ministar mup-a

Hrvatska obustavila azile za Sirijce. Božinović: Sirijce iz Evrope treba poslati u Siriju

Božinović kaže da znanja i iskustva koje su sirijski izbjeglice stekli u Evropi dobrodošli su za izgradnju i obnovu Sirije, razorenu strašnim građanskim ratom

Odluke više država članica EU, među njima i Hrvatske da obustave obradu zahtjeva za azilom sirijskih izbjeglica odmah po padu Assadova režima nisu preuranjene i poruka su budućoj vlasti u Siriji, rekao je u četvrtak hrvatski ministar unutrašnjih poslova RH Davor Božinović.

“Ne, nije prerano i što se Hrvatske tiče to je privremena odluka”, rekao je Božinović po završetku sastanka ministara unutrašnjih poslova država članica EU na kojem je glavna tema bila posljedice pada režima Bašara al-Asada na migrantske tokove prema Evropi, prenosi Hina.

“Međutim, Evropska unija, odnosno te države, morale su reagovati i poslati poruku kojom se želi ohrabriti sve one koji su sada aktivni u definiranju onoga što bi trebala biti sirijska stvarnost da su to njihovi građani, ali i poruka tim istim građanima da ono što su naučili u izbjeglištvu u Evopi pokušaju investirati u vlastitu državu”, istaknuo je Božinović.

Više država članica odmah je nakon što je Bašar al-Asad pobjegao iz zemlje, objavilo je da obustavlja obrade zahtjeva za azilom sirijskih izbjeglica, između ostalih Njemačka, Francuska, Italija, Austrija, Hrvatska, Švedska i Danska.

U Hrvatskoj je tom odlukom zamrznuta obrada 53 zahtjeva. Od 2015. godine azili u Hrvatskoj dobilo je 537 sirijskih izbjeglica.

Božinović kaže da znanja i iskustva koje su sirijski izbjeglice stekli u Evropi dobrodošli su za izgradnju i obnovu Sirije, razorenu strašnim građanskim ratom.

“U Njemačkoj je oko milion sirijskih izbjeglica koji obavljaju različite poslove i znanja koja su oni stekli itekako bi dobrodošla u stvaranju bolje budućnosti za građane Sirije”, rekao je Božinović.

Hrvatski ministar dodaje da je svima jasna nepoznanica u kojem će smjeru ići razvoj događaja u Siriji, ali da Evropa tu ne smije kasniti , da mora postati akter, uspostaviti kontakte i da mora sarađivati s državama koje su tamo u ovom trenutku vrlo važne, prije svega s Turskom te na neki način harmonizirati svoju politiku i reći šta su evropski interesi.