održan samit

Šefica Parlamenta EU: Za 10 godina više zemalja izašlo je iz EU nego što je ušlo

Foto: EU

Na kraju samita EU-Zapadni Balkan u srijedu, čelnici država i vlada Evropske unije usvojili su deklaraciju u kojoj su istaknuli da ponovno potvrđuju "punu i nedvosmislenu predanost" perspektivi članstva Zapadnog Balkana u EU.

"Budućnost Zapadnog Balkana je u našoj Uniji", navodi se u deklaraciji i dodaje da je "širenje EU geostrateško ulaganje u mir, sigurnost, stabilnost i prosperitet, kako je navedeno u Deklaraciji iz Granade".

U 10 godina iz EU je izašlo više zemalja nego što je ušlo

Skup u Bruxellesu u srijedu prvi je samit EU i Zapadnog Balkana na kojem su sudjelovale nove članice evropskih struktura.

Od čelnika regije, premijer Albanije Edi Rama, predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, predsjednica Kosova Vjosa Osmani, premijer Sjeverne Makedonije Hristijan Mickoski i na samitu je sudjelovao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Novi predsjednik Evropskog vijeća Antonio Costa rekao je da je ovo važan skup jer EU i zapadni Balkan pripadaju istoj evropskoj porodici.

“Ne samo da dijelimo isti kontinent, nego je važnije da dijelimo zajedničke vrijednosti”, rekao je Kosta.

Predsjednik Evropskog vijeća još jednom je potvrdio da je proširenje prioritet novih struktura u EU.

Širenje na zemlje regije, smatra Kosta, donijet će korist svima i, što je najvažnije, konkretnu dobrobit za građane zapadnog Balkana.

Šefica evropske diplomacije Kaja Kallas izjavila je prije početka samita da je regija zapadnog Balkana vrlo važna za EU.

Jasno je da Evropska komisija, zajedno sa mnom, doista želi vidjeti napredak u procesu proširenja u sljedećih pet godina mandata i spremni smo raditi na tome, rekao je Kalas.

Predsjednica Evropskog parlamenta Roberta Metsola istaknula je kako je u posljednjem desetljeću iz Evropske unije izašlo više zemalja nego što je u nju ušlo. "Vrijeme je da se taj trend preokrene."

"Proširenje je najmoćniji geopolitički alat EU i što je Unija veća, to je moćnija", rekao je Metsola i upozorio da će, ako EU ne radi na uključivanju zemalja zapadnog Balkana, to iskoristiti netko drugi. toga.

Njemački kancelar Olaf Scholz ocijenio je da je riječ o važnom samitu sa zemljama kojima je prije dva desetljeća obećano članstvo u EU.

"A sada moramo potpuno novim tempom privesti kraju ovaj proces, tako da se perspektiva pristupanja transformira u stvarno pristupanje", rekla je njemačka kancelarka.

Solz je dodao da zemlje Zapadnog Balkana moraju provesti potrebne reforme, ali je poseban naglasak stavio na rješavanje bilateralnih pitanja, kako među zemljama regije tako i sa članicama EU.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović rekao je da je njegova zemlja lider u pristupnim pregovorima i da joj je ambicija da bude najnovija članica EU.

"Postavili smo vrlo ambiciozan cilj da postanemo 28. država članica do 2028. godine. To je ambiciozan cilj, ali po našem mišljenju još uvijek je dostižan. I vjerujemo da s Crnom Gorom koja postaje dio EU, možemo zajedno poslati vrlo snažna i jasna, pozitivna poruka za sve druge, za sve ostale zemlje kandidate, da proširenje još živi“, rekao je crnogorski predsjednik.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je kako očekuje dobar razgovor tokom samita, ali je dodao da nema velika očekivanja od sastanka.

"Dobro je da možemo odgovoriti na neistine koje će neki sigurno izreći o Srbiji i to je to", rekao je Vučić prije početka samita EU-Zapadni Balkan.

Predsjednica Kosova Vjosa Osmani izjavila je da su skupovi ove prirode dobra prilika za poboljšanje evropske perspektive cijele regije, ali je istaknula da se Kosovu čini nepravda.

Navela je da je Kosovo prije dvije godine podnijelo zahtjev za status kandidata, koji EU nikada nije razmatrao.

"Ne vidimo političku volju koja je potrebna da nas podrži na našem evropskom putu. Dakle, kada se govori o novom zamahu u proširenju EU za Zapadni Balkan, to bi trebalo misliti na cijeli Zapadni Balkan. A to znači šest zemalja, Ne jedna, ne dvije, ne tri, dakle, politika daljnjeg zbližavanja ovih zemalja EU treba nas uključiti na temelju procesa utemeljenog na zaslugama", rekao je predsjednik Kosova.

Samit se održava neposredno nakon važnih odluka Bruxellesa u procesu proširenja. Crna Gora je zatvorila tri poglavlja u pristupnim pregovorima, a Albanija otvorila jedan klaster.

Srbija se nadala da će u decembru otvoriti klaster 3, međutim u nedostatku jednoglasja među članicama, EU je pozvala Beograd da izradi pregovaračku poziciju a Brisel će se ovim pitanjem pozabaviti nakon značajnog napretka Beograda po pitanju vladavine prava i dijaloga sa Kosovom.