PROJEKT IRIS

EU priprema konkurenta Muskovom Starlinku

Iako živimo u vremenima u kojima se život bez brzog interneta čini gotovo nemoguć, i dalje postoje područja u kojima je pristup internetu spor i nestabilan, što se pogotovo odnosi na neka udaljena mjesta u kojima je postavljanje infrastrukture izazovno ili neisplativo. Rješenje za takva područja ipak postoji i nalazi se u - svemiru.

SpaceX je pokrenuo projekt satelitskog interneta Starlink koji je omogućio pristup brzom internetu i na takvim udaljenim područjima, a njegove usluge već koriste ili su najavile korištenje avionske kompanije i kruzeri, dok se pokazao uspješnim čak i rusko-ukrajinskom sukobu. Elon Musk nije jedini koji razvija takav satelitski internet. Konkurenciju njegovim satelitima priprema i Amazon u okviru Projecta Kuiper koji će korisnicima na Zemlji nuditi pristup brzom satelitskom internetu.

No osim Amazona, Musk će, barem na evropskom tržištu, dobiti još jednog konkurenta - Evropsku uniju.

EU je finalizirala planove o razvoju i gradnji mreže satelita koja će udaljenim lokacijama na području Europe omogućiti pristup brzom internetu. Projekt izgradnje satelitske mreže Iris trebao bi stajati čak 10,6 milijardi eura, no dok ova mreža postane funkcionalna, proći će još dosta vremena. Naime, očekuje se kako će servis biti dovršen i spreman za uporabu do kraja 2030. godine. Mreža će biti namijenjena korisnicima državnih tijela, privatnim kompanijama, kao i građanima EU-a.

Iris će uključivat 290 satelita smještenih u niskoj i srednjoj orbiti i jasno je kako se po broju satelita neće moći mjeriti sa Starlinkom koji, prema nekim predviđanjima, već sada ima oko 7 hiljada satelita u orbiti i jasno je kako će ta brojka i dalje rasti. Naravno, Starlink je namijenjen korištenju na puno većem prostoru (već sada je dostupan u više od 100 država), dok će evropska satelitska mreža biti dostupna samo na području EU. U ovom će projektu sudjelovati brojne velike evropske kompanije poput Airbus Defence and Spacea, Deutsche Telekoma, francuskog Thales Alenia Spacea i italijanskog Telespazia.

Osim o Muskovim satelitima, Evropa namjerava smanjiti svoju ovisnost i o SpaceX-ovim raketama pa su tako nedavno uspješno testirali svoju raketu Ariane 6 s kojom je, kako je tada naglašeno iz ESA-e, Evropi zajamčen autonomni pristup svemiru. Slično su sada najavili i u službenoj najavi iz EU-a oko satelitske mreže koju su nazvali “značajnim korak prema europskoj neovisnosti i sigurnoj povezanosti”.