakonu će se raspravljati nakon pritiska Ambasade SAD u BiH koja je od zastupnika tražila da se usvoji zakon kako bi se smanjila ovisnost o rukom gasu.
HDZ je do sada bio najveći kočničar jer insistiraju da se formira novo preduzeće sa sjedištem u Mostaru koje bi upravljalo Južnom interkonekcijom.
Protiv toga je SAD, ali Trojka.
Ovdje pratite tok sjednice iz minute u minutu:
-
Ovo su amandmani Naše stranke
Predstavnički dom FBiH uskoro bi trebao glasati o Zakonu o Južnoj interkonekciji, zajedno sa amandmanima.
Prema nekim informacijama, najviše amandmana ima Naša stranka.
OVDJE možete pročitati sve njihove amandmane -
U toku pauza, okončana diskusija
Mioković je nakon okončane diskusije proglasio pauzu koja će trajati do 14.50 sati -
I dalje traje diskusija, Mioković će prije glasanja tražiti pauzu
Predsjedavajući Dragan Mioković rekao je da će nakon okončanja diskusije tražiti pauzu prije nego se krene s glasanjem -
Mirsad Čamdžić: Naša stranka će podržati ovaj zakon
Mirsad Čamdžić, poslanik Naše stranke, kazao je da će ta stranka podržati ovaj zakon,te je rekao da su na Zakon uložili sedam amandmana.
Prije svega, brisat će se član 8. Zakona koji nije bio usklađen s odlukama Ustavnog suda BiH, jer je propisivao da Vlada FBiH vrši prenamjenu poljoprivrednog i šumskog zemljišta, što može učiniti samo država, jer je riječ o državnoj imovini.
S jednim od amandmana rješava se i priznavanje okolinske dozvole koju posjeduje BH Gas do dobijanja odobrenja građanja.
Amandmanom se precizira i imenovanje komisije i propisuju rokovi za provođenje postupka eksproprijacije.
Mario Karamatić (HSS) je predložio zaključak da Vlada FBiH kao većinski vlasnik Energoinvesta i BH Gasa zatraži obustavu isporuke ruskog plina. -
Mašić: SDP podržava zakon
Damir Mašić, poslanik SDP-a, kazao je da Klub poslanika te stranke podržava zakon, te je kazao da se mora iamti da je ovaj zakon prije svega tehnički i da su i na zakonu i na amandmanima radili stručnajci.
Mašić je ocijenio da je ovo prvi, ali značajan korak da se BiH oslobodi malignog ruskog utjecaja kroz alternativno snabdijevanje gasom.
Sandi Salkić, poslanik NESBiH je kazao da je Južna interkonekcija strateški projekat od izuzetnog značaja za BiH i da je krajnje vrijeme da se usvoji. Salkić je rekao da je NES BiH i u prošlom sazivu podržao ovaj zakon i da će i aktuelni poslanici glasati za njega. -
Raguž: Dragan Čović and friends
Slaven Raguž, poslanik HRS-a u raspravi o Prijedlogu zakona o gasovodu Južna interkonekcija kazao je da je prema njegovom mišljenju suštinski problem ovog zakona u tome što je s njime predviđena eksproprijacija nekretnina bez naknade i prema njegovim riječima uz oduzimanje nadležnosti jedinicama lokalne samouprave.
On je kazao da je amandmanom trebalo riješiti Član 7. koji je za nejga problematičan.
U tom članu, na koji se pozvao Raguž, između ostalog stoji:
„Nekretnine koje su u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, grada, općine, javnih preduzeća ili javnih ustanova, a koje su potrebne za izgradnju, rad i održavanje projekta Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska ili osposobljavanje za reverzibilan rad postojećeg transportnog sistema koji je u vlasništvu Investitora eksproprisat će se bez naknade i u korist Investitora.“
Taj dio je za Raguža sporan i prema njegovim riječima suštinski je problem ovog zakona, a ne onaj o preduzeću koje zagovara HDZBiH i kako je rekao kompanija „Dragan Čović & Friends doo“, aludirajući na taj način zahtjeve HDZ-a BiH da BH Gas ne upravlja projektom gasovoda, nego novo predzeće sa sjedištem u Mostaru.. -
Denis Gratz,poslanik DF-a nazvao je fašistiodnim izjave poslanika HDZ-a Marijana Marjanovića
Denis Gratz,poslanik DF-a nazvao je fašistiodnim izjave poslanika HDZ-a Marijana Marjanovića o tome kako su nekada ranije u vlasti bili „nelegitimni“ predstavnici hrvatskog naroda.
Gratz je kazao da su izjave o nelegitimnim predstavnicima hrvatskog naroda uvreda za sve one koji ne glasaju za HDZBiH.
Marjanović je zbog ove izjave tražio prekid sjednice, na što je Dragan Mioković, predsjedavajući Doma kazao da neće prekidati sjednicu. -
Zildžić odgovorio Marjanoviću: Šta je s strukturom zaposlenih u Aluminiju
Marjanoviću je replicirao poslanik SDA Salko Zildžić, koji je pitao Marjanovića zašto nije pričao o strukturi zaposlenih svojevremeno u mostarskom Aluminiju kojeg je Parlament FBiH svojim odlukama o pomoći „vadio“ iz dubioza -
Marjanović (HDZ BiH): Na čelu BH Gasa uvijek bili Bošnjaci
Marijan Marjanović (HDZ BiH) naveo je na sjednici da su od osnivanja "BH Gasa" na čelnim pozicijama uvijek bili Bošnjaci, što je dovelo do nove diskusije. Salko Zildžić (SDA) rekao je da se ne trebaju po ovom pitanju brojati krvna zrnca i da je riječ o tehničkim karakteristikama projekta, a ne o tome ko će rukovoditi firmom.
-
Zaimović dao uvodnu riječ: Amandmanom ćemo riješiti sporne stvari
Kao šef Kluba SDA, koja je predlagač Zakona i Južnoj interkonekciji, Mirsad Zaimović dao je neke uvodne riječi.
"Ovaj zakon je u nacrtu usvojen u decembru 2020. godine. Godinmu dana je bio u javnoj raspravi. Nakon javne rasprave su zastupnici podnosili amandmane, mislim da su bili SDP-a i HDZ-a i mi smo na tada Vladin zakon imali prihvaćene amandmane ova dva kluba i zakon je usvojen jednoglasno.
Ima ovdje novih stranaka u odnosu na prošli mandat. Sve stranke koje su bile u prošlom mandatu su glasale za ovaj zakon koji mi sad formalno predlažemo, ustvari je to zakon bivše Vlade odnosno bivšeg saziva Vlade.
Prije nekoliko mjseci je on u Domu naroda zaustavljen iz nama nepoznatih razloga koji se mogu naslutiti.
Kod izbora nove Vlade, ova Vlada je sve zakone povukla. To je bio jedini razlog zbog kojeg smo se mi odlučili da stanemo iza ovog zakona i da ga vratimo u proceduru. Neću se vraćati na pisma iz Vlade koja nam je obećavala da će dostaviti svoj prijedlog.
Drago mi je da se sad ovaj posao proizvodi kraju.
Nekoliko ključnih argumenata koji su već bili u javnosti govore zašto moramo što prije usvojiti ovaj zakon.
Bilo je podatka da su cijene LNG-a značajnio skuplje. Ja imam zvanične podatke koje govore o tome da je cijena bila u prosjeku 2 posto niža u donosu na prirodni plin.
Imali smo situaciju iz augusta kada smo odlukom Vlade RS imali uskraćen plin nekoliko dana Sarajevu i ostatku FBiH. Osim što smo ovisnik o jednom kanalu i što je to ruski plin, mi smo ovisili i o dobroj volji Milorada Dodika. Zvanična informacije da bila da je od nod Nedeljka Eleka da 'dobrodušno' pusti plin Sarajevu.
Desila se još jedna situacija, a to je da Gazprombanka došla na crnu listu SAD. To je za BiH i FBiH veliki problem i crveno svjetlo koje nam govori da moramo tražiti alternativne izvore snabdijevanja plinom.
Mi smo dio zapadnog svijeta koji želi da pomogne Ukrajincima da i na ovaj način se oslobode okupacije kojoj su izloženi.
Bilo je spinovanja oko odluka Ustavnog suda, tobože da mi želimo da napravimo nešto što je protuustavno. Mi smo ga u istom tekstu predložili zbog procedure. Mi smo kazali da imamo spremam amandman koji rješava problem člana 8.
U međuvremenu, nije tajna, mi smo sarađivali sa dijelom pozicije i imali neka svoja rješanja. I ponuđeno nam je od jedne stranaka većine i mi smo to prihvatili.
Ovaj zakon ne ide ni pritiv koga i u interesu je cijele FBiH", rekao je Zaimović. -
Nastavlja se sjednica
Nakon pauze sjednica Predstavničkog doma nastavlja se i kreće rasprava o Zakonu o Južnoj interkonekciji. Predsjedavajući Dragan Mioković kazao je da su zastupnici dobili prijedlog Zakona -
Kako će se riješiti sporni član 8
Na Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska o kojem će se na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH izjašnjavati poslanici bit će upućen amandman s kojim će se član 8. predloženog Zakona morati uskladiti s odlukama Ustavnog suda BiH i Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine.
Naime, prema predloženom zakonu daju se ovlaštenja Vladi FBiH da za potrebe gradnje plinovoda mijenja namjenu poljoprivrednog i šumskog zemljišta, što je neustavno.
Jer, Ustavni sud BiH u nekoliko svojih ranijih odluka utvrdio je da su i poljoprivredno i šumsko zemljište državna imovina.
Predloženi amandman o kojem će više riječi biti na današnjoj sjednici treba pitanje prenamjene poljoprivrednog i šumskog zemljišta riješiti na način da se u tom kontekstu oduzm ovlaštenja Valdi FBiH, jer i Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine koji je 2022. godine nametnuo visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt propisuje da je poljoprivredno zemljište državna imovina i da "bez obzira na odredbe bilo kojeg drugog zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati isključivo Bosna i Hercegovina, kao njen titular, u skladu s odredbama ovog zakona." -
Šta je najveći problem Zakona Južnoj interkonekciji
Prijedlogom zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska o kojem će se na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH izjašnjavati poslanici utvrđeno je da je izgradnja gasovoda Južna interkonekcija od javnog inetresa.
Utvrđivanje ovog projekta kao javnog interesa trebalo bi olakšati eksproprijaciju, nepotpunu eksproprijaciju i privremeno zauzimanje nekretnina potrebnih za izgradnju, upravljanje i održavanje infrastrukture ovog gasovoda.
Međutim, upravo pitanje eksproprijacije nad nekretninama u okviru projekta gasovoda do sada je izazivalo brojne rasprave o tome na koji način će ona biti provedena, ada ne ide na štetu stanovništva koje živi na područjima kroz koja će prolaziti gasovod.
U pravcu rješavanja ovog problema, odnosno nedoumica u vezi s eksproprijacijom, na ovaj zakon čija je suština prepisana iz ranijeg Zakona koji je Predstavnički dom Parlamenta FBiH u prošlom sazivu već bio usvojio , danas bi trebao biti uložen amandman kojim se predviđa formrianje komisije koja će razmatarati ta pitanja. -
Kako će se realizirati Južna interkonekcija
Prema Zakonu o Južnoj interkonekciji za nositelja investicije projekta gasovoda Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska određuje se Privredno društvo za proizvodnju i transport gasa BH-Gas d.o.o. Sarajevo, koji je definiran kao investitor.
Ova odredba zakona je najveća smetnja HDZ-u BiH koji je zagovarao formiranje drugog preduzeća u mostaru koje bi rukovodilo ovim projektom što je u više navrata žestoko kritikovala Ambasada SAD u BiH optužujući Čovića da je na ovaj način želio ostvariti lične inetrese na štetu hrvatskog naroda u BiH.
Zakon previđa da će investitor projekta izgradnje gasovoda Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska realizirati kroz dvije faze. I to izgradnju interkonekcijskog transportnog gasovoda u BiH na pravcu Posušje – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik u prvoj fazi, te izgradnju odvojka za Mostar u drugoj fazi.
Kako predviđa zakon, realizacija projekta Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska će se finansirati iz sredstava međunarodnih institucija osiguranih kroz kreditna zaduženja i grantove te vlastitim sredstvima Investitora, a otplata kredita će biti osigurana prihodima ostvarenim naplatom transportnih/tranzitnih tarifa.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine će sa svoje strane poduzimati raspoložive mjere u cilju nadzora i osiguranja pozitivnog poslovanja BH-Gas d.o.o. Sarajevo, te osigurati potrebne garancije po kreditnim aranžmanima.
Zakonom je predviđeno i da se Vlada Federacije Bosne i Hercegovine zadužuje da u godinama realizacije projekta ostvarenu dobit Investitora koristi za potrebe realizacije projekta Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska. -
Još malo o samom zakonu
Infrastruktura projekta Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska u Bosni i Hercegovini a prema zakonu o kojem će se danas raspravljati uključuje i gasnu infrastrukturu, tačku interkonekcije gasnih transportnih sistema Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, cjevovodnu infrastrukturu, objekte na gasovodu, primopredajnu stanicu Otpremne, prijemne i otpremno-prijemne čistačke stanice, mjerne i mjerno regulacione stanice za snabdijevanje potrošača duž glavnog gasovoda i odvojka, blok stanice, stanice katodne zaštite sa pripadajućim anodnim ležištima, Instalacije i oprema za nadzor i upravljanje, prateću energetsku infrastrukturu,infrastrukturu za snabdijevanje električnom energijom pripadajućih objekata na gasovodu; infrastrukturu za snabdijevanje vodom nadzemnih objekata, putnu infrastrukturu za pristup nadzemnim objektima i trasi gasovoda tokom gradnje i nakon puštanja u pogon. -
Trenutno je pauza, zasjedaju radna tijela
Predstavnički dom FBiH trenutno je na pauzi kako bi radna tijela zasjedala i dala mišljenja o Zakonu o južnoj interkonekciji. -
Šta donosi Zakon o Južnoj interkonekciji
Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska koji je uvršten na dnevni red današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH uređuju pitanja od značaja za realizaciju projekta izgradnje gasovoda “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska” na pravcu Zagvozd (Republika Hrvatska) – Posušje (Bosna i Hercegovina) – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik/Travnik s odvojkom za Mostar na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine.
Zakon uključuje rješavanje infrastrukture projekta, tačku interkonekcije, investitora, način finansiranja, javni interes i provedbu eksproprijacije nekretnina, korištenje zemljišta, upravne postupke izdavanja dozvola i uključenost vlada kantona, nadležnih ministarstava i drugih organa uprave, institucija i privrednih društava i druga pitanja od značaja za realizaciju projekta. -
Usvojen dnevni red
Nakon što je Predstavnički dom Parlamenta FBiH uvrstio na dnevni red današnje sjednice Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska, već je počelo ulaganje amandmana na ovaj zakon. Dnevni red je usvojen sa 72 glasa 'za'. -
Zakon o Južnoj interkonekciji uvršten na dnevni red
Sa 71 glasom za i 14 protiv usvojeno je da se inicijativa Kluba SDA na dnevni red uvrsti Zakon i južnoj interkonekciji. Ona će se razmatrati po hitnom postupku. Za to je glasalo 68 zastupnije, tri su bila suzdržana, 15 protiv. Zakon će se razmatarti kao prva tačka dnevnog reda. -
Sjednici prisustvuje i predstavnik Ambasade SAD
Sjednici Predstavničkog doma FBiH prisustvuje i predstavnik Ambasade SAD u BiH. Podsjetimo, danas bi zastupnici trebali raspravljati i usvojiti Zakon o južnoj plinskoj interkonekciji, koji je strateški interes SAD u BiH. Upravo je zahvaljujući pritisku iz Ambasade ovaj zakon najavljen za današnju sjednicu. -
Zastupnici još uvijek postavljaju pitanja, više ih je u hodnicima nego u sali
Na sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH koja je počela u 10 sati, još uvijek je u toku postavljanje zastupničkih pitanja, nakon čega se ubrzo očekuje utvrđivanje dnevnog reda današnje sjednice na kojem bi se trebao naći Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska.
Od ukupno 98 poslanika koliko ih broji ovaj dom, evidentno je da ovom dijelu sjednice prisustvuje znatno manji broj poslanika koji vrijeme do utvrđivanja dnevnog reda više provode u hodnicma Parlamenta FBiH, nego u sali.
Atmosfera uoči rasprave o jednom od najvažnijih zakona za BiH iz energetskog sektora dosta je mirna i iz nje se još ne može naslutiti kakav će biti nastavak sjednice, naročito kada na red dođe rasprava o zakonu na čije se usvajanje godinama čeka. -
Zastupnici još nisu dobili materijale za Južnu interkonekciju
U iščekivanju glasanja o dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, poslanici još nisu dobili materijale koji se odnose na Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska koji bi trebao biti uvršen kao dodatna tačka dnevnog reda današnje sjednice.
Poznato je da je Ambasada SAD u BiH u posljednjih nekoliko dana uputila više poziva Parlamentu FBiH da usvoji ovaj zakon i izuzev HDZBiH, većina parlamentarnih stranaka i pozicije i opozicije iskazala je opredjeljenje da se ovaj zakon usvoji.
Sudeći prema šturim informacijama koje su do sada iznesene u javnosti o ovom zakonu, riječ je o rješenju koje je raniji saziv Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, već bio usvojio, a potom ga Klub poslanika SDA u tom domu, početkom ove godine ponovo uputio u proceduru.
U međuvremenu, stranke vladajuće većine pripremile su nekoliko amndmana na taj prijedlog zakona, o kojima bi više detalja trebalo biti poznato u raspravi o ovom prijedlogu.
Podsjećamo, prijedlogom ovog zakona predviđeno je da realizaciju projekta Južne gasne interkonekcije vodi BH Gas, čemu se protivi HDZBiH, tražeći formiranje novog predueća koje bi realiziralo ovaj projekat, a što je žestoko kritizirala Ambasada SAD u BiH, uz optužbe da Dragan Čović na taj način želi ostvariti lične i ugroziti interese hrvatskog naroda u BiH. -
Počelo postavljanje zastupničkih pitanja
Narednih sat vremana predviđeno je za postavljanje zastupničkih pitanja. -
Zvanično je počela sjednica Predstavničkog doma
Predsjedavajući Predstavničkog doma FBiH Dragan Mioković kazao je da postoji kvorum za održavanje sjednice, pa se prešlo na dodjelu mandata Džani Šačić., koja je u Predstavnički dom ušla umjesto Eldara Čomora koji je izabran za načelnika Općine Hadžići. Nakon toga, je Šačić položila zakletvu i preuzela mandat.