Perimenopauza je faza prije menopauze. Tokom tog vremena vaši se hormoni počinju mijenjati, ali vaše mjesečnice još nisu zauvijek prestale.
Perimenopauza je povezana s do 34 simptoma i obično počinje u srednjim 40-ima, ali prema nekim stručnjacima mogla bi početi mnogo ranije.
Uz neredovite menstruacije, žene također mogu imati bolove u zglobovima, nizak libido, poteškoće sa spavanjem, debljanje, lupanje srca, osjetljive zube, promjene raspoloženja i pad samopouzdanja. Također, ljekari su otkrili da su umor, tjeskoba i magla u mozgu simptomi perimenopauze, koja u rijetkim slučajevima može započeti u ženinim 30-ima.
Perimenopauza – prijelazno razdoblje koje vodi do menopauze
Liječnica Harriet Connell, stručnjakinja za menopauzu u centru Health and Her, kaže da je perimenopauza “prijelazno razdoblje koje vodi do menopauze, a obično traje nekoliko godina”. Tokom tog vremena, tjelesna proizvodnja estrogena i progesterona (hormona koji reguliraju menstruaciju i trudnoću) postaje nepravilna, uzrokujući različite fizičke i emocionalne simptome kao što su umor, tjeskoba i magla u mozgu (simptomi ‘F.A.B.’), objasnila je, piše Daily Mail.
Dr. Connell je rekla: “Ovo mogu biti neki od najranijih i najizazovnijih simptoma perimenopauze. Ovi simptomi često utječu na svakodnevno funkcioniranje više nego klasični valovi vrućine ili menstrualne promjene i mogu se pojaviti godinama prije onih u kasnoj perimenopauzi”.
Kako bismo razumjeli perimenopauzu i kada nastupa, od vitalne je važnosti razumjeti njezinu sljedeću i posljednju fazu, menopauzu. Dok perimenopauza počinje prva i izaziva sporadične mjesečnice, menopauza uzrokuje prestanak menstruacije na neodređeno vrijeme.
Menopauza je životno doba kada žene prestaju imati menstruaciju
Menopauza je životno doba kada žene prestaju imati menstruaciju i može se dijagnosticirati kada je prošlo 12 uzastopnih mjeseci od zadnje menstruacije i obično se javlja oko 51. godine života. Povezana je sa simptomima kao što su valovi vrućine, noćno znojenje i suhoća vagine, a njezin dolazak često označava kraj sposobnosti žene da prirodno zatrudni.
Perimenopauzu komplicirano definirati jer ne postoji poseban test za dijagnosticiranje stanja. Štaviše, to se smatra ‘prijelaznom fazom’ koja priprema žensko tijelo za menopauzu i može trajati mjesecima ili godinama prije menopauze.
Jedan mit koji okružuje menopauzu je da stanje počinje tek u srednjim godinama, ali stručnjak je upozorio da bi se moglo pojaviti u 40-ima: “Sedam posto žena u Velikoj Britaniji doživi ranu menopauzu između 40. i 45. godine, dok dva posto žena uđe u preuranjenu menopauzu prije 40”.
“Većinu vremena ne postoji uzrok za preuranjenu menopauzu, ali ponekad je to genetika i može biti vjerojatnije ako su je druge žene u porodici doživjele”, tvrdi dr. Claire Merrifield, medicinska direktorica Selph klinike u Londonu.
Prvi simptomi već u 30-ima
Isto se može reći i za perimenopauzu, pri čemu neke žene otkrivaju da imaju simptome već u svojim 30-ima.
No doktorica Alexis Missick iz UK Meds inzistira na tome da, iako perimenopauza zapravo može započeti u vašim 30-ima, takvih je slučajeva bilo relativno malo.
Perimenopauza može započeti već u srednjim 30-ima. Međutim, to se ne viđa često, posebno ne kod žena čiji je uzrok nepoznat. Većina žena koje dožive perimenopauzu tokom svojih 30-ih dožive je kao rezultat histerektomije, hemoterapije ili drugih tretmana zračenjem, tvrdi.
Trudnoća je još uvijek moguća tokom perimenopauze
Međutim, također je ukazala na to da genetika igra ključnu ulogu u ranom nastanku, dodajući: “Ako je ženina majka bila u perimenopauzi u ranoj dobi, ta je žena izložena većem riziku da to doživi rano”.
Jedan strah od rane perimenopauze je da bi to moglo umanjiti šanse žene za majčinstvom. Ali dr. Connell kaže da je roditeljstvo još uvijek vrlo moguće, piše Daily Mail.
“Trudnoća je još uvijek moguća tokom perimenopauze jer se ovulacija može dogoditi sporadično čak i ako mjesečnice postanu neredovite”, rekla je. “Dok plodnost prirodno opada s godinama i postaje nepredvidljivija u perimenopauzi, žene još uvijek mogu ovulirati i tako zatrudnjeti”.
Uprkos tome, brojne žene u svojim 30-ima izvijestile su da se boje perimenopauze, a mnoge su na Redditu podijelile koliko su ti simptomi ‘užasni’ i ‘zastrašujući’.
Jedna žena, koja sada ima 39 godina, tvrdi da je prvi put primijetila simptome slične perimenopauzi kada je imala 35 godina.
Ako u mladosti osjećate simptome perimenopauze, važno je posjetiti ljekara. Postavit će vam niz pitanja i možda predložiti analizu krvi… možete uzeti jednostavnu pretragu krvi za praćenje ključnih pokazatelja zdravlja koji će vam pomoći u ovoj tranziciji. Rano prepoznavanje može ublažiti negativne posljedice i pomoći ženama da bolje razumiju promjene kroz koje prolaze.