Većina nas doživjela je bol u nogama, bilo da smo slučajno udarili u potkoljenicu ili osjetili nagli grč u listu ili bedrima. Takva bol obično brzo prolazi i nestaje.
Međutim, bol u nogama koja je jaka, trajna ili neobična može ukazivati na ozbiljno stanje koje zahtijeva medicinsku pažnju. Evo nekoliko situacija u kojima biste trebali kontaktirati ljekara.
Bolna, natečena i topla noga
Ako su vaša noga ili bedro natečeni, topli i bolni, to može biti znak duboke venske tromboze (DVT), krvnog ugruška u dubokoj veni. Koža u zahvaćenom području može također postati crvenkasta i osjetljiva na dodir. Ponekad DVT ne pokazuje nikakve simptome.
Određeni faktori mogu povećati rizik od DVT-a, uključujući:
- historija DVT-a
- trudnoća
- produženo mirovanje u krevetu
- starija dob (preko 65 godina)
- nedavna velika operacija
- korištenje kontracepcijskih pilula ili hormonske terapije
- određeni oblici raka ili tretmani raka.
DVT je opasan jer se ugrušak može otkinuti i putovati do pluća, uzrokujući plućnu emboliju. Simptomi uključuju:
- bolove u prsima
- teškoće u disanju
- kašalj s mogućim iskašljavanjem krvi.
Plućna embolija je životno ugrožavajuće stanje i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.
Trajni grčevi i umor u nogama
Ako imate grčeve ili umor u listovima ili bedrima dok hodate, koji se poboljšavaju s odmorom, možda imate perifernu arterijsku bolest (PAD). Ovaj se poremećaj javlja kada se plak nakuplja u arterijama, što ograničava protok krvi do udova.
Faktori rizika za PAD uključuju:
- starija dob (65 godina ili više)
- pušenje
- pretilost
- visoki holesterol, visoki krvni pritisak, dijabetes ili bolest bubrega.
Ako se ne liječi, PAD može dovesti do komplikacija poput:
- trulih rana ili infekcija
- bolova i kada ne pomičete nogu
- umiranje tkiva (gangrena), što može zahtijevati amputaciju.
Električna ili goruća bol
Bol koja nalikuje električnom udaru ili gorućem osjećaju, počinje u donjem dijelu leđa ili kuku i ide niz jednu nogu, može biti uzrokovana išijasom. Ovo se događa kada je išijadični živac, koji ide od donjeg dijela leđa do nogu, stisnut – često zbog herniranog diska. Simptomi uključuju:
- povećanu bol prilikom pokreta, kihanja ili kašljanja
- slabost, trnjenje ili osjećaj “trnaca”
- jake grčeve u nogama.
Mnogi ljudi se oporave od išijasa bez liječenja, ali posjet ljekaru je ključan kako bi se izbjegle komplikacije poput oštećenja živaca ili problema s mokraćnim mjehurom i crijevima.
Nagla oštra bol
Oštra bol u nozi može biti rezultat ozbiljne povrede. Posjeta ljekaru osigurava pravilno liječenje.
Puknuće Ahilove tetive
Ova povreda uzrokuje iznenadnu bol iznad pete i može proizvesti zvuk pucanja. Hodanje ili stajanje na stopalu može postati teško. Puknuće često nastaje tokom sportova koji uključuju skakanje ili nagle pokrete, ali može se dogoditi i prilikom nespretnog koraka ili pada.
Puknuće ACL-a
Prednji križni ligament (ACL) stabilizira koljeno. Ako dođe do puknuća, može se čuti zvuk pucanja, a koljeno može postati nestabilno i nateći. To je česta povreda u sportovima koji zahtijevaju nagle promjene smjera ili udarce u koljeno.
Puknuće stražnje lože
Stražnja loža je skup triju mišića koji se nalaze na stražnjoj strani bedra. Ako dođe do puknuća jednog od tih mišića ili tetive, mogu se javiti oštra bol, oteklina i modrice. Stražnja loža se često povrijedi tokom trčanja, plesa ili sportova s puno zaustavljanja i pokretanja. Ova je povreda češća kod tinejdžerskih sportista koji su još u fazi rasta.